CHP Grup Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Takım Başkanvekili Bağımsız Özel, 27 teklik adına açıklanan arık üzüm fiyatının, aynı iflas ve acımasızlık rakamı olduğunu, tarihin, dolar bazında genişlik düşük üzüm fiyatının açıklandığını savundu.

Hususi, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 liralık olarak açıkladığı Sultani çekirdeksiz kuru üzüm TMO kurum fiyatını değerlendirdi.

Manisa’daki tarım odalarının, arık üzüm üzere 24 ile 25 teklik arasında tıpkı maliyet çıkardığını anlatan Hususi, “Yıllarca övündü; ‘2 doların altına tek indirmedik. 2 doların altına dökmek, bağcıya, üzüm üreticisine ihanettir. Ezdirmeyiz, yaptırmayız.’ Sabık yıl 1,6 dolar, bu yıl zar edildiği gün itibarıyla 1,4 dolar. Tarihin dolar bazında yeryüzü bağan üzüm fiyatını açıkladı.” diye niteleyerek konuştu.

Manisa’daki üzüm fiyatının, Cumhur İttifakı’nın Alaşehir Şehremaneti Komutan Adayı ve üzüm ihracatçısına; üreticiye değil üzüm ihracatçısına sorulduğunu belirten Hususi, “O fiyatı, o beğenir tabii. 27 lira adına açıklayan cılız üzüm fiyatı, bir batkı ve zulüm rakamı. Bugünden tezi namevcut; madem kim sen bazı ihracatçılara, kimi rantiyecilere tasdik oldun, o ant döneceksin 5 TL üzümün kilogram akarsu başına katiyetle prim vereceksin.” dedi.

“İnsanlar, lastik botun ortamında boğulmama mücadelesi veriyor”

Hususi, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın hükûmet toplantısı sonrası yaptığı, “Hepimiz benzeri Türkiye gemisinin içerisindeyiz, bu gemi hızlı hızlı yol alırsa kazanan hepimiz olacağız. Bu gemi güvenlik kabilinden, tutum üzerinden açılan deliklerinden üstelik su alarak batarsa hepimiz boğulacağız.” şeklindeki açıklamasına dikkati çekti.

Hususi, “İşler yolundayken, siz gemilerdesiniz. Hepinizin fena hâlde gemileri var. Bu insanların gemileri bulunmayan. Bu insanlar, çoluğunu çocuğunu almış lastik botun içine boğulmama mücadelesi veriyor. Öyle boğulma moğulma yok. Tığ, hepimiz kurtulacağız. Siz gideceksiniz, hep kurtulacak.” görüşünü savundu.

DOĞRU Fırka Genel Merkezinde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geri gerçekleşen toplantıya bel fail Özel, “Hepimiz biliyoruz, bilmeyen yok, o anket çıktı? Anketi görmüş, ‘Çağırın Naci Sarıklı gelsin, eskisi de gelsin, yenisi bile gelsin’, ‘Ne konuşacağız?’, ‘Strateji konuşacağız.’ Ayrımsız panik, önceleri planlı değil, programında namevcut. Kimsenin haberi yok. Anketteki o nazik kopuş devam ediyor amma o kopuşun dağılımından garip erinçsiz. Bütün ‘Siz bunları vurdumduymaz çekersiniz’ diyordu. Kararsızlar dağılıyor ve AK Tümen’ye dönen mönen namevcut. Onu konuşmak için kurmaylarını çağırıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Hususi, öğrencilerin ve ailelerinin vakıf üniversitelerine yapılan zamlar dolayısıyla, intörn hekimlerin ise maaşlarının asgari ücretin altında kalması nedeniyle ayaklanma ettiğini kaydetti.

“Duble yollar meselesi, hep beraber utanacağımız aynı maslahat”

Kredi yurtlarına, kamu yararı denilerek öğrenci başına verilen 800 liralık desteklemenin, hususi yurtta evet dahi kirada artan rastgele öğrenci amacıyla birlikte verilmesini isteyen Özel, “İktidarımızın ilk telefonu TOKİ Başkanlığına, evvel buyuru cumhuriyet altını yurtları olacak.” dedi.

Hususi, Gaziantep ve Mardin’in Derik ilçesindeki trafik kazalarına ilgilendiren, şunları kaydetti:

“Meseleyi hemen taraftar müteahhitlere, yap, işlet, torunlara borç devret yöntemiyle yaptırılan geniş yollara, viyadüklere irca etmek, Derik gerçeğini uyumak demektir ya birlikte Gaziantep’teki o ateşi duymamak demektir. Duble yollar meselesi, bizim bütün beraber utanacağımız tıpkı mesele, bu büyüklüğünde gecikildiği amacıyla. Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bilahare bütün şehirlerini otobanlarla bağlamışken birbirine ve zat yurttaşından 1 liralık dünyalık almıyorken, bu kadar gecikilmiş duble yollar ve çağın gereklerini karşılamayan saçma sapan amal, maalesef Türkiye açısından utanılacak işlerdir. Bu utancı YANLIŞSIZ Öğür ile mecbur tutmuyoruz.”

“CHP, hep idamlardan de utanma duymaktadır”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın sonsuz politik idamlardan ve darağaçlarından bahsettiklerini sav eden Hususi, Soylu’nun “CHP’nin iradesi olmasaydı darbeciler bu idamları yapamazdı” dediğini söyledi.

İsmet İnönü’nün hep gücüyle idamları engellemek üzere çabalama harcama ettiğini savunan Hususi, “Menderes’in ailesinin bu konuda ‘İsmet Paşa’nın olumlu gayretleri, istekle gayretleri’ diye niteleyerek rapor ettikleri, kayıtlara, hatıratlara geçirdikleri ana bu. Temas soy idama karşıyız. İdamın benzeri cezalandırma yöntemi olmadığını, CHP tarihsel adına savunmuştur. Işlenmiş bütün idamlara, Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan hep idamlara CHP karşıdır. CHP, zaman o bir zamanlar yapılan bütün idamlardan da utanma duymaktadır. Türkiye yerine utançtır bunlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“14 saz festivali yasaklandı”

Özel, bu yaz 14 festivalin yasaklandığını, bu yasaklamaların, tıpkı anayasal hakkın kullanımının engellenmesi olduğu üzere, anayasal hakka, anayasal düzene müdahale anlamına geldiğini belirtti.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, partisinin grup toplantısını beğenmek için gittiği Niğde’bile kaldığı otelin karşısında YANLIŞSIZ Parti il yönetimi vasıtasıyla YANLIŞSIZ Fırka müziklerinin çalındığını anlatan Hususi, Niğde’nin yerel dinamikleri ve milletvekillerince dönüş süresince mücadele edilmesine rağmen son alınamadığını söyledi.

Bunun üzerine DÜRÜST Tümen Ekip Başkanvekili Dirayetli Ünal’ı aradığını nâkil Özel, “İkiletmedi, lahzada telefonu kapadı ve dakikalar zarfında Ateş Parçası Bey sorunu çözdü. Mahirane Eş’e teşekkürname ediyoruz. Amma ayrımsız futbol takımını, deplasmana gelmiş benzeri takımı kendilerince çalıştırılmayarak, uyutmayarak maçı kazanacağını sanan zihniyetin başına ne gelirse, SELIM Tümen’nin başına dahi o gelecek.” diye konuştu.

Niğde’de 16 gruba ayrılarak sahaya sâdır CHP milletvekillerinin, peşlerinde birer polis kamerasıyla gezdiğini argüman fail Özel, “Düşünüyorsun, Niğde Emniyeti’nde 16 pare umum kamerası olması da beklenecek ayrımsız husus değil. Niğde’de tıpkı anda 16 görüngü olur mu, 16 halk kamerası olsun. Planlamışız 16 gruba, 16 çıngı el kamerası, 16 şerha sivil polis. Hastalık gidiyoruz, yurttaş geliyor yakınıyor ya, Süleyman Satış bile bunun raporunu istiyor. Bire Bir yandan raporlama, aynı yandan dahi caydırıcılık faaliyeti. Bazı; ana aykırılık partisini, umumi başkanı, takım başkanvekillerini, milletvekillerini… Korkunun ecele faydası yok.” yorumunu yaptı.

Share: