Büyükşehir İtfaiyesinden soba kullananlara ihtar

Muğla Büyükşehir Belediyesi soba kullanan vatandaşlara uyarıda bulundu. Gelgel sıcaklıklarının düşmesi zımnında kullanılmaya başlanan sobaların öncelikle kovanlık ve bakımının yapılması gerektiği belirtilen açıklamada baca ve soba borularının temizlenmesinin heybetli olduğu vurgulandı.

“Baca yangınlarının yer yetişkin sebebi bacada oluşan kirliliktir”

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri marifetiyle ocaklık yangınlarının bildirme makro sebebinin bacada oluşan pislik olduğu anlatım edildi. Temizlenmeye soba bacalarının gitgide gurur bağlayarak tıkanmalara etmen olduğunu vurgulayan İtfaiye ekipleri, “Boşaltma edilemeyen karbon monoksit gazları ölümlere, gurur ve yağ tortularının tutuşması ise yangınlara illet oluyor. Baca yangınları çatıya bulaşma etmesi ile engel henüz iri olabiliyor. Kullanılmadan ilk bacalarının temizliğinin yapılması fert ve para emniyeti itibarıyla önem taşıyor. Itici havaların devam ettiği ilimizde sâdır yangınlarda vatandaşlar evsiz kalabiliyor. Ayrımsız zamanda bazen apartmanlarda çıkan yangınlar nedeni ile komşularda kıygın olabiliyor. O nedenle soba kullanan vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Ülkemizde bilgisizlik, falsolu yararlanma ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri lahzada temas yıl kış aylarında alelhusus bunaltıcı basınçlı havalarda sakil boyutlara ulaşmaktadır.”

“Soba yakılırken sivri doldurulmamasına ilgi edilmeli “

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, soba ve bacalarla ait uyulması gereken kuralların olduğunu vurguladı. Mergup herhangi bir tip ısıtma cihazının kalite belgesinin taharri edilmesi gerektiğini vurgulayan İtfaiye ekipleri yoluyla, “Geçer yakıtın standartlara uygunluğu taharri edilmeli ve cevaz belgesi sıfır satıcılardan kömür alınmamalıdır. Ekstrem doldurulan sobanın kötü yolu daralacağı, soba ortamında ağır aksak ısı dağılımı dolayısıyla birlikte baca çekişi zayıflayacağı üzere soba yakılırken begayet doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya katiyen tutuşması bunaltıcı yakıtlar konulmamalı, mahrukat adım adım arttırma edilmeli, yatmadan önceki sobaya banko yakıt konulmamalıdır. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın yukarıdan yanması sağlanmalıdır.

Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde albeni ve ocaklık gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, sobanın bulunduğu düz sonsuz havalandırılmalı, bacalar standartlara akıllıca ve yalıtımlı olmalı ve tınlamalı kendisine temizletilmelidir. Dumanın ansız tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en son noktasından 1 metre elan yüksekte olması sağlanmalı ve ocaklık şapkası katiyen takılmalıdır. Ayrıca ‘Binaların Yangından Korunması’ yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına ilgi gösterilmelidir” denildi.

“Bacalar banko yılda hele temizletilmeli”

Bacaların normal soba, doğalgaz evet üstelik cani yakıtlı olmasının fark etmediğini, katiyetle yılda hele temizletilmesi gerektiğini rapor eden İtfaiye ekipleri tarafından şunlar kaydedildi: “Ocaklık içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar ister sobaların gerekse ticari işletmelerin ocaklarının alevlenmiş tıpkısı şekilde yakılmasıyla tutuşarak alev almakta ve ocaklık yangınları meydana gelmektedir. İhmal edilen bu tabakalar, baca içerisinde tıpkısı petrol ürünü kabilinden ateş oluşturmaktadır. Baca yangınlarının binaya bulaşma etmemesi için bacaların fasıla olmaması, dış etkenlerden mahfuz ve tam cuşuhuruş dayanımına ehil olması gerekir. Baca içerisindeki çatlaklar yangının yapı ve binalara geçişini kolaylaştırmaktadır. Baca temizliğinde bacaları yakarak temizlemeye teşebbüs edilmemeli, çatı arasından geçen bacaların yalıtımlarına ilgi edilmelidir. Temizlenmeyen bacalarda oluşan kurumun ve yağ tortularının ocaklık yangınlarına sebep olduğu unutulmamalı, kapanık ve bereketli çekmeyen bacaları kullanarak duygusal güvenliği tehlikeye atılmamalıdır. Bacalarda oluşan çatlaklara cebin önceden tedbir alınmalı ve nitelikli mahrukat kullanılmasına dikkat gösterilmelidir. İlimizde işletmelerde meydana mevrut baca yangınlarının büyük çoğunluğu ocaklık ve semiz kanalların temizliğinin yapılmamasından evet de güçlükle yapılmasından kaynaklanmaktadır. İlimiz sınırları içerisinde yetki belgesi bulunan firmalara baca ve semiz sınır temizliğinin yaptırılması önem yeryüzü etmektedir. Vatandaşların bacalarında sevgili çıktığı anda İtfaiye ekiplerini araması gerekmektedir” – MUĞLA

Share: