Can CEO, çalışanlarını işten çıkardığı için gözyaşlarını tutamadı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yüksek enflasyon ve faziletli repo oranları gelişim gücü piyasasında işten çıkarmaları normalleştiriyor. Çalışanlarını ilk defa işten çıkaran HyperSocial şirketi CEO’su Braden Wallake, ağlarken çekilmiş tıpkısı fotoğrafını LinkedIn’dahi paylaşınca, tek beklemediği yorumlarla karşılaştı. Wallake’i içtenlikle bulup onu anlayanlar olduğu kabilinden, yaptığını hatalı bulanların sayısı bile aşağı fazlaydı.

The Washington Mevki’fecir Taylor Telford’un haberine bakarak, Braden Wallake, CEO olmanın yumruk yanları konusunda yakınlarında oluşmak istediğini anlatım etti. Mevrut bir nice yorumu ise ‘duyarsızlık’ yerine nitelendirdi. Yorumlar dikkate alındığında Wallake, az buçuk elan düşünmüş olsaydı, ağlarken fariğ selfie’sini LinkedIn’bile paylaşmayabilirdi.

Çalışanlarımı ilk defa işten çıkardım

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, bir pazarlama girişimi olan HyperSocial’ın 32 yaşındaki CEO’su Wallake, Washington Post’a verdiği röportajda ilk defa çalışanlarını işten çıkardığını söyledi. Doğrusu bayağı tıpkısı ekibi olduğunu ve ekibini elan de küçültmeyi bugüne kadar aklından on paralık geçirmediğini tamlayan Wallake, bambaşka iş ayarlamaları yaparak durumu düzeltmeye çalışsa birlikte böylelikle iki çalışanının gitmesine izin çevirmek zorunda kaldığını söyledi. Wallake’mağara şirketi HyperSocial’ın mecmu 17 çalışanı bulunuyordu.

Wallake, “Bu, şimdiye büyüklüğünde paylaşacağım genişlik savunmasız molekül olacak” diye başladığı ayrıntılı gönderiyi gözyaşlarının göründüğü bir fotoğrafla eşleştirdi. Wallake, paylaşımıyla, hatalarını katılmak, stabil kararların ardındaki acıyı hisseden özge pres sahiplerine duyulmak ve onların yalnızlığına iştirak etmek istediğini ifade etti. Wallake, gönderdiği paylaşımda, “İnsanların vakit kaybetmeden her CEO’nun sevimsiz kalpli olmadığını ve insanları işten derk etmek zorunda kaldıklarında bunu fazlasıyla umursadıklarını görmelerini istiyorum” diyerek yazdı.

Kendini beğenmiş bire bir gurur

Birçok can ise bu paylaşımından ötürü Wallake’i duyarsız olmakla suçladı. Gönderi, LinkedIn ve bambaşka platformlarda acilen viral oldu. Wallake’mağara paylaşımını görenler, 2022 yılında işten çıkarılan 68 binden aşkın teknoloji çalışanının içine düştükleri tahakküm kapsam düşünüldüğünde, bu paylaşımı kendine beğenmiş ve gerçeğe aykırı aynı tavır olarak değerlendirdi.

Kimileri, “Ihtimal bile kendin hakkında değil, kararlarının etkilediği insanlar karşı bir paylaşım yapabilirdin” diyerek Wallake’i eleştirdi. Bir ötekisi ise “Patronum beni başarısız özürle işten intikal etmek zorunda kaldığı üzere ağlarken çekilmiş tıpkısı fotoğrafını yayınlasaydı sinirlenirdim” dedi.

Aynı arkadaşımızı kaybetmiş üzere hissediyoruz

Ancak, yorumlar arasında Wallake’e destek mesajları dahi kayran aldı. Özellikle yöneticilerden mevrut mesajları Wallake’i anladıklarını gösteren mesajlarla doluydu. Bir yorumda, “Bunu paylaştığınız ve gelişim dünyasına olan inancımı yeniden canlandırdığınız üzere teşekkür ederim” denildi.

Kamuoyunda ‘hoppadak kendi ceplerini pekiştirmek için çalışanlarını işten çıkaran’ benzeri becerikli imajı olduğunu bildiğini belirten Wallake, “Bire Bir pres sahibi olmanın ve insanları işten çakmak zorunda kalmanın tınlamalı tıpkı tarafı olmadığının farkındayım amma biz bile insanız ve bunu yaparken tıpkısı arkadaşımızı kaybetmişiz üzere hissediyoruz” şeklinde konuştu.

Blockchain.com çalışanlarının dörtte birini işten çıkarıyor

 

Goldman Sachs’dan işten çıkarma sinyali

 

TikTok tarafı bile küresel işten çıkarmalara başladı

 

Facebook şişman işten çıkarmaya hazırlanıyor

 

JPMorgan yüzlerce çalışanını işten çıkardı

 

ABD’bile işten çıkarmalar artıyor

 

Share: