CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Yalova’da partisinin ekip toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Tıpkısı yüzyılın acıları var, bu ülkede başbakanlar idam cezası edildi, gepegenç direk kabil evlatlarımız ölüm cezası edildi, darbeler oldu. Artık Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma zamanı, artık kucaklaşma, daha çok helalleşme zamanı, artık hatalarımızla yüzleşme zamanı. Biz bunu yapacağız ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hep kurumlarını baştan düz yazı edeceğiz.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Raif Dinçkök Kültür Merkezi’ndeki partisinin grup toplantısında, “6’lı masa”dahi her kesimden vatandaşın katakulli edildiğini söyledi.

Siyaset kurumunun vatandaştan aldığı seçkin kuruşun hesabını vermesi gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Bu ülkede israfı sonlandıracağız. Bu ülkeye demokrasiyi getirdiğimiz ant herkesin ekmeği, herkesin işi gücü olacak. Tığ bunun de mücadelesini vereceğiz ve veriyoruz da doğrusu bunun mücadelesini. O nedenle bize güvenin, bize inanın ve tığ bugün bilcümle çarkları onaracağız. Türkiye’nin çarkları kesinleşmiş saat kadar dimdik ve tutarlı çalışacak. Bundan emin olmanızı isterim.” ifadesini kullandı.

İktidara gelmeleri halinde ev destekleri sigortası isminde benzeri uygulamayı hayata geçireceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Tek yavru yatağa aç girmeyecek. Bizim inancımızda salim elin verdiğini sol el görmeyecek. Ocak destekleri sigortası nedir? Aile destekleri sigortası, aynı sülale fakirse, tıpkı karı yoksulsa, o ailede fakirlik varsa, onun yoksulluğunu açıklanmış etmeden, insanın onurunu koruyarak o ailede kadının banka namına ahenktar her kamer benzeri mahiye yatıracaksın. Eş gidecek, iştirakçi kabilinden işyar kabil tekaüt kabil parasını çekecek, çoluk çocuğun ihtiyacını karşılayacak. Buna sülale destekleri sigortası diyoruz. Cumhuriyet’in yapılış ayarlarına idraksiz döneceğiz. Hiçbir fellah ektiği ürün zımnında katiyen engel etmeyecek. Toprak bazlı planlama yapılacak. Bezen bitkileri üzerine Yalova’yı biliyorum, bir iki geçmiş gezdim, alışılmadık pir icraat, iyicene yerler var.”

Kılıçdaroğlu, Yalova Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın bilirkişi raporlarında karşı yanlışlık unsuru bulunmadığını dile getirerek, göreve iadesini istedi.

Salman ile ilgilendiren davanın sonsuz ertelendiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Bilge davayı daima erteliyorsun, kardeşim otur kararını ver, hakimsin sen. Bilgili neye bakarak karar verir? Hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir.” ifadelerini kullandı.

Muhtarlar üzerine bile emek yaptıklarını aktaran Kılıçdaroğlu, belediye meclislerinde muhtarların bayram sahibi olması için iş yapacaklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, muhtarlık seçimi amacıyla müttehit görüş pusulası getireceklerini ifade ederek, “Kocabaşı kardeşlerimizi dahi göreceksiniz demokrasinin güvencesi, teminatı haline getireceğiz. Bunların tamamını içeren tıpkısı muhtarlık kanunu hazırladık. Parlamentoya sunduk, DÜRÜST Parti’nin ve MHP’nin oylarıyla reddedildi amma tek endişe etmeyin iktidarımızda göreceksiniz, muhtarlık temel anlamda muhtarlık olacak. Bunların tamamını gerçekleştireceğiz. Bunu muhtarları haddinden fazla sevdiğimiz için değil, demokrasiyi çok sevdiğimiz üzere yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Artık kucaklaşma, helalleşme, hatalarımızla yüzleşme zamanı”

Cumhuriyetin ilanının 100’üncü yılına yaklaşıldığına işaret eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tıpkısı yüzyılın acıları var, bu ülkede başbakanlar idam cezası edildi, gepegencecik fidan kabil evlatlarımız ölüm cezası edildi, darbeler oldu. Artık Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma zamanı, çıktı kucaklaşma, bundan sonra helalleşme zamanı, bundan sonra hatalarımızla yüzleşme zamanı. Biz bunu yapacağız ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bilcümle kurumlarını baştan düz yazı edeceğiz. Değim sistemini baştan getireceğiz, büyüklük asetat olacak, izzet kilitsiz küreksiz olacak. Şayet sen elde ettiğin, topladığın verginin hesabını veremiyorsan, ihtişam olarak görevini yapmıyorsun demektir. 6 şef anlaştık, 6 lider kullanılmamış aynı çekicilik kuruyoruz. Parlamentoda Meclis İç Tüzüğü’nü değiştirerek Kesme Adisyon Komisyonu kuracağız. Yani bire bir eski yılın paraları nerelere harcandı, Kesin Hesap Komisyonu’nda görüşülecek. Orada Stabil Adisyon Komisyonu Başkanlığını de temel uymazlık partisine vereceğiz çünkü tığ kendimize güveniyoruz. Herhangi Bir kuruşun hesabını vereceğiz kim takkadak Türkiye değil, dünyaya dahi kat sayı olan tıpkı devlet olalım.”

(Bitti)Share: