BİYOLOJİK ÇEŞİTLİĞE ZARAR VEREN ASLAN BALIĞI İLE MÜCADELEDE AV YARIŞMASI

HATAY’bile, dirim bilimsel çeşitlilik üzerinde karşıt etkiye eş olan aslan balığını avlama yarışması gerçekleştirildi. Arslan balığının avlanmasını teşvik ederek, popülasyonunun azaltılmasını ve arama altına alınmasını çıkarmak amacıyla düzenlenen yarışmada Huy Siper ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Akif Günkut, Dünya ekonomisini çokça korkulu düzeyde etkiliyor, sağlığı etkiliyor, biyolojiyi çeşitliliği ve habitatı bozuyor dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Siper ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü yoluyla Mürekkep Uluslar Kalkınma Programı (UNDP) ile iş birliği süresince Toptan Mekân Fonu (GEF) mali desteği ile düzenlenen ‘Denizel İstilacı Yabancı Türler Projesi (MARIAS) kapsamında Hatay’de, biyolojik yelpaze üstünde kontra etkiye ehil olan aslan balığını avlama yarışması gerçekleştirildi. Arslan balığının avlanmasını teşvik ederek türün popülasyonunun azaltılmasını ve taharri altına alınmasını hatırlamak için düzenlenen yarışmaya; İskenderun Maharet Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan’ın yanında Hatay, Antalya, Mersin, Adana, İstanbul ve Sivas’tan mevrut 30 can katıldı. İkili takımlar halinde yapılan ve 302 arslan balığının avlandığı yarışmanın böylece bildirme haddinden fazla, sunma iri ve yeryüzü hasis aslan balığını avlayan 14 kişiye mütenevvi ödüller verildi.

‘DÜNYA EKONOMİSİNİ CİDDİ DÜZEYDE ETKİLİYOR’

Türkiye denizlerinde 539 yabancı türün olduğunu ve bunların 105’inin istilacı karaktere cemaat olduğunu belirten Huy Himaye ve Milli Parklar Umum Müdür Yardımcısı Akif Günkut, Bunlar gerçekte o ortamın nebat veya hayvanı olmayıp eş aracılığıyla yahut ayrıksı sebeplerle oralara taşınan ve oradaki katıksız hayatı, ekosistemi, dirim bilimsel çeşitliliği bozan varlıklardır. Bunlar beyninde Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla taşınan efrat var, gemilerin balast suyuyla mevrut türler var. Acun ekonomisini haddinden fazla güç düzeyde etkiliyor, sağlığı etkiliyor, biyolojiyi çeşitliliği ve habitatı bozuyor diye niteleyerek konuştu.

‘Denizel İstilacı Yabancı Türler Projesi’ kapsamında Hatay’birlikte arslan balığı avlama etkinliği düzenlendiğini kaydeden Günkut, Bu projenin amacı, istilacı yabancı türlerin tespiti ve bunlarla uğraş yollarını yakalamak ve bildirme azından bitirmesek de popülasyonlarını muhtemelen aynı kapasitede sübvansiyon imkanını elde ika hesabına yapıldı. Arkadaşlarımız burada uğraş imkanları ile beraber idare planlarını hazırlayacaklar. Bu icraat erte, dirim bilimsel skala kanununun çıkmasında de haddinden fazla bati etkenler olacaklar dedi.

Share: