Buğulu adamın kızıl ve parasını dolandıran sakil: “Alengirli çıkart ha”

Karaman’da nemli benzeri eş, kendilerini savcı ve polis adına tanıtıcı telefon dolandırıcılarına 100 bin liranın üzerinde zer ve parasını kaptırdı. Polisin görgüsüz çalışması sonucu yakalanarak Karaman’a getirilen 2 dolandırıcıdan biri adliyeye getirilişi sırasında kendisini görüntüleyen gazeteciye ‘Alengirli çıkart ha’ diye seslendi.

Dolandırıcılık olayı, 10 ahit önce Hamidiye Mahallesi Fevzi Rabıtalı Caddesi üzerinde yaşandı. Edinilen bilgiye bakarak, dolandırıcılar telefonla aradıkları 61 yaşındaki V.B.’yi terörle savaş savcısı ve polisi olduklarını söyleyerek ikna etti. Bunun üzerine yaşlı adam cümle söylenenlere inanarak evindeki zer ve paraları getirerek kendilerine vereceğini söyledi.

“Zer ve paraları poşet içerisinde yararsız kovasının yanına bıraktı”

V.B. ile telefon irtibatını hiç kesmeyen dolandırıcılar, nemli adama kesinlikle bu durumdan kimseye bahsetmemesini istedi. Buğulanmış adamın tamamen inandığına doyum getiren dolandırıcılar anında harekete geçti. V.B.’den evdeki 4 skor 64 gram ağırlığındaki değerli bilezik ile 400 euro parayı benzeri torba içerisine koyarak gösterdikleri gübür kavasının yanına bırakmasını istedi. Bunun üzerine buğulu insan 100 bin teklik üzerindeki değerli ve parayı dolandırıcıların tanım ettikleri yararsız kovasının yanına bırakarak oradan ayrıldı. Kızıl ve paraları alan dolandırıcılar sadece geldikleri 34 plakalı otomobile binerek şipşak Karaman’ı tecezzi etti. Dolandırıcıların buğulu adamı telefonla yönlendirmeleri ise ana yol üzerinde kâin işyerlerinin düzenlilik kameralarına yansıdı.

“Buğulu adam dolandırıldığını anlayarak polise başvurma etti”

Aynı müddet sonradan dolandırıldığını anlayan V.B, Karaman Emniyet Müdürlüğüne giderek şikayetçi oldu. Cumhuriyet Başsavcılığın talimatı ile Asayiş Yazıhane Müdürlüğüne mecbur ekipler say başlattı. Olayın yaşandığı ana yol üzerindeki düzenlilik kamerası kayıtlarını toplayan ekipler, şüphelilerin bindiği aracın plakası ile eşkallerini tespit etti. Plak Tanışıklık Sisteminden (PTS) aracın Karaman’dan ayrılarak Işıklı iline gittiğini öğrenen ekipler, takibe başladı. Aracın Konya’nın Ereğli ilçesine geldiğini belirleyen ekipler Ereğli polisiyle ortak düzenlediği operasyonla şüpheliler İ.A ile M.A.Ş.’yi yakalayarak Karaman’a getirdi.

“Gösterişli çıkart ha” dedi tutuklandı”

Emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından İ.A ile M.A.Ş., adliyeye gönderme edildi. M.A.Ş, adliyeye getirilişi sırasında kendisini görüntüleyen gazeteciye ‘Gösterişli çıkart ha’ diye niteleyerek seslendi. Her iki yabansı çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polisin, bambaşka suçlardan sabıkaları olan dolandırıcıların buğulanmış adamdan aldıkları zer ve paralara ulaşamadığı öğrenildi. – KARAMAN

Share: