Çekya Uran ve Ticaret Bakanı Sikela: “Doğal Gaz krizi yaşanması halinde evlere sağlanan arzı kesebiliriz”

Çekya Endüstri ve Tecim Bakanı Jozef Sikela, doğal gaz krizi yaşanması halinde, sanayi amacıyla lüzumlu gaz akışını sürdürebilmek amacıyla hanelerin ısıtılmasında kullanılan gaz arzını kısıtlayabileceklerini söyledi.

Çekya Uran ve Tecim Bakanı Jozef Sikela, doğal gaz krizi yaşanması halinde alınacak ivedili nitelik kararı sırasında uygulanması üzere, vekillik yoluyla yıpranmamış tıpkı kararname taslağı hazırlandığını açıkladı. Bu kararnameye göre sanayiye sağlanan doğalgaz arzında aynı göz yaşanmaması adına hanelerin ısıtılması için sağlanan gaz arzını kısıtlayabileceklerini duyurdu. Kararın uygulanması halinde evlerin sıcaklıkları 20 dereceden 18 dereceye, banyo sıcaklıkları ise 24 dereceden 19 dereceye düşürülecek.

“Kimsenin istemediği senaryolar ancak mücehhez olmalıyız”

Nazır Jozef Sikela yaptığı açıklamada, “Her tür senaryoya hazırlıklı olmalıyız. Bunlar, kimsenin istemediği senaryolar fakat tedarikli olmamız gerekiyor. Bu bakanlığımızın görevi. Bunu sanayinin esas bileşenlerinin çalışır durumda olmasını keşfetmek için yapacağız. Bu kararı alırken tabii sanayiyi hanelere yeğleme etmiyoruz. Ancak bu ekonomimizin ayakta kalması amacıyla çok cesim. Antrparantez bu karar basamak halkları için dahi çok heybetli çünkü onlar birlikte evet bu uran şirketleri ile geçiniyorlar evet bile onların ürettiği ürünleri kullanıyorlar” dedi.

Hanelere enerji yardımı geliyor

Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela antrparantez mütezayit enerji fiyatları zımnında aşama başına maddi müzaheret planlandığını ve bu kararın Bakanlar Kurulu’nda görüşüldükten sonraları karara bağlanacağını söyledi. Bakan Sikela, yer efdal merhale yardımının 17 bin 500 Çek Korunası (yaklaşık 713 euro) olacağını ve bunun 5 bin Çek korunasının ise (kısaca 204 euro) bu sene ortamında ödeneceğini söyledi. – PRAG

Share: