Bu merkezde özürlü kollar eğitim bilimi, aileleri koku alıyor (2)

Aileleri aracılığıyla sonsuz denetleme altında tutulan desteğe muhtaç engelli fertler, Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığına sınırlanmış Tarih Hizmet Iyileştirme ve Aile Müzakere merkezlerinde aldıkları ücretsiz zatî hisse senedi eğitimiyle yaşam kalitelerini arttırarak, arkadaş ortamında sosyalleşip hayata tutunuyor.

Bakanlık ile Bayrampaşa Belediyesi beyninde imzalanan tören düzeni kapsamında oluşturulan Bayrampaşa Çağ Bakım Rehabilitasyon ve Karı Meşveret Merkezi, yüzdelik 70’in üstünde zihinsel yahut bedensel engeli bulanan, 13 yaş üstü özel gereksinim gerektiren bireylere eş sahipliği yapıyor.

Ebeveynlerine tabi hayat dolu hususi gereksinimli bireylere merkezde psikolog, fizyoterapist, içtimai hizmet ve çocuk aksiyon uzmanlarınca ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve yeteneklerini değerlendirebilmeleri üzere eğitimler veriliyor. Tıpkı yandan gruplar halinde oyunlar oynayan ve spor alışkanlığı kazandırılan fertler, sair taraftan çalgı, işleme, bostan ve aş damı atölyelerinde repertuvar kazanıp keyifli zaman geçiriyor.

Özel araçlarla evlerinden alınan, eğitimleri sonrasında tekrar evlerine bırakılan sakat erat, tuvalet, hıfzıssıhha ve yiyecek-içme üzere hayatlarını kolaylaştıracak kılgı alışkanlıkları üstelik esasen bu merkezde öğreniyor.

Seçkin bireye başmaklık hizmet modeli sunulan merkezde, ailelere dahi ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuluyor. Hem merkezde hem bile uzmanların aile ziyaretlerinde sorularına yanıt bulan veliler, cümle zamanlı, yarı zamanlı evet da seanslı hizmet modeline makul şekilde çocuklarını merkeze bırakabiliyorlar.

Öğrencilerinin özel günlerini birlikte yakından izleme fail uzmanlar, özel gereksinimli bireylerin veladet günlerini merkezdeki arkadaşlarıyla kutlamalarına olanak sağlıyor.

“Bu soy çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri öyle yalınç bire bir aksiyon değil”

Bayrampaşa Şehremini Atilla Aydıner, AA muhabirine, ailelerden mevrut talepler doğrultusunda bu suret üzere planlama yaptıklarını, projeyi bile Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile yürütmeye başladıklarını söyledi.

Hizmet binasını mensur ettikten sonra yanına “boş dirim parkı” yaptıklarını tamlayan Aydıner, merkezle gelişigüzel ailelerin çocuklarına, çocukların ise ailelerine bağımlı yaşamasının önüne geçildiğini rapor etti.

Merkezde halihazırda 86 ailenin evladının bulunduğunu, bu sayının arada bir 110’a çıktığını dile getiren Aydıner, “Karı tarih çocuğunu bize getiriyor, akşam yeniden alıyor. Kâh ailelerin haddinden fazla henüz sıkıntıları vardır. Arada Sırada bunları 2 dolaşma alıyoruz. Nedeniyle 86 yavrumuzu 1 hafta süresince sirküle ediyoruz. Kâffesi buradan faydalanıyor.” dedi.

Aydıner, ebeveynlerinin desteğine karşın evinde kaşıkla da yemek yiyemeyen engellilerin merkezde yemek yiyecek ve arılık kabilinden bir nice alışkanlığı kazandığını anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Biz burada aşındırmak yemeyi bile öğretiyoruz. Harbiden burada beş altı yavrumuz aşındırmak yemeyi öğrendi hassaten annesi kapıdan sine girdiğinde evladının kaşıkla kemirmek yediğini gördüğü an hüngür hüngür ağlamaya başladı. Bunu bire bir şeyle ölçemezsiniz, bunun manevi benzeri hazzı var. Ayrıca, kâh çocuklarımızın tuvalet problemleri vardı. Bunları da burada çözdük ve aileleri bu şekilde rahatlattık. Eve gittiğinde kendisi rahatlıkla lavabo ihtiyacını görebilme imkanına kavuştu. Onun dışında sakat yavrularımız burada hem suret hem da Cenabıhak’ın vermiş olduğu zekayı kullanarak bazen işler yapıyorlar. Yaptıkları işleri de buradaki sergi salonlarında sergiletiyoruz.”

Bayrampaşa Belediye Reisi Aydıner, ailelerin merkezdeki ortamı görünce duygulandığını, ailelerle ve çocuklarla empati kurduklarını söyledi.

Onlarla diyalog kurabildiklerine dikkati çeken Aydıner, “Beni gördükleri antlaşma heyecanlanıyorlar, ayağa kalkıyorlar. Alkışlarlar, bana sarılırlar. O tabloyu gördüğünüz ant mutlu olmamanız üzere rastgele sebep yok. Size dünyayı verseler, bire bir bile bunların bu mutluluğunu verseler, tığ dünyayı değil bunların mutluluğunu alırız. Zira ego biliyorum kim bunların bize vermiş olduğu görevdaşlık ile Allah’ın huzurunda inşallah bunların mükafatını kazanacağız. Ayrımsız birlikte bu soy çocukların bakımları, bu asıl çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri öyle kolay tıpkı aksiyon değil. Gerçekten burada kâin öğretmenlerimiz da bunu candan yapmaları lazım ki buradaki personelimizin bütünü istekle bu işi yapıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Aydıner, ailelerin bu gibi merkezlere ihtiyaç duyduğunu, bu nedenle ülkede yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Allah bin el razı olsun bu okula düzentileme harcayanlardan”

Eşini üç sene evvel kaybettikten sonraları Ayfer (46) ve Habip (45) isimli sakat çocuklarıyla birlikte artan 68 yaşındaki Esma Maslak, oğlunu yolda gören hat görevlilerinin kendisini aradığını, çalışmalardan malumattar olduktan bilahare sonunda iki çocuğunu buraya gönderdiğini söyledi.

Merkezdeki eğitimlerin çocukların hayat kalitesini etkilediğine değinen Maslak, “Imdi daha heyecanlılar, istekliler. Buraya akmak üzere sabırsızlanıyorlar. ‘Anne hoca hakeza yapıyor’, ‘Anne mutfağa girip böyle yaptık’, ‘Anne parkta oynadık’, ‘Öğretmenler bize bunları gösterdi’ diyerek anlatıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarının çok arzulu olduğunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını sevdiğini vurgulayan Maslak, “Onlar memnun ve hevesli olduktan bilahare ego üstelik hayhay memnunum, rahatım, içiş şen. Bayındır kafayla yolluyorum onları. Dallar eve geldiği ant cıvıl cıvıl, güler yüzlü, anlatıyorlar yaptıklarını. Bu okula say harcayanlardan Allah bin misil razı olsun.” dedi.

Oğlunun gezmeyi sevdiğini, kızının el işlerine menus olduğunu anlatan Maslak, “Kız örneğin pentür yapar, boncuk dizer. Evde tıpkısı madde yapıyorsam, ‘Anne ben yapayım mı?’ der. Kek yapıyor, boyama yapıyor. Burada ne yaptıysa anlatıyor ve evde dahi yapmayı seviyor.” diyerek konuştu.

Çocuklarının merkeze isteyerek gittiğinin altını çizen Maslak, ” Herhangi Bir dolaşma gel deseler ‘hayır’ demezler. Çok mutlular buraya geldikleri için. İnanın benden önce uyanıyor, ‘Anne kalk, aşındırmak yiyip gideceğim.’ diyor. Çok rahatım, Cenabıhak razı olsun.” değerlendirmesini yaptı.

Maslak, iki çocuğun bakımının biricik çocuğa bakarak henüz print olduğunu, çocuklarını merkeze gönderdikten bilahare sülale işlerini henüz abat yaptığını kaydetti.

“Ne antlaşma kim Sayın Cumhurbaşkanımız mânialı ailelerine derece verdi…”

Dört çocuk annesi 57 yaşındaki Gülperi Turgay, otizmli kızı Nursena’nın (22) merkezde 8 aydır eğitim bilimi gördüğünü söyledi.

Kızının mutlu olduğunu, onu mutlu görünce kendisinin de yüzünün güldüğünü dile getiren Turgay, merkeze haftada aynı çevrim geldiklerini, kızının burada daha çok antlaşma buyurmak istediğini belirtti.

Merkezdeki eğitimleri lütuf adına gören Turgay, “(Nursena) Burada arkadaşlarıyla diyalog kurmayı öğrendi. Işlik çalışmalarını geliştirdi. Zeki düzlem olduğu amacıyla sevinerek geliyor. Burada aile-refik ortamını hissediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Turgay, 20 sene geçmiş hastaneye gittiğinde doktorların, “Çocuğunuzu cebin ve gidin.” deyip kendilerini husus hariç ettiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Komşular, belde şikayet ediyordu. Dolgun taşımaya binemiyoruz, insanlar şikayet ediyor. Önümüzü göremiyorduk. Maddi durumumuz da it canlı temiz olmadığı için o zaman kim şartlarda sarp yaşadık. Bizden öncekiler mahzenlerde öldüler. Ne ahit kim Sayın Cumhurbaşkanımız bize, sakat ailelerine değer verdi, dizge derece isnat etmek durumunda kaldı. Artık biz mahpushane değiliz. Biz daha çok hastanelere, kurumlara, okullara gittiğiniz zaman, ‘Hoş geldiniz hanımefendi’, ‘Nursenacığım’ diyerek hitap ediliyoruz. Çocuklarımızın böyle olmasını istemezdik amma şans…”

Turgay, toplumun özürlü ailelerinin sesini duymasını ve hassasiyetle yaklaşmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Sevda Karaman üstelik otizmli çocuğu Rıfat ile bu zamana büyüklüğünde kendisinin ilgilendiğini, evladının iki okula gittiğini anlattı.

Aldıkları hususi ibret ve eğitimlerden birlikte tam verimi alamadıklarını dile getiren Karaman, oğlunu yeni yetmelik sürecinde sosyalleşmesi için merkeze getirdiğini kaydetti.Share: