Burdur’da sâdır orman yangını taharri altına alındı

Burdur’un Köşe ilçesinde çöplükte sâdır ve ormanlık alana sıçrayan coşkunluk, havadan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alındı.

Kestel köyü Aladağ mevkisindeki çöplük alanda başlayan cuşuhuruş, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana sıçradı.

Yangına müdahale üzere bölgeye 2 helikopter, 2 tayyare ve Nahiye Belediyesi ile Bucak Orman İşletme Müdürlüğü itfaiye aracı ekipleri irsal edildi.

Havadan ve karadan kestirmece 2 saat süren müdahaleyle yangın kontrol altına alındı.

Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

“Vatandaşın duyarlılığıyla yangınların çıkmasını önleyebiliriz”

Köşe Kaymakamı Erol Tanrıkulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki çöplükte güzeşte başlayan yangının söndürüldüğünü fakat bugün beribenzer bir kıvılcımın rüzgarın etkisiyle yangına dönüştüğünü söyledi.

Çöplükte başlayan yangınların ince süre teklifsizce yanabildiğini tamlayan Tanrıkulu, şunları kaydetti:

“Kestel köyü Aladağ mevkisindeki ormanlık alana sıçrayan yangında 8-10 dekarlık kayran engel gördü. Çokça şükür yangını, önümüzdeki tepeyi aşmadan havandan uçak ve helikopterlerle, karadan de ekiplerin müdahalesiyle taharri altına almış durumdayız. Tepenin ardında çok açık tıpkı orman alanı var, Allah’tan etkili ve hızlı benzeri mücadeleyle durdurduk. Vatandaşlarımızdan kere kenarlarındaki alanlara çöplerini bırakmamalarını, doğaya sigara izmariti atmamalarını istek ediyoruz. Maalesef posta kenarlarına atılmış tezyifkâr benzeri sigara izmaritinden kilolu yangınlar meydana gelebiliyor. Bunlara ilgi edersek orman yangınlarının çıkması azalacaktır. Vatandaşlarımızın duyarlılığıyla yangınların çıkmasını önleyebiliriz.”Share: