CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Yalova’da partisinin takım toplantısında konuştu: (1)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben bu milletin, bu fukara milletin, vatandaşın hakkını ve hukukunu savunacağım. Bunu herkesin bilmesini isterim.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Raif Dinçkök Hars Merkezi’ndeki partisinin kol toplantısında, Yalova’birlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Herkesin derdini bildiğini rapor fail Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“On Paralık kimesne çaresiz olmasın. Hiç kimse yeryüzü ufak benzeri endişeye kapılmasın. Türkiye şişman benzeri ülkedir. Türkiye domuzuna aynı ülkedir. Türkiye’birlikte hepimiz varlık süresince yaşayabiliriz. Bir ahdim var; bu ülkede hiçbir çocuk yatağa açgözlü girmesin. On Paralık kimesne inancı dolayısıyla ötekileştirilmesin. Hiç kimesne kimliği nedeniyle ötekileştirilmesin. Hiç kimse yaşam tarzı bakımından ötekileştirilmesin. Bire Bir hedefim var; herkesin işi, herkesin aşı olsun. Tıpkı amacım var; kadın eş eşitliği olsun. Bir hedefim, tıpkı amacım, bir ahdim var; bu ülkede, hepimiz bu cennet kadar vatanda hepimiz huzur içinde yaşayalım. Benzeri arzum, bir hedefim, tıpkısı ahdim var, her evde dirlik, rastgele evde bereket olsun. Bunları istiyorum.”

Kılıçdaroğlu, şehir hastanelerinin yapıldığını hatırlatarak, buna karşı çıkmadıklarını söyledi. Bu hastanelerin inşası için gerçekleştirilen ihalelerine değinen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kaça yaparsan yap. Çıkarsın ihaleye birisi çıkar yapar. Ama diyor kim ‘Sen yap. Sana ayrıca sağlık garantisi vereceğim. Sen tek kötülük etmeyeceksin.’ diyor. Şehir hastanelerinin maliyeti 12 bilyon dolar. 25 almanak güvence vermişler. 25 bilyon dolar. 12 milyar dolara yapıyorsun, 25 milyar dolar mülk kazanıyorsun. ya böyle benzeri kısım tamam mu? Böyle aynı özdek olur mu? 25 bilyon doları ki ödeyecek? 85 milyon ödeyecek. Hepimiz ödeyeceğiz.”

Kılıçdaroğlu, diğer amme müteahhitlerinin hepsinin darmadağın halde olduğunu encam sürerek, “Çıpa fiyatı, çimento fiyatı, mazot fiyatı, işçilik arttı. Nedeniyle onların bütünü perişan vaziyette. ‘İflasla cebin karşıyayım. Bize üstelik bir madde yapın.’ diyorlar. 5’li çetenin altında olursan sana bile tıpkısı şeyler yapılır. Benimle temasa boşlamak istediler. Amma bu kardeşiniz doğruluk, hukuk, adil yanadır. Gelecekte oturacağız masada konuşacağız. Onların hakkını hukukunu doğrulama edeceğim. Yok anca tıpkı öz. Ego bu milletin bu zavallı milletin vatandaşın hakkını ve hukukunu savunacağım. Bunu herkesin bilmesini isterim.” ifadelerini kullandı.

“Erkek Kemal cebin teri dökenden, helalinden kazanandan yana”

İktidarın faizle ilişik politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “(Faize karşıyız, faizi yükseltmeyeceğiz) diyorlardı. Aynı eş durup dururken sebep ‘Ben faize karşıyım’ der? Zira çok nema ödüyordur. Onun gizlenmesini gerek.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 2003-2022 yıllarında heybet bütçesinden 523 bilyon 441 milyon dolar ödendiğini belirterek, “523 milyar 441 milyon dolar azamet bir apaz kişiye ürem ödemiş. Her ay ödediğimiz faiz 2 milyar 227 milyon 407 bin dolar. Seçkin aktarılma ödediğimiz getiri 73 milyon 239 bin dolar. Değme saat ödediğimiz faiz 3 milyon 51 bin dolar. ‘Faize karşıyız.’ diyorlar değil mi? Bu faizi ki ödüyor? Sizler ödüyorsunuz.” diyerek konuştu.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Ne demek seviye korumalı tevdiat? Yıpranmamış bire bir soygun şekli. Diyor ki ‘Getir. Paranı bankaya aksakal. Sana nema vereceğim. Dolar artarsa onun farkını birlikte vereceğim. Sağlık elde ediyorsun, vergiden muaf tutacağım.’ Üç ayağı var. Kazanç vermeyeceksin. 6 ayda ödenen mal ne büyüklüğünde; 60 milyar lira, 6 ayda. 6 ayda kur korumalı tevdiat sahiplerine ödenen servet 60 milyar 600 milyon Türk lirası. Sen faize karşıydın. Elan Forma Bankasının garantisini bilmiyoruz. O daha bilinmedik. Onu açıklamıyorlar. Ama bu para bütçeden gittiği için biz bunu biliyoruz. Bu düzem korumalı tevdiat ekonominin kalbine konulmuş atom bombasıdır. Tıpkısı avuç yaşama orada dünyanın parasını kazanıyor. Keyfi yerinde. Devlete 5 kuruş algı vermeyecek. 60 bilyon liralık mal veriyorsun, 6 ayda. Kim ödüyor? Sizler ödüyorsunuz. Kızıyor ya bana ‘Bay Kemal’ diyor. Mösyö Eksiksizlik’e güveneceksiniz, aynı. Bay Eksiksizlik köle hakkı yemez, iki. Bay Eksiksizlik devleti soyanların karşısındadır ve o paraların tamamını alıp bu millete verecektir. Bay Eksiksizlik alın teri dökenden, helalinden kazanandan, çalışandan, üretenden, apartman görevlisinden, göçüm şoföründen, ev kadınından yana.”

(Sürecek)

Share: