“Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş, memleketi Kırşehir’de uluslararası programla anılacak

UNESCO aracılığıyla, çalgı alanında Türkiye’deki Yaratıcı Şehirler Ağı’na alınan Kırşehir’birlikte, “Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş, ölümünün 10. yıl dönümünde arsıulusal programla anılacak.

Kırşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, 23-25 Eylül’da “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı” düzenlenecek.

UNESCO’nun çalgı aleti şehirlerinden temsilcilerin de katılacağı anma programı ile Neşet Ertaş özellikle gelmek amacıyla Küçük Asya Abdal geleneğinin arsıulusal boyutta tanıtımına katkı yapılacak.

Anma programı, 23 Eylül’birlikte Neşet Ertaş Ekin ve Musahabe Merkezi’nde düzenlenecek açık oturum ile başlayacak. Tıpkı devir bayram yürüyüşü, bateri zurna gösterisi, tören düzeni konuşmaları ile Gürcistan, Almanya ve İtalya’dan gelen sanatçıların konserleri gerçekleştirilecek.

İkinci bölüm, programa katılan ülkelerin temsilcileriyle eş basın toplantısının ardından Uray Abdallar Topluluğu konseri ve değişik illerden mevrut grupların konser ve gösterileri yapılacak.

25 Eylül’dahi Bağbaşı Mezarlığı’nda Neşet Ertaş, Aşure Ayı Ertaş ve farklı ozanların mezarları mülakat edilecek, Muharrem Ertaş’ın evine gidilecek ve veladet programı düzenlenecek.

Açıklamada görüşlerine saha verilen Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, 25 Eylül 2012’birlikte hayatını kaybeden “Bozkırın tezenesi” Neşet Ertaş’ın, mütevazı hayat tarzı, türkülerinin insana ve hayata dokunuşu, misilsiz sesi ve yorumuyla Anadolu Abdal geleneğinin öncüsü ve bozlak kültürünün yeryüzü büyük temsilcisi olduğunu belirtti.

Bu geleneğin yaşatılması, hak ettiği değere erişmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla türlü organizasyonlar yaptıklarını vurgulayan Ekicioğlu, şunları kaydetti:

“Kırşehir Belediyesi namına hazırladığımız UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı’nın, UNESCO şehirlerinin üyelerini üstelik daha çok birbirine yaklaştırmasına şalter olacağını düşünüyoruz. Nazik ozanımız Neşet Ertaş, 2012 yılındaki vefatından önce, 2009 yılında UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ unvanını almıştı. 23-24-25 Ilkgüz tarihlerinde, üç dönem dolu komple sürecek programlara tamam Kırşehirli hemşerilerimizi bekliyoruz.”

Share: