Bursa’da mahpushane çalışanlarını taşıyan servise hücumcu ve 1 kişiyi öldürüp, 4 kişiyi da yaralayan yıldırıcı adliyeye atıf edildi

Bursa’üstelik 20 Nisan’bile mapushane servis aracına alarga kumandalı umum yapımı patlayıcı (EYP) ile yapılan saldırının arkası sıra, terör örgütü MLKP’nin silahlı yapılanması FESK hücresine müteveccih soruşturmada 3 aynasız, 17 Eylül’de İzmir’in Dikili ilçesinde gözaltına alınıp, tutuklandı. Saldırıda kullanılan patlayıcının Balıkesir’deki hücre evinde hazırlanması ve getirilmesi sürecinde düzlük alan ‘Emre Zafir’ kod ünlü firari berbat Cebrail Gündoğdu’nun yakalanması içinse faaliyet sürdürüldü.

ADIM ADIM TAKİP EDİLMİŞ

11 ayrı suçtan yakalama kararı kâin, İçişleri Bakanlığı’nın yıldırı arananlar listesinde 1 milyon ödül ile turuncu kategoride aranan Gündoğdu’nun ancak dışına yaklaşmak için İzmir’e geldiği belirleme edildi. Gündoğdu’nun, saldırının faillerinden 3’ünün Dikili’de yakalanmasından sonradan Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde saklandığı hücre evinden çıkıp, İzmir’in Bergama ilçesine gittiği ve daima yer değiştirdiği belirlendi. Gündoğdu’nun Bergama’nın ardından, Dikili, Çiğli ve en üst Menemen ilçelerinde örgütün göze evlerinde kaldığı saptandı. Gündoğdu’nun bağlantılı olduğu eksiksiz kişilerin afişe demek isteyen ekipler, şüpheliyi adım adım takip etti.

MENEMEN’DE YAKALANDI

Inanma Umumi Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı koordinesinde sürdürülen ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nca (MİT) bindi verilen çalışmalar sonucu İl Itimat Müdürlüğü Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Büro müdürlüklerince ortak faaliyetler yapıldı. Gündoğdu, 22 Ekim’de İzmir’in Menemen ilçesinde yakalanıp, gözaltına alındı. Polis ayrıca Gündoğdu’ya müzaheret ve yataklık ettiği gelecek sürülen 8 şüpheliyi yakaladı. 8 şüpheliden 2’si polisteki ifadelerinin ardından başıboş bırakılırken, diğerlerinin işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

ADLİYEYE GÖNDERME EDİLDİ

Gündoğdu’nun örgütün Suriye’deki kampında ince yıllar kaldığı, zırh kullanma ve sabote eğitimleri aldığı belirtildi. Gündoğdu’nun terör örgütü üyesi olduğu için 1997 yılında gözaltına alındığı ve elan sonraları tutuklandığı üstelik bildirildi. 5 sene cezaevinde kaldıktan bilahare tahliye olan Gündoğdu’nun, 2014 yılına kadar terör örgütü üyesi olma ve destursuz gösteriye iltihak suçlarından 2 defa daha gözaltına alındığı, işlemlerinin arkası sıra erkin bırakıldığı belirtildi. Gündoğdu’nun 31 Ağustos 2017’de İzmir Buca’bile Ukubet İnfaz Kurumu personelini haiz servis aracına ahali yapımı patlayıcı (EYP) ile yapılan hareketli eylemlerinin faillerinden olduğu birlikte kaydedildi. İzmir Terörle Mücadele Idarehane Müdürlüğü’nde sorgusu tamamlanan Gündoğdu, zaman işlemlerinin peşi sıra adliyeye atif edildi.

Share: