Çanakkale’yi geçilmez kılan mücadeleyi durumunda gördüler

Kocaeli’de ölçülü “Hayatın İçindeyim” projesine katılan 55 gözyaşı üstü vatandaşlar Çanakkale’ye götürüldü. Emare eşliğinde geziye katılan çınarlar, adeta tarihe seyahat yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Hayatın İçindeyim” projesiyle 55 yaş üstü vatandaşlar amacıyla Çanakkale’ye gezi etkinliği düzenledi. Çanakkale Savaşları, Gelibolu Tarihi Alanı, kültürel ve manevi değerlerin, natürel dokunun, mıntıka coğrafyasının ati kuşaklara aktarılması ve Çanakkale ruhunun işlenmesi üzere başlatılan gezide çınarlar his dolu anlar yaşadı.

1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi gezildi

Türk tarihinin dönüm noktası olan ve yiğitlik destanının yazıldığı Çanakkale Şehitlik alanını rüyet şansını yakalayan vatandaşlar, rehber eşliğinde Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı’na geçti. Bu alanda geçmiş namına 1915 Çanakkale Muharebeleri Sıhhiye Müzesi gezildi. Cepheden getirilen askerlere yapılan müdahale ve ameliyatlar, hastanelerdeki laboratuvar çalışmaları, askerlere yapılan uç ve diş tedavileri, çorlu asker koğuşlarının canlandırıldığı müze, vatandaşların iri ilgisini çekti. Geziye katılan çınarlar, Çanakkale Muharebelerinin alnaç gerisinde devam fail sağlık hizmetlerini öğrenme fırsatı buldu.

Gezide; Çanakkale’yi geçilmez kılan 19. Tümen’e sınırlı 57. Alay Şehitliği (Bomba Sırtı), Conk Bayırı, Mecidiye Tabyası, Kocadere Ilgi Yeri Şehitliği, Alçıtepe Hilal’i Ahmer Müzesi, Çanakkale Şüheda Abidesi ve şehitlikler musahabe edildi.

Hayatın İçindeyim projesi nedir?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Afiyet ve Toplumsal Hizmetler Dairesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Hayatın İçindeyim projesi, fiziki ve zihni bütünlüğü olan, temiz hizmet ihtiyaçlarını karşılayabilen buğulu bireylere, sosyal ve zatî aksiyon desteği hizmeti sunmak üzere ameliyat gerçekleştirmeye bitmeme ediyor. – KOCAELİ

Share: