Burdur haberi | Karamanlı Dikici: Ekim Sezonu Geldi, Gübremiz Bulunmayan. Süt 30 Lira, Alamıyoruz. Hiçbir Madde Alamıyoruz. Ekinci Kötülük Ediyor. Kuzuyu Büyüttük, Satamıyoruz

CHP Karaman Saylav İsmail Atakan Ünver, Karaman’ın Ayrancı ilçesinde düzenlenen ‘Ayrancı Berendi Divle Konkav Peyniri Festivali’nde üreticilerle ayrımsız araya geldi. Emine Demirel isimli gabi kadın, yaşadıkları sorunları Ünver’e anlatırken “Ilk Teşrin sezonu geldi, gübremiz bulunmayan. Süt 30 teklik, alamıyoruz. Tek şey alamıyoruz. Maraba zarar ediyor. Kuzuyu büyüttük, satamıyoruz. Gelip kuzunun kilosuna 30-40 kira veriyorlar. 50 kilogram kasem torbası 300-400 teklik. Bir kuzu kesime gidene kadar 4 torbadan çok ağızotu yiyor” dedi.

İsmail Atakan Ünver, Ayrancı’dahi planlı Ayrancı Berendi Divle Obruk Peyniri Festivali’ne katıldı ve burada çiftçilerin sorunlarını dinledi. Dünyanın sunma dolgunca beş peynirinden biri kendisine gösterilen Divle Mukaar peynirinin üretebilmesi için lazım sütü sağlayan üreticilerden biri olan Emine Demirel, kazançlı kriz zımnında yaşadıkları sorunları Ünver’e anlattı.

Demirel, “Hayvanlar evde haris duruyor, açgözlü. Ne yedireceğiz? Arpa alamıyoruz, buğday alamıyoruz, yemi on paralık alamıyoruz. Ant yanına varamıyoruz üstelik. Biz köylüyüz. Motorin reşit 30 liralık, zahir ekip dikeceğiz” dedi. Ünver ise Demirel’e, “Kaç hayvanın var” diyerek sordu. Demirel de “200 sunum hayvanım var, kuzum da dış” yanıtını verdi.

Ünver’in ne ektiklerine sorduğu Demirel, “Arpa ekeriz, buğday ekeriz. Teşrinievvel sezonu geldi, gübremiz bulunmayan. Mazot 30 liralık, alamıyoruz. Tek madde alamıyoruz. Ekinci engel ediyor. Kuzuyu büyüttük, satamıyoruz. Gelip kuzunun kilosuna 30-40 kira veriyorlar. 50 kilogram yemin torbası 300-400 lira. Bire Bir kuzu kesime gidene kadar 4 torbadan aşkın yemleme yiyor” diye niteleyerek konuştu.

Emine Demirel, Ünver’in “Kimden ne istiyorsun” sorusuna bedel, “Tümce ilişki olmazsa geçim imkânsız. Angajman olacak ahali” dedi. Yemleme, süt ve gübrenin ucuzlaması gerektiğini belirten Demirel, “Bunlar ucuzlarsa tığ bile ucuza vereceğiz. Zaten ucuza veriyoruz üstelik masrafımızı alamıyoruz. Tığ çağrı yapıyoruz amma dinleyen yok. Çağrılar boşa gidiyor” dedi.

Share: