Çankırı’da kâin hayvan fosili sayısı 4 bine ulaştı

ÇANKIRI’bile Çorakyerler Omurgalı Müstehase Lokalitesi’nde bu sene yapılan hafriyat çalışmalarında, 100’ün üzerinde taşıl elan bulundu. İlk çalışmalardan bugüne büyüklüğünde tanımlanabilir 4 bin müstehase bulduklarını kaydeden Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Ağıl Hatır Erol, “Artık tıpkı müze açabilecek sayıda müstehase buluntuya sahibiz. Tıpkısı taşıl müzesi açılarak, buranın aynı marifet merkezine çevrilmesini ve turizm merkezine dönüştürülmesini isteriz” dedi.

Ankara Üniversitesi Vasıta ve Güneş-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hale Bağlılık Erol başkanlığında, Fatih Mahallesi Yapraklı esmer yolu çevresindeki alanda yapılan kazılar, bu sene 12 kişilik ekiple yürütülüyor. 2001 yılında başlatılan hafriyat çalışmalarında bugüne kadara fil, gergedan, zürafa ve tığ dişli kaplan başta görünmek üzere 41 farklı hak ilişik 4 binden aşkın tanımlanabilen taşıl bulundu.

‘BURASI BİZE TABIAT MİRASI ADINA KALDI’Hafriyat başkanı Prof. Dr. Sevim Erol, Çorakyerler Omurgalı Taşıl Lokalitesi’nin dünyanın yer mefret müstehase lokalitelerinden biri olduğunu belirterek, “Çorakyerler, dünyada tıpkı haddinden fazla az olan, mehabetli taşıl lokaliteleri arasında yer alıyor. Çünkü şu anda şehrin merkezindeyiz. Bu tuhaf fosil lokaliteleri, bu kadar bayındır ve macerasız ulaşılabilir tıpkısı yerde değil. Bunun hem pozitif hem birlikte eksiklik yönleri var. Zait yönleri; gösterişsiz çalışılabilecek, mahdut ulaşılabilecek bir alanda olması. Eksiklik yönleri ise kat kenarında bulunmamız ve merkezde olmamız nedeniyle dulda altında bulunmasına rağmen, korunmasında zorluklar yaşayabiliyoruz. Çankırı amacıyla Çorakyerler haddinden fazla büyük. Bura bize natür mirası yerine kaldı. 9 milyon yıla kadar inen tıpkısı tarihi var. 9 milyon yıllık tıpkısı taşıl lokalitesi senelerce masun ve günümüze kadar gelmiş. Ancak bu lokalite merkezde olması zımnında 1 günde yok edilebilir. O nedenle esasta Çankırılıların, domestik yönetimlerin, yetkililerin haddinden fazla titiz olması ve bu taşıl alanını haddinden fazla mebzul koruyabilmesi gerekir” dedi.’MÜZE AÇABİLECEK FOSİLE SAHİBİZ’Bu sezonki hafriyat çalışmalarının liyakatli şekilde devam ettiğini tamlayan Prof. Dr. Erol, temmuz kocaoğlan böylece başlayan kazılarda ise 100’ün üstünde taşıl bulunduğunu anlatım ederek, “Bu yıl zürafalarla ilgili buluntular, domuzlar, gergedanlar bulduk. Gelişmemiş müddet çalışmış olmamıza karşın, esasen balaban türlere ilişkin buluntulara ulaştık. İlk yıllardan bugüne büyüklüğünde tanımlanabilir 4 bin müstehase bulduk. Amma tanımlanamayacak ve cesim fosil sayabileceğimiz numarasızlar arasında de aceleten acilen tıpkı o büyüklüğünde fosilimiz var. Çıktı bire bir müze açabilecek sayıda fosil buluntuya sahibiz. Ayrımsız taşıl müzesi açılarak, buranın tıpkısı selen merkezine çevrilmesini ve turizm merkezine dönüştürülmesini isteriz” diyerek konuştu.

Prof. Dr. Ağıl Sevgi Erol, antrparantez buradan sâdır fosillerden bölgeye has 2 türe dahi ‘Çorakyerler’ ve ‘Çankırı’ isimlerinin verileceğini açıkladı.Share: