Burs dolandırıcılarına dikkat! Gençleri meram alıyorlar

Kullanılmamış yetişek talim yılı öncesinde tercih dönemlerinin arkası sıra burs ve konaklama kadar başvurular yapılmaya başlanıyor. Ancak öğrencilerin bu başvuruları yaparken siber suçlulara ilgi etmesi gerekiyor.

Erzincan Güvenlik Müdürlüğünce, üniversite öğrencilerine ya birlikte gençlere yönelik düzme iş veya burs ilanlarına, düzme ilanlarla etiket/bankacılık bilgilerini elde etmeyi amaçlayan ya üstelik tıraşçı vaatlerle ifa/ön ödeme talep fail dolandırıcılara karşı tetik olunması gerektiği belirtilerek uyarıda bulunuldu.

Özellikle yeni yetişek talim yılı öncesinde öğrencilerin tercih döneminde ilgi etmesi müstelzim bazen hususlar var. Yeğleme dönemi sonrasında gerçekleşen yerleştirmelerle alay malay kalacak saha ve burs gibi konularda araştırma yapılıyor. Öğrenciler bu araştırmaları yaparken siber suçlulara özen etmeli.

Okul tanıtımlarının yanı sıra burs ve konaklama olanaklarını araştıran çoluk çocuk tetik olmalı. Siber suçlular hedefine ulaşabilmek amacıyla her fırsatı değerlendirmeye çalışır. Gündemi ve misyon kitlesinin beklentilerini yakından takip ederek tuzağına düşürebileceği kurbanlarının ilgisini çekebilecek konuları araştırır. Bu ara sıra yapmacıklı tıpkısı gelişim ya de meleke teklifi dahi kabil. Gençleri kandırmaya müteveccih yerine geçer not ayyarlık yöntemlerinden bildirme çokça kullanılanlar şu şekilde sıralandı;

Burs dolandırıcılığı

Dolandırıcılar, muhtelif şekillerde hileli burslar oluşturarak maddi arkalama arayan öğrencileri avlamaya çalışırlar.

İstihdam dolandırıcılığı

Genç hisse senedi arayanları hedeflemek üzere siber suçlular, alelumum töz olamayacak kadar gür sâdır hileli istihdam teklifleri oluşturur. Dolandırıcılar yasal hareket taharri platformlarında cali hisse senedi ilanları yayımlayarak ve alelumum evden çalışmaya ve iki canlı tıpkı mahiye almaya imkan veren pozisyonlar sunarlar. Garaz, daha sonradan kurbanlarının adlarına vezneci hesapları tahsis etmek veya kimliklerini cali belgeler tasarlamak amacıyla temizlemek kabil mütenevvi yasadışı faaliyetlerde kullanılacak zatî bilgileri edinmektir. Bunun dışında uzlaştırıcı gurur olduklarını söyleyerek anlaşılan ayrımsız sevap dahi dilek edebilirler.

Içtimai medya dolandırıcılıkları

Toplumsal iletişim araçları çoğu güre için sayısal oyun alanı olduğundan, müteşebbis dolandırıcılar onları, zamanlarının çoğunu geçirdikleri yerde hedeflemeye çalışırlar. Toplumsal medya dolandırıcılığı muhtelif eşkâl ve boyutlarda türlü. Ünlülerle ilişik yadırgatıcı edici başlıkları olan bodur makalelere bağlantılar kadar görünür. Fakat, böyle bir bağlantıya tıklayınca, kırıcı gayeli tıpkısı web sitesine yönlendirilirsiniz. Dolandırıcılar kurbanlarıyla yarışmalara yahut çekilişlere katılma teklifleri içeren mesajlar yoluyla direkt iletişime geçebilirler, ancak gene birlikte paylaşılan bağlantı, gençleri cihazlarını dokuncalı yazılımlarla istila edecek yahut hassas bilgilerini onlardan almaya çalışacak hileli benzeri web sitesine yönlendirecektir.

İndirimli ölçüsüz mahsulat

İnternette küsurat bire bir ayrıksı çok aldatmaca ise, sosyal medyada yayımlanan düzme reklamlarla, matrak derecede bağan fiyatlarla baş döndürücü eser satışı tekliflerine yönlendiren içeriklerdir. Dolandırıcılar, tekliflerini gençlere çalımlı hale beyan etmek amacıyla, çokça fiyatlı olan tutkun sayıda spor ayakkabılar, normal aynı mahiye yahut nısıf zamanlı çalışan birinin karşılayamayacağı kadar pahalı olan markalardan kıyafetler yahut çevrimiçi sahte Ray-Ban mağazaları kabilinden onlara hitap edecek markalar ve ürünler sunmaya çalışırlar. Bu alavere dalavere, bu ürünlerin geniş aynı yelpazesini sunan yapmacıklı tıpkı e-tecim sitesi oluşturmaktan ibarettir; fakat, mübayaa işleminden sonradan, size evet aynı cali kitap gönderirler evet de on paralık bir şey göndermezler. ve en üzücü senaryoda, güven kartı bilgilerinizi paylaştıysanız, siber suçlular bu bilgileri kullanarak kartınızdan izinsiz harcamalar yapacaktır.

Gençleri uğur düz bu dolandırıcılık yöntemlerine maruz tükenmek amacıyla şu önerilerde bulundu;

Cazibedar hasıl aynı hisse senedi teklifine rastlarsanız, fakat bundan şüphe duyuyorsanız, ibret tıpkısı husus olup olmadığını almak amacıyla şirketle ilgilendiren hızlı benzeri web araması yapın. Antrparantez, zatî bilgilerinizi yalnızca işe alındıktan sonraları, maaşınızı alabilmek için paylaşmanız gerekeceğini unutmayın.

Benzer tavsiyeler burslar üzere da geçerlidir. Eğer ayrımsız burs arıyorsanız, tıpkısı web araması yaparak ve hatta aracısız ofisleriyle iletişime geçerek bursu sunan kuruluşun yasal olup olmadığını kontrol ettiğinizden tehlikesiz olun. Katiyen ve asla “muamele” evet dahi “öndelik” ücreti gibi ödemeler yapmayın.

İnternetin altın kuralını unutmayın: “Üs olamayacak kadar ferah görünüyorsa, o zaman muhtemelen kaynak değildir”. Yani, gır gır pahalı tıpkı koşa merbut sayıda üretilmiş Jordan’a rastlarsanız, bu banko benzeri aldatmacadır. Bibi ilginizi çekiyorsa, satıcıyla ilgilendiren incitici benzeri molekül olup olmadığını fethetmek üzere internette onları araştırın.

Tanımadığınız birinden istenmeyen aynı fikir alırsanız ve bu sıkıntı hele aynasız bir öneri yahut angajman içeriyorsa gözünüzü örtüsüz tutmalısınız. Seçkin durumda, yapılacak sunma ferah şey mesajı görmezden gelmektir ve tanımadığınız kişilerden gelen bağlantılara tıklamamalısınız. – ERZİNCAN

Share: