Çankırı gündem haberleri… Cezayirli motosikletçi 11 ülkeyi kapsayan Orta Doğu turu için Türkiye uğrunda

Motosikletçi Yunus halk-Haydi ile mülakat

Haydi’nin yardımcısı Velid Basılmış ile mülakat

Misrata Limanı’na gidilmesinden görüntüler

“Refak ten-Yol” motor grubu kaptanı Abdusselam ahali-Cenef ile mülakat

Motosikletçi Yunus umum-Hadi ile röportaj

???????- Motosikletçi Yunus el-Hadi’nin Misrata Limanı’ndan vapura binmesi Cezayirli motosikletçi 11 ülkeyi havi Orta Şark turu amacıyla Türkiye yolunda

Cezayirli serüvenci motosiklet tutkunu Yunus umum-Haydi, Tunus’tan başlayıp Türkiye, Irak ve Suriye üzerinden devam ederek Umman’üstelik noktalanacak 11 ülkeyi kapsayan Orta Doğu turu üzere İstanbul’a geliyor

Yolculuğunu “Türkiye üzerinden Orta Şark’ya sınırsız yolculuk” yerine tanımlayan Hadi, İstanbul, İzmir ve Antalya’dan bilahare güneydoğu rotası üzerinden Irak’a geçiş yapmayı planlıyor

Libyalı serüvenci Yunus halk-Hadi:

“İnşallah İstanbul’birlikte Ayasofya Camisi’nde salat kılacak Mekke’de ise umre yapacağız”

TRABLUS (AA) – AYDOĞAN KALABALIK – Orta Doğu’da 11 ülkeyi kapsayan turu üzere ülkesi Cezayir’den yola çıkan motosikletçi Yunus el-Haydi, Tunus ve Libya’nın arkası sıra rotası üzerindeki üçüncü durak olan Türkiye üzere Trablus’tan yola çıktı.

Cezayirli motosikletçi-serüvenci Haydi, İstanbul’a gitmek amacıyla Misrata Limanı’nda vapura binmeden önceki Tunus, Libya, Türkiye, Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Katar, Bir Gündüz Feneri Emirlikleri ve Umman’ı havi turu ile ilgili AA muhabirine konuştu.

Haydi, yolculuğunu “Türkiye üzerinden Orta Doğu’ya doyumsuz gezi” olarak isimlendirdiğini söyledi.

İstanbul’dan bilahare İzmir ve Antalya’ya uğrayacaklarını oradan Türkiye’nin güneyinden Irak’a geçeceklerini söyleyen Hadi, “Irak’ta tıpkısı tün kaldıktan sonra Suriye’ye geçmeyi planladık. Suriye’dahi iki yahut üç çevrim kalacağız. Orada tanıdığımız ve irtibatta olduğumuz motor grubu var. Onlar bize sefer süresince haremlik edecekler.” dedi.

Hadi, Suriye’den Lübnan’a oradan Ürdün’e geçeceklerini ve Ürdün’dahi Geberik Bahir kabil bazen gezginlik bölgelere birlikte uğrayacaklarını kaydetti.

Suudi Arabistan’da Medine, Mekke ve Riyad’ı ülfet ettikten sonra Katar ve Mürekkep Arap Emirlikleri’ne (BAE) gideceklerini nâkil Haydi, “Gezimizi inşallah Umman’dahi sonlandıracağız ve yine tıpkısı yolla ülkemize döneceğiz. Belki başka kalem de dönebiliriz. Ancak elan bu konuda benzeri çekim yapmadık.” ifadelerini kullandı.

Ayasofya’dahi salat, Mekke’üstelik umre

İstanbul’bile Boğazı ve gayrı bölgeleri gezeceklerini belirten Cezayirli maceraperest, gezinin manevi kanadına üstelik belen ederek, “İnşallah İstanbul’dahi Ayasofya Camisi’nde namaz kılacak Mekke’dahi ise umre yapacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’de hiçbir motosiklet kulübü ile irtibatlarının olmadığını ifade fail Haydi, Kenan Sofuoğlu’nu bildiğini ifade ederek, şöyle bitmeme etti: “Sofuoğlu’na hususi esenleme gönderiyorum. Tanışmakla onurlanmak isterim.”

Sakınım parçalar ve tamirat işinden anlayan yardımcı

İki yedek lastik, yaşam malzemeleri, otağ ve açacak takımları kabil lazım olan malzemelerin yüklendiği motosikletin üst koltuğunda Hadi’nin yardımcısı Velid Basık yolculuk ediyor.

Kendisinin dahi motosiklet kullandığını ifade eden Basma, belkili arızalar durumunda müdahale edebilmek üzere lüzumlu hep gereçleri aldıklarını, ayrıca 14 litre benzini da yedeklerinde bulundurduklarını kaydetti.

Teker değiştirme ve beklenir benzeri durumda arızaya müdahale ederek tamirat edebileceğini anlatan Basılmış, “Süfli yaştan beri motosiklete biniyorum umulur arızaları tamirat edebilirim. Gördüğünüz kabilinden sakıntı tekerlerimiz bile var.” ifadelerini kullandı.

-Libyalı motosikletçilerden destek

Libya’nın Misrata kentindeki “Refak et-Yol” motosiklet grubu Cezayirli maceracıları karşılayacak konuk etti.

Gereken evrakın hazırlanması konusunda kendilerine müzaheret ettiklerini ve onları ağırlamaktan bahtiyarlık duyduklarını ifade fail Refak ten-Tarik Grubu kaptanı Abdusselam umum-Cenef, “Kendilerine mıhlı ve kırnak yolculuklar diliyorum ve esasen görüşmeyi umut ediyorum.” dedi.

Cezayirli maceracının bindiği Kevalay gemisi çekicilik muhalefeti olmaması durumunda, alışılagelen şartlarda 24 Ekim’bile İstanbul’bile demir atacak.

Share: