BM’den İsrail-Filistin şiddetinin çözümü amacıyla ‘barış’ vurgusu

Konfedere Uluslar (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mektep Çocuğu Wennesland, İsrail ile Filistin arasındaki ateşkesin “kırılgan” olduğunu ve “hız döngülerinin” ancak bağımsız milletvekili bire bir Filistin devleti ile İsrail’in bile yaşaması halinde duracağını dile getirdi.

Mısır’ın delalet ettiği ateşkesin “bilcümle ölçekli tıpkısı savaşın patlak vermesinin önlenmesine apotr olduğunu” belirten Wennesland, “düşmanlıkların yeniden başlamasının sadece Filistinliler ve İsrailliler amacıyla tahripkâr sonuçları olacağı ve seçme siyasi ilerlemeyi zorlaştıracağı” üzerine uyardı.

‘Filistin halkı güçsüz’

Filistin’in BM Büyükelçisi Riyad Mansur, Filistin halkının “şaşkın” olduğunu söyledi ve Asayiş Konseyi’ni onların korunmasını sağlamak üzere harekete geçmeye çağırdı.

Gazze’ye saldırılar

İsrail, geveze hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma namazı haset Gazze’deki İslami Cihad’a ait olduğunu tez ettiği hedeflere atılım başlatmıştı. Saldırılar üstüne Gazze’den İsrail yönüne ayrımsız kol roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 bala ve 4 kadının saha aldığı 44 sevimli hayatını kaybetmiş, İsrail tarafındaysa seçkin can kaybı yaşanmamıştı.

Çevre ortada Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan bırakışma 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Fransa: İsrail Gazze’deki ablukayı kaldırmalı

 

Sisi,İsrail Başbakanı Lapid’le Gazze ateşkesini konuştu

 

İsrail, Gazze’den sonraları Günindi Şeria’dahi bile yıkıma başladı

 

İslami Cihad’dan Gazze’deki mütareke üzere izah

 

BM ve ÇAKER Gazze’deki ateşkesi destekledi

 

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki mütareke uygulamaya girdi

 

Share: