Çarkıt CHP İzmir Milletvekili Süleyman Zihayat, Hayatını Kaybetti

Eski CHP Bilgisizlik Kolları Genel Başkanı ve sakat İzmir Milletvekili Süleyman Zihayat, Bursa’da otama gördüğü hastanede, 79 yaşında yaşamını yitirdi.

Sakat CHP Cahillik Kolları Genel Başkanı ve eski CHP İzmir Mebus Süleyman Taze, bugün 79 yaşında hayatını kaybetti. Bursa’da tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yuman Süleyman Zinde’in hayatını kaybettiğini CHP Genel Başbuğ Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ve CHP Sivas Saylav Ulaş Karasu duyurdu.

CHP Sivas Saylav Ulaş Karasu, şu mesajı paylaştı:

“Partimizin efsane Cahillik Kolları Genel Başkanı, İzmir Saylav Süleyman Zinde ağabeyimizin vefatını büyük tıpkısı mahzunca öğrendim. Tarihimizin yer pek dönemlerinde dahi doğruda durmuş balaban benzeri uğraş ve düşün insanını kaybettik. Ailesinin ve örgütümüzün başı sağolsun.”

CHP’li isimlerin sosyal medyadan paylaştığı mesajlar şöyle:

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Mebus Tuncay Özkan: “İzmir sakat milletvekilimiz, Süleyman Gailesiz ağa de göçmüş bu alemden. Canım ağabeyim, yoldaşı olmakla alım duyduğum adam. Allah rahmet eylesin. CHP iri ailemizin başı sağolsun. Sevenlerine, ailesine sabır diliyorum.”

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer: “Partimizin söylence Bilgisizlik Kolları Umumi Başkanı ve İzmir sakat milletvekilimiz Süleyman Genç’i kaybetmenin dip hüznü içerisindeyim. Kendisine Cenabıhak’tan yağmur, ailesine, sevdiklerine ve partimize başsağlığı diliyorum.”

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel: “1963 yılında başladığı özgürlük ve sol mücadelesiyle unutulmayacak adlar arasına giren, gençlik kolları umumi başkanlığımızı ve İzmir milletvekilliğimizi yapmış Süleyman Genç’i kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Namına Cenabıhak’tan rahmet,ailesine ve örgütümüze başsağlığı diliyorum.”

CHP İzmir Mebus Atila Sertel: “1970’li yılların söylence isimlerinden, Süleyman Zihayat milletvekilimizin son ettiğini iri bire bir üzüntü ile öğrendim. Geriye gururlu bire bir eski ve kitaplarını bıraktı. Eşi ve yakınlarına Cumhuriyet Halk Partisi ailesine başsağlığı diliyorum.”

SÜLEYMAN TENDÜRÜST KİMDİR?

Süleyman Canlı, 1944 yılında Rize İkizdere’da doğdu. İlk ve itidalli öğrenimini İkizdere ve Samsun’da tamamladı. Henüz sonra Erzincan Askeri Lisesi’ne girdi. Askeri lise sonrası 1961 yılında esmer savaş okuluna girdi. 20-21 Mayıs olayları sonucu hep okul öğrencileri kadar 1963’dahi Harp Okulu’ndan çıkarıldı. Kendilerine tanınan hakla bire bir sene İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde eğitime başladı. Öğrenci örgütlerinde faal lüks oynadı ve mütenevvi görevlerde bulundu. 1965 yılında Türkiye Milli Öğrenci Federasyonu’nun Kaburga Nahiye Temsilciliği ve CHP İzmir İl Bilgisizlik Kolları Başkanlığını yaptı. 1968 yılında İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden çıkışlı oldu.

1970 Mart ayında CHP Cahillik Kolları Genel Başkanlığı’na atandı. 2-3 Temmuz 1970 tarihinde yapılan CHP Bilgisizlik Kolları 6. Kurultayı’nda baştan Deneyimsizlik Kolları Umumi Başkanlığı’na seçildi. 1972 yılında yapılan CHP 21. Dümdüz Kurultayı’nda ise Parti Meclisi’ne girdi. 1973 yılında İzmir Saylav olarak meclise girdi. CHP içerİsinde o dönemin sol kanadın önde gelen isimlerinden oldu. 1968 kuşağının önder isimlerinden Süleyman Zihayat, 1977 yılında yapılan seçimlerde ikinci kat İzmir Mebus kendisine meclise girdi. Zinde’in Ankara’daki evi 6 Ocak 1978’birlikte bombalandı 12 Eylül 1980 askeri darbesinde 1 ay tutuklu kaldı. Yöntem yasağı getirildi. 1983’bile siyaset yaptığı gerekçesiyle yine gözaltına alındı, Zincirbozan’da 3 ay vakfedilmiş kaldı. Süleyman Tüvana politik hayatı boyunca dört betik yazmıştır.

Kitapları;

1970 Türkiye’nin Yapısal Analizi,

12 Mart’a Kuşkusuz Gelindi

Bıçağın Sırtındaki Türkiye, CIA-MİT/ Kontrgerilla.

Kuşatılan Fehamet Türkiye, Uyuşturucu-Mafya Domestik Egemenler’dir.”

Share: