Bolu’da Yeniçağa Gölü’ne 350 bin balık yavrusu salındı

Bolu’de üretilen 350 bin sazan balığı çocuk akarsu Yeniçağa Gölü’ne bırakıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gölköy Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda üretilen 350 bin yavru sazan, Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Veysel Tiryaki, Batman Valisi Ekrem Canalp, Yeniçağa Kaymakamı Bilal Polat, Belediye Reisi Recayi Edvar, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet Meram, Bolu Orman Toprak Müdürü Mahmut Şentürk, kat amirleri ve balıkçılar tarafından planlı törenle suya salındı.

Böylece, Gölköy Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’ndan bu yıl içinde üretimi yapılan bütün 4 milyon balık yavrusu suyla buluşmuş oldu.

Vekil Yardımcısı Veysel Tiryaki, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gölköy’üstelik üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde kâin bağırsak göllere salındığını söyledi.

Toplam 5 milyon balığın göllere bırakılacağını anlatan Tiryaki, “İnşallah çöz sularda dahi yetiştirilen bu balıklar mevki ekonomisine alçak ulama sağlayacaktır. Hem katakulli balıkçılarına hem kooperatiflerimize hem bile vatandaşlarımıza yavuz olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: