Bodrum, Ulu Alemdar Atatürk’ü Törenlerle Andı

Ulu Alemdar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 84’üncü yılı zımnında Bodrum Uray Meydanı’nda yâd töreni gerçekleştirildi.

10 Son Teşrin Atatürk’ü Ihtifal Programı kapsamında planlı törene, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Muğla Milletvekili Yavuz Çıpa, Bodrum Belediye Reisi Ahmet Aras, belediye başkan yardımcıları, İlçe Garnizon Komutanı Per. Alb. Erkan Benli, Kıyı Asayiş Komutanı Binbaşı Koray Peyda, İlçe Uyanık Komutanı Yrb. Özkan Yılmayan, İlçe Itimat Müdürü Mete Durukan, kat amirleri, siyasal parti ve sivil topluluk örgütlerinin temsilcileri, gaziler, öğrenciler ve çokça sayıda yurttaş katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumuyla başlayan merasim, saat 09.05’te 2 dakikalık saygı duruşu ile devam ederken; araklayıcı sirenler eşliğindeki çekinmek duruşuna, ana yol ve sokaklarda giden vatandaşlar da katıldı. Umum resmi ve özel araçlar, klakson sesleriyle sirenlere haremlik etti. Saatler 09.05’i gösterdiğinde Bodrum’da avlu iki dakikalığına durdu.

Törenin ardından Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi marifetiyle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ölüm sene dönümünde Uray Meydanı’nda lokma dökülürken Atatürk Anıtı’na de çiçekler bırakıldı. Anma etkinlikleri, okullarda düzenlenen anma törenleri ve TED Bodrum Koleji’nde gerçekleştirilen izlence ile bitmeme etti.

Ihtifal programı, Herodot Firez Merkezi’nde saat 19.00’birlikte “Bodrum Belediyesi Atatürk Fotoğrafları” sergisi ile sürecek. Işporta açılışının arkası sıra saat 20.00’de Muğla Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı tarafından “Türkülerle Atatürk” konseri ile Atatürk’ün sevdiği türküler söylenecek.

9 Teşrinisani akşamı ise Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile Türkiye Lansman Araştırı Demokratlık ve Laik Oluşum Vakfı (TÜLOV) ve Koyunbaba Mahallesi sakinleri, Bodrum’dan Ata’nın huzuruna başvurmak amacıyla Anıtkabir’e uğurlandı.

Share: