Cemevlerine müteveccih düzenlemeleri bile içeren öneri TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, cemevlerine müteveccih düzenlemeleri üstelik içeren Alacak Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin bir numara bölümü konusunda alay kayran İYİ Fırka Mersin Mebus Zeki Kağan Sıdalı, yasa teklifinin 9. maddesinin Kanunuesasi Mahkemesi aracılığıyla tağyir edilen Denk İstikrarı Komitesiyle ilişik Cumhurbaşkanlığı kararı olduğunu söyledi.

Karşılık istikrarını sağlamanın Tarz Bankasının esas amacı ve görevi olduğunu tabir fail Sıdalı, “Siz, esas görevi bedel istikrarını ulaşmak olan kurumu bu kanunla Komitenin bayağı bir üyesi haline getiriyorsunuz. Yani Esas’ya aykırılığı ve iptali sadece Cumhurbaşkanlığı kararıyla kurulmasında aramamak gerekiyor, zihniyetinizde ihtilaf var. Komiteye kanuni namına dayanaklık etmek sağlansa da bu boyut, kuruluşu ve yetkileriyle Suret Bankasının hayat nedenine adeta ayrımsız alternatif avam çabası.” değerlendirilmesini yaptı.

MHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yaşar Sebep ise Türklüğün kaynak, Aleviliğin inanç olduğunu belirterek, Alevilik üstüne zamanla ayrı bir topluluk kadar matlup yaratılmaya çalışıldığını rapor etti.

Cemevlerinin Alevi İslam inancına ehil insanların ibadethaneleri olduğunu dile getiren Saika, şunları kaydetti:

“Bugüne büyüklüğünde cemevlerini cemaat kendi yapmıştır, kişi hayata geçirmiştir. Demincek mevrut teklifle gelişigüzel ilk defa cemevleri, yasada kendini bulacaktır. Teklifin kanunlaşmasıyla alay malay elan aşkın cemevi açılacak, elan aşkın cemevi yeşerecek, Alevi İslam inancına ehil henüz aşkın insanımız kendi ibadetlerini rahat abat yapacaklardır. Bu tekliften 9 yıl önce Milliyetsever Debi Partili Tarsus Belediyesi, cemevine arsayı vermiştir, cemevinin inşaatını, tefrişatını tamamlamış, Alevi İslam cemaatine anahtarını tasdik etmiştir. Alevi İslam cemaatine bakım, Milliyetçi Akıntı Partisi ve belediyeleri yoluyla başlatılmış ve devam etmekte, artık dahi inşallah devam edecektir.”

“Sizin biçtiğiniz elbiselere sığmayız”

HDP İstanbul Milletvekili Büyük Kenanoğlu, siyasetçilerin, parlamentoların görevinin teolojik tartışmalar, teolojik belirlemeler boşaltmak olmadığını, laik, demokratik ülkelerde dinlerin, inançların tanımlanmadığını, tanındığını dile getirdi.

Devletin Aleviliğe göz açısının Alevilerin Cumhuriyete verdiği desteğe rağmen “namevcut addetmek” olduğunu kanıt fail Kenanoğlu, “Salı gecesi çıkan Kararname, Aleviliğe yeni aynı giysi prizma kararnamesidir ve şurası bilin kim biz sizin biçtiğiniz elbiselere sığmayız. Bu tutumunuzdan vazgeçin.” dedi.

CHP Muğla Mebus Süleyman Cerbezeli, kanun teklifinin 8,14,15,16,17 ve 22’nci maddelerinde cemevlerinin imal, bakım, onarım ve giderlerinin karşılanmasına müteveccih düzenlemelerin olduğunu anımsattı.

Cemevlerinin Alevi vatandaşların taleplerine karşın tapınak kapsamına alınmadığını dile getiren Dilli, şöyle konuştu:

“Yapılan düzenlemeler yasa önünde akreditasyon ilkesinin sistemli ihlalini oluşturan ayrımcılığı ortadan ahzetmek şöyle dursun, bahis konusu ayrımcılığı mahrem yerine pekiştirmektedir. Öneri, Alevi dini inancını Alevi Bektaşi kültürü, cemevlerini ise kültürel kuruluş adına nitelemekte, açık şekilde Alevi inancının ilmek ve vicdan hürriyeti bağlamında korunmasını engellemeye müteveccih benzeri büyüklenme benimsemektedir. yasa teklifi cemevlerini tapınak akseptans etmeyen ve bunu Alevi vatandaşların sineye çekmesini talip tıpkı zihniyetin ürünüdür. Alevi vatandaşlarımızın seçime yönelik göz boyamalara değil, değer yurttaşlık taleplerinin hayata geçirilmesine ihtiyaçları vardır.”

TİP Hatay Milletvekili Sulh Atay Mengüllüoğlu üstelik Alevilerin taleplerinin denk yurttaşlık olduğunu ve Cemevlerinin ibadethane kendisine kanuncu garanti altına alınmasını istediklerini dile getirerek, “Siz şimdiye büyüklüğünde 20 yıldır Alevi yurttaşların hangi sorununu çözdüğünüz birlikte şimdi çözüyor gibi davranabiliyorsunuz?” dedi.

“Biz Alevi ile Sünni’yi çıngı büyüklüğünde ayrı görmedik”

DOĞRU Tümen Erzurum Mebus İbrahim Aydemir, Sivaslı benzeri Alevi ozanın “Alevi Sünni kardeş, kardeşliği biliriz. Vatan için yaşar, yurt için ölürüz. Kışkırtılı etmeyin, bire bir araya geliriz. Şanlı benim imamım, Osman’a dahi bağlıyım” sözlerini anımsatarak, partisinin anlayışının da bu olduğunu belirtti.

Aydemir, “Aslında bilinmeyen de değil boş bir biçimde yaptığımızın Alevi kardeşlerimiz gözetiminde çok itibarlı amal olduğunu kendileri birlikte rapor etmiş oluyorlar. Biz Alevi ile Sünni’yi çıngı kadar ayrı görmedik. Aleviler bu vatanın bildirme essah, yer birincil unsurudur. Kardeşliğimiz ilanihaye bitmeme edecektir.” diye niteleyerek konuştu.

Share: