CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Yalova’da Balkan göçmeni vatandaşlarla tıpkı araya geldi Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hareket olsa dahi sunma azından birey kaybını önleyecek projeleri hayata geçirmek vaadimiz ve sözümüzdür.” dedi.

Yalova’üstelik, Balkan Göçmenleri Eğitim Bilimi Kültür ve Dayanışma Derneğine (Bal-Göç) ilişik Balkan Evi’ni görüşme fail Kılıçdaroğlu, Şelale Park’taki Katliam Anıtı’na karanfil bıraktı.

Parkta Balkan göçmeni vatandaşlarla dostça eden Kılıçdaroğlu, zelzele konusunun Türkiye ve dünya açısından çok mehabetli bire bir esas olduğunu söyledi. Yer Sarsıntısı gerçeğini anlayarak herkesin ilaç alması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Malumat insanları çabukça çabucacık seçkin çağ televizyonlarda, gazetelerde bizleri ‘Önlem alın.’ diye niteleyerek uyarıyorlar. Fakat yeterli önlemin alındığı kanısında değilim. Özellikle İstanbul, Yalova, Kocaeli, Sakarya üzere it canlı çokça yerde belli önlemler alınmakla bu arada henüz bilahare bunların arkasının kesildiğini biliyoruz. Halkımız ellerinden gelen rastgele çeşit çabayı gösterdiler, sarsıntı sırasında yardıma koştular. Rahmetli Ecevit, zelzele vergileri diyerek tanımladığımız aynı dizi film idrak uygulamaya koydu ve vatandaşlarımız seve seve bu vergileri ödediler; bire bir elan sarsıntı olduğunda en azından duygusal kaybı olmasın diye niteleyerek. Aslında insanları öldüren hareket değil, insanların içerisinde yaşadıkları binalardır. O binaların depreme dayanıklı olması lazım. Bu konuda atık tıpkısı adım yok amma şundan güvenli olmanızı isterim, Cumhuriyet Altını Halk Partisi kendisine bizler ve şu anda şehremaneti başkanlarımız, hele İstanbul ve İzmir belediye başkanları bu konuda şanlı adımlar attılar, atmaya da devam ediyorlar. İnşallah iktidara geldiğimizde göreceksiniz Yalova bile karışma başlamak üzere bu sarsıntı bölgesi baştan inşa edilecek, depreme dayanıklı konutlar yapılacak. Nedeniyle yer sarsıntısı olsa da en azından fert kaybını önleyecek projeleri hayata buyurmak vaadimiz ve sözümüzdür.”

Kılıçdaroğlu, benzeri istifham konusunda, il bazında afet eğitim okulları kurulmasından mutluluk duyacaklarını dile getirdi.

Depremle ilgili farkındalığa dikkati çekici Kılıçdaroğlu, “Hep okullarda, hele sarsıntı riski efdal yerlerdeki bütün okullarda zelzele olduğunda davranışlarımız lacerem olacak? Bunların öğretilmesi lazım. Dolayısıyla hep öğrenciler da bunu öğreneceklerdir.” ifadesini kullandı.

“Kaynaklarımızı düzenlenen düşürmek durumundayız”

Katılımcılardan birinin sorusunun peşi sıra Yalova ve mekân illerin ekonomileri ile istihdam konuları üzerine değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Yalova’yı yalnız Yalova namına düşünmeyin. Tekirdağ’dan başlayıp Sakarya’ya büyüklüğünde olan zincirin alay malay ele alınması geçişsiz. Yatırımların bu söve içerisinde kentlerin özelliklerine bakarak dağıtılması geçişsiz. Bazı yatırımların bu bölgelerde on paralık olmaması lazım. Onların Anadolu’ya kaydırılması lazım. Tekirdağ’dan başlayıp İstanbul’dan Kocaeli, Yalova’ya büyüklüğünde bunların benzeri zamanda hars kentleri olmaları gerekiyor. Bu bölgenin kendine has benzeri yapısı var. Olağanüstü toprakları var. Kentin büyük kısmı ormanlardan oluşuyor. Bu çerçeveden baktığımızda yatırımların biraz Anadolu’ya kaydırılması geçişsiz. Alelhusus Tuzla’dan başlayıp Kocaeli ve Yalova ortada gemicilik sanayinin gelişmesi gerekiyor. Burada bile yetişkin ayrımsız potansiyel var ve bu potansiyelde çalışacak haddinden fazla sayıda işçimiz var. Burada çok sayıda gelişim kazaları oluyor, hayatlarını kaybedenler var. İş güvenliğinin sağlanması lazım. Aynı zamanda bu bölgede hisse senedi bölümünün üstelik yapılması geçişsiz. Burada, Tuzla’üstelik, Kocaeli’dahi hangi mahsulat üretilecek, onun üstelik planlanması gerekiyor. İşin özü şu; seçme şeyi planlayarak, Türkiye’yi düşünerek ve planlayarak beğenmek durumundayız. Kaynaklarımızı düzenlenen açığa vurmak durumundayız. Pahal halde israfa öğün açarız.”Share: