Çağ yanıklarını hafife almayın

Uzmanından tarih yanıklarına karşı uyarma: “Çağ havari kremler yenilenmeli”

DÜZCE – Yaz dönemiyle gelişigüzel güneşin dokuncalı ışınlarına maruz kalan hastaların sayısı artıyor. Devir yanıklarının uzun vadede deri kanseri riskini arttırdığını söyleyen Kap Hastalıkları Uzmanı Dr. Çizi Haşal, alınması müstelzim önlemlere ilişik bilgilendirmelerde bulundu.

Havaların ısınmasıyla plajların ve havuzların keyfini çıkartmak isteyen vatandaşların yeryüzü büyük kabu su güneş yanıkları oluyor. Ara Sıra ağrılı olan gün yanıkları, arada bir üstelik ciltte akarsu kabarcıklarına ve enfeksiyona etken olabiliyor. Düzce Atatürk Mehabet Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Hattıhareket Haşal, bahir ve havuzlara girilirken katiyetle gündüz kremi kullanılması ve 2-3 saatte bire bir sıra koruyucu kremin yenilenmesi gerektiğini belirtti.

“Sıra koruyucu kremler yenilenmeli”

Vatandaşların, ısıdam havalarda güncek ya birlikte sayeban alanlarda durması uyarısında kâin Haşal, “10.00-16.00 saatleri ortada olanaklı evre sınırlanmış mekanlarda durmalıyız. Vatandaşların direkt gelen çağ ışınlarından ırak durmalarını istiyoruz. Çocuklarımıza bu dönemde özen etmemiz gerekiyor. Torunlar yaz aylarında dışarıya çıkıyor ve zaman ile temasları çok oluyor. Bodur önel da ruz yanıkları ya üstelik gündüz çarpması rahatsızlıkları yaşanabiliyor. Uzun önel bile cilt kanserleri açısından kalık bir riziko oluşum ediyor. Devir yardımcı kremler kullanmalıyız. Mümkünse detaylı kollu kıyafetler tercih edilmeli, penye ve keten üstelik kabil. Bunları yeğleme etmelerini ve antrparantez detaylı müddet dışarıda kalacak çocuklarda zaman esirgeme spesifik mayolar var. Onları kullanmalarını istiyoruz. Denize girip çıktıkça yahut havlu kullandıkça gün koruyucularının tekrarlamalarını istiyoruz. Eli Nimetli akarsu tüketmelerini kaynak ediyoruz. Bu ahit üstelik bunlara ilgi ederlerse sorunsuz aynı yaz geçiririz” dedi.

“Gölgede da bronzlaştığımızı unutmamalıyız”

Ultraviyole ışığın yazın güneşten, kışın ise kardan yansıdığını belirten Haşal, “Ultraviyolenin yansıyan bir çerağ olduğunu inanmak gerekiyor. Gökçe Yazın kumdan, kışın kardan yansıdığını düşünülerek hazırlanmak lazım. Elden gölgede durduğumuzda da bronzlaştığımızı göz önüne alırsak, bu sebeple 10.00 ila 16.00 ortada kendimizi bağlı aktiviteler ile kısıtlarsak henüz dosdoğru olacaktır” şeklinde konuştu.Share: