Bursa, Arsıulusal Türk Kültürü TeşkilatıKültür Bakanları 39. Daimi Konseyi’ne ocak sahipliği yaptı

Bursa, Arsıulusal Türk Kültürü TeşkilatıKültür Bakanları 39. Daimi Konseyi’hangi ev sahipliği yaptı

BURSA – Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Ekin Bakanları 39. Daimi Konseyi’hangi eş sahipliği yaptı. Bir yıldır Türk’ün firez sancağını Bursa’bile başarıyla dalgalandırdıklarını belirten Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü, “Tıpkısı kutup yıldızı kabilinden, gönül coğrafyamızın uzandığı gelişigüzel yerde parıldamaya devam edecek, avangart ve emsal site özelliğimizden ivaz vermeyeceğiz” dedi.

TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 38. Devir Toplantısı’nda Türk Dünyası Firez Başkenti unvanını düzlük Bursa, unvanı Azerbaycan’ın Şuşa kentine devredeceği Konseyin 39. Dönme Toplantısı’na aile sahipliği yaptı. Atatürk Kurultay ve Hars Merkezi’nde başlayan Daimi Konseye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Ekin Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Ekin, Bilgi, Spor ve Toyluk Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Hars Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başvekil Yardımcısı, Turizm, Firez, Deneyimsizlik ve Mekân Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Hars ve Spor Bakanlığı Firez Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Türk Devletleri Mebus Asamblesi Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Leşker, Uluslararası Türk Akademisi Başkanvekili Fuzuli Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Magnezit, DOĞRU Fırka Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile TÜRKSOY üyesi ülkelerin heyetleri katıldı.

Bursa, sancağı göre taşıdı

Konseyin açılışında mütekellim Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türk Dünyası Ekin Başkenti projesinin bu sene üstelik hedefine ulaştığını belirterek, “Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması, kentlerin kültürel bir işaret değeri kazanmasını sağlıyor. Bu çerçevede 2013 yılında Eskişehir’da, 2018’üstelik Kastamonu’dahi ev sahipliği yaptığımız Türk halkları hars şöleninin sonuncusunu Bursa’birlikte tıpkısı öğün elan gururla hayata geçirdik. Dünyanın dört bir yanından gelen sanatkâr, akademisyen ve entelektüeller kültürel etkileşim ve sınama paylaşımında bulundu. Kıvançla tabir ediyorum ki yerel yönetimlerimizin ve Bakanlığımızın işbirliği ve siz altın kardeşlerimizin katılımı ile Türk Dünyası Ekin Başkenti projesi bu sene da hedefine ulaşmıştır. Medeniyetler şehri ve Osmanlı’nın başkenti Bursa, göre taşıdığı ‘Türk Dünyası Firez Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan ekin ve sanatının sunma balaban merkezlerinden Şuşa şehrine devredecektir. Şuşa ensesi kalın tarihiyle, Azerbaycan halkının geleneklerinin sembolü niteliğindedir. Türk dünyasının işgalden kurtarılan bu bayrı hars beşiği, baştan diriltilecek ve dünyayı kendine hayran bırakacaktır” dedi.

Cihan devletinin doğduğu topraklar

Bursa Büyükşehir şehremini Alinur Patal bile firez başkentliği unvanını Özbekistan’ın Hiva kentinden Bursa’ya devredilmesinin ardından 1 sene geçtiğini ve defa sırasının artık Azerbaycan’ın Şuşa kentine geldiğini söyledi. Bursa’nın, bu coğrafyanın gördüğü en şişman medeniyetin temellerinin atıldığı bayrı tıpkısı kent olduğunun altını çizen Başkan Denizköpüğü, “Bu topraklar aynı âlem devletinin doğduğu topraklardır. Asya’dan, Ortadoğu’dan başlayıp, Avrupa’nın derinliklerine kadar uzanan o mehabetli rüyanın gerçeğe dönüştüğü, kilidinin açıldığı meydan Bursa’dır. 2022 yılı Türk Dünyası Başkenti Bursa adına; bugüne kadar bakanlığımız, valiliğimiz, TÜRKSOY ve site dinamiklerimiz ile alay malay hem Bursa’mızda hem sıkıntılı içi ve yurtdışında panelden sempozyuma, gala konserlerinden tanıtım günlerine ve arsıulusal fuarlara varıncaya kadar bir nice organize ve etkinlikte Bursa’mızı anlattık, değerlerimizi tanıttık. Türk dünyası şaheserleri konseri, nevruz kutlamaları, Türk dünyası temalı anadan görme halk sanatları festivali, Arsıulusal domestik yönetimler konferansı, ‘Tuna’dan Orhun’a ipek yolu rallisi, Dilek coğrafyamızın sesi Mevlid-i Kutsi programı, Manas haftası etkinlikleri, Türkiye’da ve dünyada Türkçenin öğretimi çalıştayı, ‘Orhun’dan Orhan Gazi’ye’ kazı bilimsel seyahat etkinliği, Türk dünyasında karı ve moda uluslararası sempozyumu ve Korkut Ağababa Türk Dünyası Film Festivali gibi etkinliklerimiz öne çıkan etkinliklerden yalnız birkaçı. Yıl süresince düzenlediğimiz millî ve uluslararası etkinliklerle, şehrimizi Türk dünyasının kalbi yaptık” diye niteleyerek konuştu.

Türk dünyasının kutup yıldızı

Yaptıkları etkinliklerle Türkiye’ye ve Türk dünyasına koca katkılar sunduklarını rapor fail Başbuğ Magnezit, “Elbette kim Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız nedeniyle yaşadığımız coşku burada bitmiyor. Tığ üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun farkındayız. Bir demirkazık kabilinden, arzu coğrafyamızın uzandığı her yerde parıldamaya devam edecek, öncü ve eş kent özelliğimizden ödünleme vermeyeceğiz. 2021 yılı Teşrinievvel ayında Hiva’dan aldığımız sancağı Azerbaycan’ın Şuşa kentine devrediyoruz. Ego inanıyorum ki, çıktı Türk Dünyası Firez Başkenti unvanı alacak olan kül şehirlerimiz, bu kutlu görevi mucibince adına getirecek, dünyanın her yanındaki kardeşlerimizin sesi soluğu olmaya, geleneğimizi kültürümüzü yarınlara taşımaya devam edecektir” dedi.

Komutan Eskişehir Taşı, antrparantez hars başkentleri arasındaki ilişkilerin sürdürülebilir bir form dönüştürülebilmesi ve bunun bile kurumsal aynı bina altında yürütülebilmesinin sağlaması üzere “Türk Dünyası Firez Başkentleri Birliği” kurulmasını üstelik Konsey’e öneri etti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Melik Raev üstelik teşkilatın 30 almanak geçmişiyle Türk kültürünün gelişimi, aktarılması ve tanıtılmasına direkt ulama sunduğunu söyledi. TÜRKSOY’un Türk dilini mütekellim halklar beyninde kızıl bire bir köprü olduğunu dile getiren Raev, sorumluluklarını adına vermek üzere canla başla çalıştıklarını kaydetti.

Gönlümüz dolgunca

Bursa Valisi Yakup Canbolat üstelik Bursa’ya TÜRKSOY aracılığıyla sunulan vazifenin ne büyüklüğünde majör ve kıymetli olduğunun herhangi bir zaman bilincinde olduklarını kaydetti. Canbolat, “Bu öyle bire bir vazifeydi ti koskoca Türk dünyasının temsilciliğini yapacaktık. Bu unvanı gerçekten sahne ettiğimize inanıyoruz. Bize güvenen Bakanlığımızın güvenine sonuna kadar sahip çıktık. Geriye dönüp baktığımızda ‘keşke’ diyeceğimiz ayrımsız hususa rastlamadığımız üzere Bursa namına gönlümüz gür. Eksiksiz etkinliklerimiz muazzam Türk dünyasının birliğine, beraberliğine yardım sunacak nitelikteydi. Lüzumlu konukların ağırlanmasında, lazım etkinliklerde gerekse bile gayretimizde bire bir kusurumuz olmamıştır inşallah” dedi.

Toplantıda kortej düzlük mihman ülkelerin bakanları dahi yaptıkları konuşmalarda Türk hars ve geleneğinin ati kuşaklara aktarılması için irtibat ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

Konseyin açım toplantısının peşi sıra Bakan Mehmet Nuri Ersoy ve konuk büyüklük bakanları Azerbaycan Şuşa konulu işporta gezdi.

Share: