Bursa ve yer illerde 19 Eylül Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Bursa, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Çanakkale ve Yalova’da, 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Mihraplı Şehitler Anıtı’nda planlı törene Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Patal, milletvekilleri, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri, gaziler ile gazi ve martir yakınları katıldı.

Törende, anıta çelenk sunuldu, korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mudanya İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde planlı törene ise Mudanya Kaymakamı Ayhan Terzi, Belediye Reisi Hayri Türkyılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Okan Kurtaran, İlçe Kurnaz Komutanı Ercan Yavuz, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki tören, Atatürk Anıtı’na çelenklerin bırakılmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona eren törene, Ilbay Erol Ayyıldız, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Hasan Ünal, MHP Eskişehir Saylav Zorlu Nurullah Azmak, gelgel amirleri, siyasi parti ve sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve gaziler katılım etti.

Bilecik

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Kemal Kızılkaya, Şehremaneti Komutan Vekili Ferişte Cıda Subaşı ve Bilecik Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Hüsnü Orion, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim cemiyet başkanı Hüsnü Cebbar, 19 Ilkgüz’ün, bedeli kanla ve canla ödenmiş toprakların vatan olmasında devletin bekası için canlarını adayanların çalım ve şerefle hatırlandığı bir ahit olduğunu söyledi.

Törene DÜRÜST Fırka Bilecik Milletvekili Rast Çanak Yalayıcı, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Burak Bilgi, Bilecik Bitirmiş Eğitim Komutanı Liva Tasavvur Ertekin, İl Itimat Müdürü Ertuğrul Namal, İl Bitirmiş Komutanı Mümessil Miralay Yenmiş Sandalet, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, bazı gurur müdürleri, siyasal parti temsilcileri, gaziler ve martir yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Kütahya

Zafer Meydanı’nda planlı törende Vali Yüce Çelik, Albeni Leşker Eğitim Bilimi Sancak ve Garnizon Komutanı Gelgel Piyade Tuğgeneral Necati Gün, Belediye Başkanı Alim Işık ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kütahya Büro Başkanı Şaban Başoğul, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çanakkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen merasimde Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Reisi Ülgür Gökhan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Ardından ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Savaşçı Gaziler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Doğan, şehit ve gazi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Yalova

15 Orak Ayı Demokratlık ve Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Binbaşı Mehmet Meşe ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Yalova Idarehane Başkanı Özcan İla, günün mana ve önemine dayalı danışma yaptı.

Tören, Martir Ahmet Mufassal Ortaokulu öğrencisi Zeynep Faika Selen’un okuduğu şiirin ardından serencam buldu.

Törene, Yalova Valisi Yaşamış Erol, Garnizon Komutanı Bahir Albay Uğraş Topuz, Uray Başbuğ Vekili Mustafa Kaçıngan, çalım müdürleri ve gaziler ortaklık etti.

Share: