Burdur’da boşaltma tatbikatı

Mevki genelinde senkronik kendisine yapılan sarsıntı tahliye tatbikatı Burdur’üstelik Kur’dakika Kurslarında yetişek gören 750 öğrencinin katılımıyla yapıldı. Askerlik Kur’dakika Kursunda senaryo gereği hareket anında mecmu öğrenciler elleri ile başlarını koruyarak masa ve sıraların altına girdiler. Deprem sonrası öğrenciler ile hareket tahliye tatbikatına katılan Ilbay Arslantaş ile öğretmenler binayı kontrollü bire bir şekilde boşalttılar.

Manevra sonrasında AFAD Burdur İl Müdürü Yasin Tokgöz Vali yaptığı açıklamada; “Facia Tatbikat Yılı çerçevesinde ülkemizde ve ilimizde sene boyunca tatbikatlar yürütme etmekteyiz. Son adına bile zaman Diyanet İşleri Başkanlığımız ile AFAD Müdürlüğümüzün koordinesinde ülkemizde ki bilcümle kuran kursları ve eğitim bilimi merkezlerinde, mülk ve ilçe müftülüklerinde deprem tatbikatı gerçekleştirdik. İlimizde ve on ilçemizde de 101 kuran kursunda tahminî 750 mektepli ile dakika bakımından deprem tahliye tatbikatını problemsiz adına gerçekleştirdik” dedi.

Ilbay Arslantaş ise yaptığı açıklamada, “2022 yılı AFAD Başkanlığımızın yer sarsıntısı tatbikatı yılı. Elan ilk hatırlanacağı için Milli Terbiye Bakanlığımız ile alay malay İçişleri Bakanlığımızın tıpkısı koordineli çalışması oldu. Okullarda yer sarsıntısı boşaltma tatbikatı yapıldı. Bugünde Diyanet İşleri Başkanlığımızla 81 ilde eş anlı olarak yer sarsıntısı tahliye tatbikatı yapılıyor. Çocuklarımızın amade olduğunu gördük. Çocuklarımızın şuurlu olduğunu gördük, eğitildiğini gördük. 1971 yılında ilimizde meydana gelen depremi ölçülü yaş kuşağı hatırlayacaktır. İlimiz yer sarsıntısı kuşağında amade olmamız gerekiyor. Rabbim afetinden korusun” diyerek konuştu. – BURDUR

Share: