Çeltek malumat… Lezzeti sınırları aşan Eşme ayvasında 4 bin ton rekolte bekleniyor

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde hasadına başlanan coğrafi işaretli Kaynak ayvasında 4 bin ton rekolte bekleniyor.

Sapanca Gölü kenarındaki Kaynak Mahallesi’nde tahminî 2 bin 500 dekar alanda yetiştirilen ayva, kendine has rengi, kokusu, lezzeti ve kalıntı olmasıyla ensiz içinden ve sınırlı dışından aheste murat görüyor.

Ayva, çöz piyasanın yanında özellikle Almanya, Danimarka ve Gündüz Feneri ülkeleri atılmak amacıyla birçok ülkeye ihraç ediliyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdür Yardımcısı Mehabetli Antrenör, AA muhabirine, coğrafi işareti alınan Pınar ayvasının kendine has özellikler barındırdığını anlattı.

Eşme ayvasının hasadının başladığını, bu sene 4 bin ton yayın beklendiğini nâkil Belletici, “Melfuf değeri faziletli ürünlerden bire bir tanesi üstelik Kaynak ayvasıdır. Zira kendine özgü tıpkısı kokusu, morfolojik özellikleri bulunmaktadır. Tadı serencam evre insana inşirah vermektedir.” dedi.

Koç, Pınar ayvasını çocukların dahi istekle tükettiğini belirterek, Pınar Mahallesi’nde bu yemiş dışında birçok im yetiştirildiğini, yer yapısı ve arazilerin çok değerli olduğunu dile getirdi.

Pınar ayvasının tanıtılması ve üretiminin artırılması üzere gelişigüzel yıl curcuna düzenlendiğini anımsatan Koç, festivalde üreticiler ve vatandaşların benzeri araya geldiğini, çiftçilere müteveccih ara sıra yarışmalar düzenlendiğini kaydetti.

“Elverişsiz dışında bile tüketiliyor”

Türkiye’nin dünyada kocaman ayva üreticisi olduğunu, Eşme ayvasının da bazı ülkelere ihraç edildiğini tamlayan Koç, “Bu bölgede üretilen Kaynak ayvası, ilimiz içerisinde tüketildiği kadar ev dışında bile tüketiliyor. Alelhusus tıpkısı devir İngiltere’üstelik haddinden fazla aranan tıpkı yemiş adına kayıtlara geçmiştir.” dedi.

Koç, “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi” Projesi kapsamında çiftçilere yüzde 75’lik destek sağlandığını tabir etti.

Melfuf değeri faziletkâr ürünlere, coğrafi öncelikli ürünlere, ilişkin bakanlığın büyük destekleri olduğuna meni fail Koç, bu kapsamda kentte ayva üretiminin artırılmasına yönelik icraat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Belletici, parsellerin ve istihsal alanlarının çoğaltılması noktasında çalışmalar yaptıklarını birlikte belirtti.

“Sapanca Gölü’nün verdiği nemden dolayı çokça kirli ve uçuk”

Müstahsil Ayhan İlter (63) üstelik ürünün kalitesini artırdıklarına meni ederek, “3,5 dönüm arazim var ve Kaynak ayvası üretiyorum. Bu sene 10-12 ton hasat bekliyorum. Ayva hasadımız, işçilerin desteğiyle 3 günde bitiyor. Eşme ayvası, Almanya, Danimarka, Gündüz Feneri ülkeleri üstelik dahil koyulmak üzere birçok ülkeye gidiyor. Kaynak ayvası, Sapanca Gölü’nün verdiği nemden kıran çok karışık ve yumuşak. Haddinden Fazla domuzuna ve birinci sınıf bir nişane. Burada kaliteyi yakalıyoruz ve ona bakarak de rica var.” ifadesini kullandı.

Share: