Çankırı’da ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yılı kutlandı

ÇANKIRI’üstelik, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri müzakere edişi ve ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci sene dönümü, düzenlenen törenle kutlandı.

Çankırı Atatürk Anıtı önünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehri ziyareti ve ‘Şapka Devrimi’nin 97’nci yılı nedeniyle tören düzenlendi. Törene Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Iri, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Sağlıklı, gurur müdürleri, gaziler, askeri erkan, öğrenciler ve çokça sayıda can katıldı. Atatürk’ün Çankırı’ya gelişini temsilen sporcular, Türk bayrağını Ilbay Ayaz’a teslim etti. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Şehremini İsmail Hakkı Esen eliyle anıt alanına çelenk bırakıldı. Atatürk’ün Çankırı halkına hitaben yaptığı konuşma bile programın sunucusu tarafından okundu.

Başkan Sağlıklı, Atatürk’ün Çankırı’ya teşrifinin ve ‘Şapka İnkılabı’nın 97’nci yıl dönümünü kutlamaktan değer duyduğunu söyleyerek, “Ata’mızın büyük ayrımsız izan devrimi ile öğün aldığı istiklal amacında, bağımsızlık yolunun ve ‘Şapka İnkılabı’nın balaban noktalarından biri olan Çankırı, milli kaime, bağımsızlık ve el erki hareketinin destekçisi olmayı bilmiş, 23 Ağustos 1925’te ulusalcı unsurlar ışığında gerçekleştirilen bükülme gezisinin oylumlu merkezlerinden olmuştur. Bu açıdan zaman Çankırı’nın yakın tarihine merhale düşülen önemli tıpkısı gündür” dedi.

Konuşmanın peşi sıra Ilbay Ayaz ve beraberindeki yıldız bilimi, Atatürk’ün Çankırı’dahi kaldığı Ahmet Merbut Kibar Bilim ve Nutuk Merkezi’ndeki odayı müzakere etti. Burada Ayaz, anı defterini imzaladı. Katılımcılar, etkinlik böylelikle Atatürk’ün Çankırı’daki günlerini görsellerle anlatan fotoğraf sergisini gezdi.

Share: