CHP’li Yunus Emre: “Bir Tane Eş Rejimini Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Başına Bela Ederken Türkiye’nin Arz Canlı Adamı Görünmek İstiyordu.

CHP İstanbul Mebus Yunus Emre, “Bu bir tane eş rejimini Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin başına bela ederken; yegâne tıpkısı saplantısı vardı. Türkiye’nin yer güçlü adamı tutmak istiyordu. Ama üzerinden 5 sene geçtikten sonradan ve önümüzdeki seçimlere güvenle, inançla girerken dizge şunu gördü. Erdoğan ne yaparsa yapsın, bütün sorumluluk uygulamalarını devreye soksa da Türkiye’nin genişlik zihayat adamı olamadı. Çünkü Türkiye’nin yer yaşayan adamı Ankara’birlikte Çankaya’de bir tepede yatıyor. Ölümünün üzerinden 84 sene eski olsa dahi Ankara’da, Çankaya’de Türkiye’nin sunu tüvana adamı yatıyor” dedi.

CHP Kütahya İl Başkanlığı, Kütahya Belediyesi’nin sosyal tesislerinde; “Kılıçdaroğlu Doktrini Anadolu ile Buluşuyor” paneli düzenledi. Etkinliğe CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre ve CHP Tümen Meclisi üyesi Umut Akdoğan ile CHP Kütahya Mebus Büyük Fazıl Etçi ve CHP İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, konuşmacı adına katıldı.

“İKTİDARI ELE GEÇİREREK DEMOKRASİYİ BULUNMAYAN ETMEYE ÇALIŞTILAR”

Panelin açış konuşmasını İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz yaptı. Ülkedeki demokrasinin geldiği noktaya değinen CHP’li Şahbaz, şunları söyledi:

“Asayiş güçlerinin desteğini kayran el erki düşmanları iktidarı ele geçirerek demokrasiyi ve onun kurumlarını namevcut etmeye çalıştılar. Ülkemizde zaman yaşadığımız sorunların temelinde askeri darbeler vadi almaktadır. Günümüzde demokrasiyi namevcut etmenin ve kurumlarını zayıflatmanın bambaşka bir yolu daha kalın kullanılmaktadır. Bu formül daha bir iki üzücü ama aynı derecede tahripkâr aynı yöntemdir. Demokrasiler çıktı generallerin ellerinde değil, kendilerini iktidara getiren, süreci karmakarışık fail seçilmiş rüesa yahut başbakanlar aracılığıyla bulunmayan edilmektedir. Bu liderler demokrasiyi pres sâdır adımlarla yavaş yavaş aşındırmaktadırlar.”

“GAZETELER EVET SATIN ALINMIŞLAR EVET ÜSTELIK SÜREKLİ BASKI HALİNDELER”

Şahbaz, iktidarların demokrasiyi yok etmeye müteveccih çabalarının çoğunun parlamento marifetiyle onaylanması veya mahkemeler marifetiyle kabul edilmesi dolayısıyla kanuni ağıl geldiğini aktardı. Şahbaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yargıyı daha bereketli arkaç getirme ve yolsuzlukla savaş kadar amaçlarla verilen değişikliklerle şiddet bağımsızlığı ve hukuk güvencesi ortadan kaldırılmaktadır. Gazeteler hala kitap yapabiliyor ama ya satın alınmışlar evet birlikte daim ağırlık halindeler. Vatandaşlar, STK’lar, gazeteler iktidarı eleştirmeye bitmeme edebilirler ancak kendilerini kazanç veya sair yasal sorunlarla yüz yüze bulurlar. Siyasal rakiplerin meşruiyeti reddedilir ve kriminalize ilan edilirler. Silahlı çetelere, paramiliter güçler ve mafya örgütlenmelerine, momentum gösterilerine müsaade verilir. Taşlama yahut karalama yasaları ile kudret muhaliflerin, partilerin, medyanın ve vatandaşların tenkit özgürlükleri kısıtlanır, yasal ya de ayrıksı ayrımsız cezai iş yapma tehdidine maruz kalırlar.

“ÜLKEMİZDE ARTIK ÜNSIYET DEVLETİNDEN BAHSEDEMİYORUZ”

Otokratlar demokrasiyi kullanarak iktidara dirimlik ve ayrımsız daha gitmemek amacıyla demokrasinin içini boşaltarak yok ederler. Yukarıda bahsedilen uygulamalar bize tek yabancı gelmiyor. 2002 yılında demokratik seçimlerle iktidara gelen AKP, iktidarı tutmak amacıyla demokrasimizi ahzetmek dahil tek şeyi yapmaktan çekinmemektedir. Ülkemizde bundan sonra güçler ayrılığından, hususiyet devletinden bahsedemiyoruz. Ülkemiz kararnameler ile yönetilmektedir. Sedir etkisizleştirilmiştir. Etki organı çıktı iktidarın vesayeti altındadır.”

“CUMHURİYETİ GENE DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRMAK İÇİN SAHADAYIZ”

Şahbaz’ın ardından söz düzlük Etçi, konuşmasında İzmir’den gelen konuklar ve partilileri selamlayarak başladı. Parti namına gezilmedik yer, çalınmadık kapı tutmak amacıyla Türkiye çapında ayrımsız maratona çıktıklarını anlatım fail Fazıl Etçi, şu açıklamayı yaptı:

“Takım derinti salonumuzda sedir vabeste olmasına karşın ayrı ayrı illerde yaptık. Ayrıca düzlük çalışmalarında ego ekstra benzeri görevle geçen hafta Erzurum’daydım. Erzurum’un ilçelerindeydik. Bire Bir şekilde birlik milletvekilleri, tümen divan üyeleri ve partimizin umum diyar, ilçe yöneticileri ve Cumhuriyet Altını Ahali Partililer şu anda değişik şekillerde düz çalışmasına devam ediyorlar. Ne amacıyla? Cumhuriyeti gine demokratlık ile taçlandırmak amacıyla. geceli gündüzlü demeden çalışmamız gerekiyor ki bu toplantıları bir elan yapabilelim.”

“ÇOK KAPSAMLI BİR DEMOKRASİ KRİZİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

CHP İstanbul Mebus Yunus Emre da konuşmasında, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılına önümüzdeki sene gireceğiz. Bu asır içerisinde devlet adına çok yüce başarılar elde ettik. Bağımlı haddinden fazla kötü, çokça feci olaylar de yaşadık. Askeri darbeler yaşadık, siyasal idamlar yaşadık, ekonomik krizler yaşadık. Bugün geldiğimiz noktada çokça şümullü ayrımsız demokrasi kriziyle cebin karşıyayız. Hele 2017 Temel değişikliğinden sonraları Türkiye’de biricik herif rejimi ortaya çıktı. Türkiye evrensel değerlerden, eş haklarından, hukukun üstünlüğünden, demokrasiden uzaklaştı. Bu şartlarda özellikle adalet yürüyüşünden başlayarak tıpkısı nazik el erki birlikteliğini aşamalardan geçerek mensur ettik. Bugün esasen bu panelde bunu konuşacağız. Bu el erki birlikteliği elbette ortaya artık ve Türkiye’nin geleceğini zahir şekillendirecek? Bunları ele alacağız.

“TÜRKİYE’NİN GENIŞLIK ZINDE ADAMI ANKARA’BILE ÇANKAYA’BILE BİR TEPEDE YATIYOR”

Bu bir tane koca rejimini Tayyip Erdoğan Türkiye’nin başına bela ederken tek tıpkısı saplantısı vardı gerçekte. Türkiye’nin yeryüzü canlı adamı tutmak istiyordu. Bu nazik kötülüğü bu amaçla yaptı. Amma üzerinden 5 sene geçtikten sonradan ve önümüzdeki seçimlere güvenle, inançla girerken herkes şunu gördü. Erdoğan hangi yaparsa yapsın, hep kalın uygulamalarını devreye soksa birlikte Türkiye’nin arz diri adamı olamadı. Zira Türkiye’nin genişlik diri adamı Ankara’da Çankaya’birlikte ayrımsız tepede yatıyor. Ölümünün üzerinden 84 yıl geçmiş olsa de Ankara’dahi, Çankaya’bile Türkiye’nin arz diri adamı yatıyor.”

Açık Oturum, konuşmaların arkası sıra basına mecbur bire bir şekilde bitmeme etti.Share: