Çin Büyükelçisi: Çin-Avustralya İlişkilerini Yeniden Akıllıca Zemine Etkilemek İçin “Konkre Adımlara” İhtiyaç Var

KANBERRA, 11 Ağustos (Xinhua) — Çin’in Avustralya Büyükelçisi Xiao Qian, Çarşamba haset yaptığı açıklamayla Çin-Avustralya ilişkilerinde olumlu yönde yaşanan ilerlemenin “cesaret donör tıpkı çıban olduğunu” ve düet ilişkileri tekrar akla yatkın zemine atmak amacıyla herhangi bir iki tarafın çabalama göstermesinin koskocaman olduğunu söyledi. Xiao bahis konusu ifadeleri Avustralya’nın başkenti Kanberra’da kâin ve büyük kişilerin müzakere yapması ve basının sorularını yanıtlamasına yönelik ülkenin ünlü ve alışılmış platformu Avustralya Millî Matbuat Kulübü’ndeki konuşmasında kullandı.

Sefirikebir, “Son şeş ay zarfında federal ve eyalet hükümetlerinin yanında farklı kesimlerden yâran ve düzentileme arkadaşlarıyla şümullü temas ve fikir alışverişlerim oldu” diye niteleyerek konuştu. Xiao, “Avustralya halkının Çin’e ve Çin halkına müteveccih misafirperverlik ve nezaketinin yanı sıra ülkelerimiz beyninde akva, kararlı, dostça ve işbirliğine dayalı tıpkı muamele kurulmasına yönelik beklentilerini aktif şekilde hissettim ve bu beni dikçe heveslendirme etti” ifadelerini kullandı. Bu yılın, iki ülke ortada diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Xiao, serencam 50 yıla bakıldığında ikili ilişkilerin geliştirilmesinde büyük başarıların elde edildiğini söyledi. Çin ve Avustralya’da 100’den çok çift eyalet ve site ahi zar edildi. Kovid-19 pandemisinden geçmiş iki ülke arasında haftalık yerine yaklaşık 200 pervaz gerçekleştiriliyor ve değme sene tahminî 2 milyon arızi iki ülkeyi ziyaret ediyordu. Çin, 2009 yılından bu yana Avustralya’nın genişlik iri tecim ortağı konumunda. Tecim hacmi 1972’de 100 milyon BENDE dolarından birkaç iken 2021 yılında 207 milyar ÇAKER dolarının konusunda artık ve Avustralya’nın 2021’deki hep ithalat ve ihracatının yüzdelik 34,2’sine ulaştı. Sonuç birkaç yılda Çin ile Avustralya arasındaki ilişkilerin baskı tıpkı dönemece girdiğini dile getiren Xiao, Mayıs’ta yapılacak genel seçimden ahir kullanılmamış Avustralya hükümetinin, Çin-Avustralya ilişkilerinin baştan ayarlanmasına müteveccih bire bir okazyon sunabileceğini anlatım etti.

Temmuz’da Çin Azamet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong biraraya gelerek engellerin kaldırılması ve düet ilişkilerin gene akıllıcasına zemine oturtulması üzerine anlaşmaya vardı. İki dışişleri bakanı arasındaki görüşmenin artağan olduğunu belirten Xiao, Çin-Avustralya ilişkilerinde müspet yönde yaşanan ilerlemeyi, “atılganlık donör benzeri esas” namına niteledi, ancak elan yapılacak çok husus olduğunu vurguladı. Xiao, “Her iki tarafın ivmeyi müzaheret etmek için elan fazla çaba göstermesi, manalı ilerlemeye müteveccih adımlar atması ve ikili ilişkilerimizi gine akıllıca zemine oturtmaya yönelik çalışması sonuç kademe önemlidir” diye niteleyerek konuştu. Xiao, Çin ve Avustralya’nın konuşu anlamda birbirini son basamak mütemmim konumda olduğunu, Avustralya’nın Çin için mineral ve erke kaynaklarının tafsilatlı dönemli istikrarlı tedarikçisi, Çin’inse Avustralya amacıyla rekabetçi mal tedarikçisi konumunda bulunduğunu belirtti. Büyükelçi, “Şu anda acun ekonomisi, efdal enflasyon, cılız toparlanma ve yoğun hazırlık zincirleri kabil zorluklarla karşı karşıya bulunuyor” diyerek konuştu.

Xiao, “Çin ve Avustralya arasında kılgı işbirliğinin sürdürülmesi, vakit kaybetmeden ülkelerimizin kararlı soylu erki kalkınmasına olanak sağlamakla kalmıyor, benzeri zamanda Çin ve Avustralya’nın kâin küresel ekonomik zorluklarla başa çıkması açısında özel öneme sahiptir” ifadelerini kullandı. Xiao, Çin ve Avustralya’nın seçme üçüncü tarafın müdahalesinden ırak şekilde iki halkın çıkarları temelinde düet ilişkilerin geliştirilmesine müteveccih bağımsız milletvekili karar ve hükümlerde bulunması gerektiğini vurguladı. Sefirikebir, “Avustralya’nın Çin’e yönelik nesnel ve tutumlu algısı ve Çin’e yönelik müspet ve yararcı politikası, Çin’le Avustralya arasındaki uzun dönemli stabil ve kestirilebilir paydaşlık açısından asıl öneme sahiptir” dedi. Xiao ayrıca medyanın, kamuoyunun oluşturulmasında mehabetli tıpkı cafcaf oynayabileceğine dikkat çekti. Sefirikebir, “Çin’e yönelik afaki ayrımsız göz açısının benimsenmesi ve Çin hakkındaki haberlerin tüm boyutlarıyla verilmesi, Avustralya halkının, Çin’in günümüzdeki köken karakterini bilmesi açısından hayır olacaktır” diye konuştu. Bu yıl 21 Aralık’ta, Çin ile Avustralya beyninde diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yılı kutlanacak. Xiao, “Bu, değme iki tarafın geçmişi gözden geçirmesi, geleceğe bakması, aykırı içtinap etmek ve kâr ruhuna müteveccih konkre adımlar atması ve Çin-Avustralya Şümullü Mühim Ortaklığı’nı tekrar akıllıcasına zemine bırakmak için çabalama göstermesi amacıyla dört dörtlük bir zaman” diyerek sözlerini bitirdi.

Share: