Çankırı haberleri | Takibe alınan bozkır kartalı, ayrımsız haftada Mutedil Afrika’ya ulaştı

Konya’dahi peyk vericisiyle 3 yıldır izleme edilen “Yörük” adlı step kartalı, bir haftada Itidalli Afrika ülkesi Çad’a ulaştı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü Aşılanmamış Hayatı Ofis Başkanlığı Tarım ve Orman Uzmanı Dr. Burak Tatar, AA muhabirine, ” Türkiye’deki Nesli Nâr Altındaki Çeşitler İçin Eylem Planlarının Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi Projesi”nin Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Huy Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü marifetiyle yürütüldüğünü söyledi.

Çandır hayatı biyoloğu Tatar, 2020’den bu yana sürdürülen projenin yardımcı yöneticiliğini üstlendiğini belirterek, çalışmanın tabiat dulda açısından çok yetişkin olduğunu vurguladı.

8 türde 50’nin üstünde kuş izleme ediliyor

Proje kapsamında nesli acı altında olan türlerle ait çalışmaya başladıklarını anlatan Tatar, şunları söyledi:

“Tepeli Tarla Kuşu pelikan, şah kartalı, uzun hayvan kartalı, step kartalı, turna, leylek, zer delicesine ve kişmiri ihtiyar gibi türlere verici takıyoruz. Serencam 6-7 yıldır bu türleri vericilerle izleme yazar, yaşam alanlarını belirliyoruz. ‘Nereler korunursa bu popülasyonları koruyabiliriz?’ bunu çıkartmaya çalışıyoruz. Kafile eden enva üzere barhana yollarını ve konakladıkları alanları belirliyoruz. Verici taktığımız 8 türde 50’nin üzerinde bireyi strateji ediyoruz. Bildirme detaylı sürekli strateji ettiğimiz kuş turna. Tıpkı turnayı 6 yıl izlem ettik. Genişlik teferruatlı açıklık mezuniyet edeni bozkır kartalı. Step kartalları, Orta Afrika’ya, Çad, Etiyopya ve Kamerun’a göç ediyor.”

İzledikleri kartal kuluçkada 3 yavru çıkardı

Donör takılması için kuşun çocuk olması gerektiğine dikkati çekici Tatar, “Kullanılmamış yumurtadan çıkma birkaç haftalık bir bireyi aldık. Donör taktık ve bunu 3 sene süresince izleme ettik. Üç yıl boyunca bu duygusal Çad’a gitti geldi. Gelişigüzel kış süresince yine benzeri bölgeye gitti geldi. Üçüncü yıl böylelikle donör taktığımız alanın sevap yuvasını yaptı. Hayvanın yuvasını musahabe ettik ve baktık kim kuluçkaya yatmış. Buradan birlikte 3 çocuk çıktı. Bu yavrulardan de ikisine donör takmıştık ama maatteessüf yavruları çokça yaşamadı.” diyerek konuştu.

Saatte 60 kilometre hızda, 2 bin metre yüksekte uçuk

“Yörük” adını verdikleri ve 3 sene boyunca izledikleri bozkır kartalının Konya’dan Afrika’ya kafile güzergahını usa vurma izleme ettiklerini anlatan Tatar, şunları kaydetti:

“Konya’dan çıktıktan bilahare Karaman, Adana ve Hatay Kıran Boğazı’ndan aşağıya iniyor. Suriye, Lübnan, İsrail ve Mısır’a geldikten bilahare de daha güneye doğru yönelerek Sudan ve Çad taraflarına gidiyor. Dönüşü bile bir rota üzerinden sağlıyor. Yılda ayrımsız gidiş-periyot oluyor. Güzün güneye kafile ediyorlar, mart-nisan civarında üstelik tekrar geliyor. Yaptığımız tespitlerde 50-60 kilometre çabukça gidebildiğini gördük. Bu yolculuğu genellikle benzeri hafta sürüyor diyebiliriz. Vakit Kaybetmeden karaların üzerinde oluşan hamam gelgel akımları vardır. Böyle termal gelgel akımlarını yakalayınca kuş, döne döne yükselir. Kestirmece 2 kilometre yüksekliğe çıktıktan sonradan kendini bırakır ve tek angıç çırpmaksızın kestirmece 50-60 kilometre gidebilir. Yörük’ü, şu anda Çad taraflarında, izleme etmeye devam ediyoruz.”

Tatar, göçün temelinde caize bulma ihtiyacının olduğunu, kış şartlarının beslenme konusunda negatif etkisinden muhit hayvanların makul ortamlara gittiğini sözlerine ekledi.

Share: