Bulunmayan hakeza düzenek…Kovanlara ‘Balkız’ önlemi

Namevcut hakeza sistem…Kovanlara ‘Balkız’ önlemi

DÜZCE – Düzce’da aşkın tükettiği bal ile gündeme gelen ayının peşi sıra balcılar da kovanları için farklı önlemler alamaya başladı. Aynı üreticinin su ile kurduğu mekanizma ise pop oldu.

Olay, 10 Ağustos’ta Yığılca ilçesine mecbur Karakaş Köyü’nde meydana geldi. Orman memurları ve vatandaşlar, sefer kenarında süzgün halde bir kocaoğlan buldu. Kamyonetin kasasına konulan bala ayı için bölgeye Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri irsal edildi. Veteriner hekimler eliyle Efteni Gölü Tabii Dirim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde otama altına alınan ayının, çok bal tükettiği amacıyla fenalaştığı belirlendi. “Balkız” ismi verilen bala kocaoğlan, dökülmüş halde çekilen görüntüsüyle adeta Türkiye’nin gündemine oturdu. Baytar hekimlerce özenle bakılan Balkız, tedavisinin arkası sıra doğaya salındı.

Kendi imkanlarıyla mekanizma kurdu

Balkız arıcıları bile harekete geçirdi. Bölgede yoğun şekilde üretilen ormangülü balının hem fiyatlı hem de mütekait olması sebebiyle üreticiler kovanları farklı yöntemler ile korumaya başladı. Tıpkı yetiştirici birlikte, özlük imkanlarıyla su ile müteharrik düzenek kurdu. Ayıların gürültüden korktuğu bilgisinden yola çıkan üretici, kurduğu düzenekte bile erdemli sesin çıkmasını sağladı. Üreticinin bu önlemi gücük sürede popüler oldu.

Share: