Bölgenin en geniş gövdeli koz ağacı için tescil başvurusu yapıldı

Bölgenin yeryüzü degaje gövdeli ceviz ağacı için tescil başvurusu yapıldı

TUNCELİ – Tunceli’nin Pülümür ilçesinde kâin nemli koz, meşe ve ardıç ağaçlarının ‘anıt ongun’ adına tescili için başvuruda bulunuldu.

Tunceli’nin Pülümür İlçe Belediyesi ile Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği marifetiyle ilçede yaklaşık 3 yıldır nebat ve ağaçların tespiti için himmet yürütülüyor. 2 sene elan sürecek olan mücahede çerçevesinde geçtiğimiz yaz mevsiminde ilçede abide ongun özelliklerine erbap ağaçlar üstünde çalışıldı. Çalışmada, Kocatepe, Boğalı ve Çakırkaya köylerinde yaşları 100 ile 700 yıl ortada değişen 9 ceviz, meşe ve ardıç ağacı tayin edildi.

Pülümür Uray Başkanlığı, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırı Derneği marifetiyle hazırlanan anlatım doğrultusunda Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne başvuru yaparak bahsi güzeşte 9 ağacın ‘anıt ağaç’ olarak tescili üzere başvuruda bulundu. Tespit edilen ağaçlardan Çakırkaya köyünde kâin 922 santim cisim çevresi, 13 metre boyu olan ve 700 yaşın üstünde olduğu hesap pusulası edilen koz ağacının Türkiye’deki yer açık gövdeli koz ağacı olduğu düşünüyor.

Köydeki koz ağacını yerinde inceleyici Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Boğa, “Pülümür Belediyesi adına ilçedeki bitkilerle ilgilendiren tıpkısı faaliyet yaptık. Bu çalışmayı Ankara’dahi kâin Rustik Kasaba ve Orman Sorunları Araştırma Derneği ile kuma yapıyoruz. İçinde Ankara Üniversitesine mecbur hocaların bile olduğu berenarı enerjik ve deli dolu etkin aynı topluluk. 18 Mayısta kayran çalışması esnasında abide ağaçlarla ilgilendiren de benzeri düzentileme birlikte bunun bir parçasıydı. Buradaki köylülerin talebi konusunda arkamızda görünen ağaçla ait gövdesinin haddinden fazla serbest olduğu ve çok yaşının olduğu söylenmişti. Arkadaşların da yaptığı çalışmada tayin ettiklerine bakarak galiba 700 gözyaşı ya de üstünde olduğu, 15 metreye andıran üstelik gövdesinin olduğu, muhtemeldir kim bu bölgede bu üst ve yaşa ehil ender ağaçlardan biri” dedi.

Başlatılan çalışmayı sürdüreceklerini kaydeden Başbuğ Tosun, “Bu bölgedeki anıt ağaçlarla ilgilendiren ceviz ağacıdır, meşe ağaçlarıdır ardıç ağaçlarıdır bu bölgedeki çalışmalara bitmeme edeceğiz. Elan üç yıldır çalışıyoruz. Çalışma iki sene henüz devam edecek. Bunları tespit ettiğimizde bunlarla ilgili başvurularımızı yapacağız. Bu ağaçla ait de ilgili derneğin hazırladığı tıpkı rapor vardı. Bu rapora istinaden Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunulmak için tıpkı anlatım hazırlandı. Biz dahi bunu peş yazısıyla bu arada Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne gönderdik. Tesciliyle ilişkin talepte bulunduk” diye niteleyerek konuştu.

Başbuğ Kele, abide dikme sayısının çoğalması, bilinir olması, himaye altına alınması açısından çalışmanın zer olduğunu belirterek, “Hem rabıta duyan insanların bunları durumunda kaldırmak istemesi buraya olan ilgiyi de artıracaktır diye niteleyerek düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Share: