CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Elektrik Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Tayin Etmek Amacıyla Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Ahmet Atak başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere zirai sulamada ücretsiz faaliyet verilmesi üzere kurulması planlanan zaman enerjisi santrali üzere Şanlıurfa’ya himmet ziyareti gerçekleştirdi. Akın, 2 İlk yol Şanlıurfa’bile izah etmek isteriz; İktidarımızın önceki 90 gününde tarımsal sulamada mergup elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 indirim yapacağız” dedi.

CHP Erke ve Alt Çatı Projelerinden Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı, Balıkesir Mebus Akın, Şanlıurfa’ya anbean burada kurulması planlanan çağ erke santrali ile ilişik matbuat toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Eren Kültürlü ile Mahmut Tanal üstelik katıldı. Akış, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Enerji hayattır, enerji ekincilik, erke azık. Rastgele şeyin içerisinde var. Mütekâmil toplumlar enerjiye ulaşmak için savaşım boy bos. Biz birlikte enerjiyi tıpkı ana herif hakkı yerine biliyoruz. Bunun amacıyla savaşım ediyoruz. Erke olmazsa ekincilik olmaz, erke olmadan endüstri çarkları dönmez. İşin sunu makro tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen bir Türkiye ile karşı karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor DÜRÜST Tümen iktidarı? Enerjiyi filhakika bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere doğrulama olmuş, enerji lobilerine kendisini bağlamış. Bilcümle acun ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Biz celil önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize emaneti ve mirası mecmu bağımsızlık hedefimiz üzere müteharrik tıpkı partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maalesef bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla müsavat, hak bozulup itidalli gelirli sınıfı bulunmayan ettiniz.  Ekincilik, iktidarın hatalı politikaları ile bitirildi. Maraba maalesef çok edisyon durumda. Bugün ne çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, hareketlilik faturası’ diyor. Tığ bu sorunu çözeceğiz. Çokça değil, gücük berenarı bilahare bu sorunların hepsinden el birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 kamer geçmiş Şanlıurfa’birlikte çiftçilerimize tarımsal sulamada mergup elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise bire bir yıl geçmeden tarımsal sulamaya zam üzerine zam yaptılar.  Zirai sulamada kullanılan elektriğe Genel Başkanımızın vaadinin peşi sıra yüzde 143 oranında remiks yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Enerji politikası siyasal tıpkısı tercihtir. Bizim siyasal tercihimiz sizden yana. İktidarın SELIM Tümen’nin siyasi tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında değme 10 tarımsal sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği üzere kesildi. Bu genişlik bilcümle ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize bindi yüklemek adına, ithal gıda ürünlerini almayı yeğleme etti.

10 yıl önceki Türkiye’da değme 70 kişiye 1 rençper düşüyordu; zaman 1 rençper başına 170 emanet düşüyor.  2022 yılı bakımından kayıtlı fellah sayısı 493 binin altına düştü. Tığ CHP adına ülkemizde tarımı gine ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi da köylümüzü bile esasen milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin istihsal yapabilmesi amacıyla maliyetlerin düşürülmesi çokça büyük tıpkısı noktaya haiz.

Şanlıurfa’birlikte 2021-2022 yılları arasında erke sorunlarına ilişkin rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı üzere 1,1 milyon dekar alanda yasmık yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzdelik 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda zayıf arpa yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda ark arpa yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzdelik 70. 800 bin dekar alanda kuru mercimek yetiştiriciliğinde rekolte kaybı kısaca yüzdelik 60. 300 bin dekar alanda sıska buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı tahminî yüzde 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE INCELEMEK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI BÜYÜK BUHRAN GİBİ YANSITIYOR”

Bu yaşıt verdiğim mesail DÜRÜST Fırka iktidarının yaşattığı enerji krizi değil, enerji buhranından kaynaklı mesail. Bunlar çözülemez miydi? Stabil çözülebilirdi. Bu benzeri tercih meselesidir. İktidar bizdeki krizle ilgilenmek namına daim Avrupa’bile yaşananları sanki nazik tıpkı bunalim yaşanıyormuş kabil yansıtıyor. Türkiye’üstelik besin enflasyonu yüzde 95 yerine hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu şevket yüzde 15.

Güneydoğu Küçük Asya Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini havi Türkiye’nin heybetli projelerinden biri. Toplanmış ekilebilir arazi kısaca 3,2 milyon hektar araziyi kapsayan tıpkı proje. Bu projenin tamamlanmasıyla gelişigüzel kısaca 7,6 milyon insanın iş bulacağı civar tanıdık aynı proje. GAP projesiyle gelişigüzel, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 milyar dolar almanak dirimlik elde edilecek ve ayrıca 3,5 milyondan aşkın insana gelişim sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabah hasat edilen tüvana meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Ne oldu? Şanlıurfa üstelik kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Arsıulusal Hava Meydanı düz yazı edildi. Ancak 1 kilo im gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine namünasip tevzi şirketlerinin aksiyon hakları iptal edilecektir. Bu birlikte sulanabilir arazinin yalnızda yüzdelik 35’inde sulama yapılmasına bozukluk oluyor.

Ruz enerjisi santralleri için iki alternatifimiz var. Birincisi, alternatif açık kanallar üzerine zaman panelleri kurulup hem toprak tasarrufunu bulmak hem de meydanda kanallarda gerçekleşecek akarsu buharlaşmasını engelleyip ve zaman panellerinin alttan serinlenmesi ile azami erke üretimi sağlanabilir. İkincisi, alternatif süreduran arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ MÜFT VERECEĞİZ”

Sonuç yerine, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi öncelikli politikamız bulunan.  Girişimci heybet modeliyle kamu öncülüğünde rate bürokrasiyle güneş enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’da gâh ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, iz örgütlerini dinleyeceğiz. Ardından yerey ziyaretlerimize bitmeme edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDELIK 50 İNDİRİM

İlk nöbet Şanlıurfa’bile belirtmek isteriz; İktidarımızın geçmiş 90 gününde zirai sulamada geçer elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 tenzilat yapacağız. Bunu bittabi yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak tarımsal sulama tarifesinde indirim yapacağız. EÜAŞ halihazırda berbat elektriği şirketlere satıyor. Tığ haleldar elektriği çiftçimiz amacıyla kullanacağız.

İktidarımızın bir numara yılında, Şanlıurfa’dan bağışlamak için kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki zaman enerji santralleriyle zirai sulamada mergup elektriği parasiz vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki devir enerjisi santralı yatırımı üzere yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan görmek için çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’de besin güvenliğini sağlayacağız. Azık ithalatını azaltacağız, gıda enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız besin yoksulluğu yaşıyor. Bu uygun değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: