Cenazelerin ikramı ‘un helvası’ antant kapısı oldu

Cenazelerin ikramı ‘un helvası’ ittifak kapısı oldu

YOZGAT – Yozgat’ta unutulmaya yüz markajcı, umum arasında ölü helvası olarak bilinen ve cenazelerin arkası sıra dağıtılan un helvası, avrat müteşebbis Zuhal Koçer’in girişimleriyle üretilip ülkenin birçok noktasına gönderiliyor.

Türk aş damı tarihinde Selçuklu döneminden beri aşina ve Osmanlı döneminde sayımsız çeşitlere munsap helva kültürü Yozgat’ta bile yaşatılmaya çalışılıyor. Japonya Hükümeti tarafından akçalanmış edilen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milel Kalkınma Programı hisse senedi birliğinde yürütülen “İşten Toplumsal Uyuma” projesi doğrultusunda kadın girişimcilere yönelik desteklerden yararlanan Zuhal Koçer, evinin yapı katına kurduğu işlik ile un helvası üretimine başladı. İstihdam ettiği iki çalışanı ile un helvası üretimini 5 yıldır sürdüren Koçer’in ülkenin birçok şehrinde satışını yaptığı helvalar geçim kapısı haline geldi. Yozgat’ta cenazelerin benzeri numaralı ikramı olan un helvasını üreten Koçer, hem talih ekonomisine yardım sağlıyor hem üstelik karı ekonomisine bindi oluyor. Koçer’in en balaban istediği üstelik un helvasına müteveccih hareket yeri açıp kadın istihdamına bükülmek.

“Mikro içinden ve ensiz dışından havale alıyorum”

Un helvasının Yozgat’ta unutulmaya yüz tutmuş bir hars olduğunu söyleyen girişimci Zuhal Koçer, “Tığ sönmüş tıpkı ateşe şule verdik yeniden canlandırdık. Başlangıçta butik ayrımsız mutfakta pespaye boyutlarda yaparken Yozgat’ın içine bugünlerde da iklim dışına hatta sıkı dışına mir gerçekleştiriyorum. Yakında planlı Yozgat lansman fuarında Katar’dan bile sipariş aldık. Ben bu kültürü bozkırdan dünyaya açılan bire bir kapı olarak görüyorum. Yani memleketime bir vefa borcum olsun, bunu yapayım dedim. 4 çıngı çocuğumu büyüttüm. Kendime ayrımsız uğraşı iktisap etmek istedim bu işi ilk olarak hobi kabilinden yapıyordum. Olayın bu mertebe büyüyeceğini adisyon edemedim. Şu an yanımda etkin 2 devam hanım var, ihtiyaç duyduğumda geliyorlar, müzaheret ediyorlar. Onlara bile tıpkı açar oldu.” dedi.

“Aileme destek oluyorum”

Eskiden helvanın tevellüt dahi ve cenazelerde dağıtıldığını birlikte söyleyen Koçer, “Yozgat’ta böyle tıpkısı şeyin eksikliğini gördüm. Ego un helvasını yapmaya başladıktan bilahare talepler arttı, siparişler çoğaldı. Yozgat’ta aynı ara varmış, 4-5 yıldır ben un helvasının satışını yapıyorum. Hem kendime eş bütçeme üstelik destek oluyorum, hem dahi çocuklarıma destek oluyorum. Memlekete hizmet etmenin verdiği aynı mutluluk var. Ekonomiye ulama sağlamaya, üretmeye çalışıyorum. Bu yüzyıllık tıpkısı lezzet. Başlangıçta babaannem çağa doğumları olduğu ahit gider helva yapardı. Sonrasında birlikte işte cenazelerimiz olduğu zaman cenazelerde dağıtılırdı. Misafirlerimiz, arkadaşlarımız geldiği zaman yapılırdı. Un helvasının seveni çokmuş Yozgat’ta. Zahmetli tıpkı uğraştan geçiyor ama emeğe değiyor, yiyenler haddinden fazla beğeniyor.” şeklinde konuştu.

“Aşk ile muhabbetle yapıyorum”

Sunu büyük istediği hisse senedi yeri açıp eş istihdamına yönelik icraat ayırmak olduğunu de belirten Koçer, “Bu işi dükkan açmaya kadar atmak istiyorum. “bayanlarla daha çok istihdam seçmek istiyorum. Eş olsun, sayıları 20 olsun bütünü çalışsın. Biz da bunun üretimini yapalım, Yozgat’ımızın zaten birçok modül kendine has ürünü var. Inç çöreği, kavurgası, var bire bir birlikte bizim kendi helvamız olsun buna dahi ehil çıkalım. Ego bunu sahiplendim, önceler hobi kendisine yapıyordum, demincek bunu yaparken tabiat alıyorum. Ego bunu yaparken böyle bana sağaltım kabil oluyor. Aşk ile muhabbet ile yapıyorum.” ifadelerine değindi.

Share: