Bisikletiyle seyahate sâdır taze KYK yurtlarında konaklıyor

Van’dahi evlerinde konuk ettikleri Fransız çiftten etkilenerek bisikletiyle seyahate sâdır tababet fakültesi mezunu Muhammed Sıddık Dicle, Karadeniz kıyı hattı süresince tarihi ve seyyahlık yerleri gezip Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanıyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesinden bu yıl mezun olan 24 yaşındaki Dicle, yaz tatilini genişlik gani şekilde değerlendirmek için 12 Temmuz’bile Van’dan yola çıktı. Evvel Kars’a, oradan birlikte Gürcistan’a sabık ve çadırda nazil Dicle, baştan Türkiye’ye döndüğünde kalacak kayran arayışına girdi.

Yolculuk sırasında rahatsızlanan ve merbut aynı alanda kalma ihtiyacı duyan Dicle, yolda karşılaştığı bire bir bisikletlinin verdiği bilgi üstüne gezdiği şehirlerdeki KYK yurtlarında konaklamaya başladı.

Yurtlardaki duş, zindelik, yatak imkanından yararlanan Dicle, seyahat etmek talip ancak barınma problemi etkili arkadaşlarına KYK yurtlarında kalarak bir nice kenti gezmeyi öneriyor.

“Gençler amacıyla haddinden fazla balaban benzeri imkan”

Muhammed Sıddık Dicle, AA muhabirine, derrace sürmeyi sevdiğini söyledi.

Bisikletle dünya turuna çıkan Fransız aynı çifti 3 Mayıs’ta Van’daki evlerinde mihman ettikten sonraları kendisinde de bisikletle gezi ika fikri oluştuğunu dile getiren Dicle, Kars ve Gürcistan’a gittikten sonra Karadeniz kenar hattı süresince gezerek Zonguldak’a kadar geldiğini anlattı.

Dicle, gezi boyunca birçok madde yaşadığını anlatarak, “İnsanların güler yüzünü ve yardımseverliğini gördüm. ara sıra coğrafyadan coğrafyaya insanların yaşamı haddinden fazla değişiyor. Değme geçtiğim yerde insanların hayat stili, sevimli bakışı az buçuk daha değişiyor. İlk ilkin seyyah namına karşılıyorlar. Sonrasında, ‘Ta Van’dan gelmiş’ şeklinde tepkiler üstelik oluyor, şaşırıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Van’dan çadırda kalacak şekilde yola çıktığını aktaran Dicle, şöyle devam etti:

“Çadır da domuzuna oluyor amma tıpkısı uzaklık hastalandım. Özellikle o devir sınırlanmış tıpkı alanda kalma ihtiyacı duydum. Yolda karşılaştığım başka aynı bisikletli refik ağız ağıza KYK yurtlarında kalacak şekilde yola çıkma. Ben bile ondan aldığım fikirle KYK yurtlarında kalmaya başladım. Yurtlarda duş, canlılık, akak kadar imkanlar bizim amacıyla gani oldu. Ücretsiz olması bile daha fazla yeri gezmemizi sağlıyor. Barınmaya harcama ayırmıyoruz, onun yerine yiyeceğe ve gezeceğimiz yerlerdeki masraflarımıza ayırıyoruz.”

Dicle, şu ana kadar 2300 kilometre sefer yaptığını ve aynı ahir durağının İstanbul olduğunu dile getirerek, “Bu, gençler üzere haddinden fazla balaban benzeri imkan. Sonuçta barınma masrafı spontane adına ortadan kalkıyor. Antrparantez müze kartı sebebiyle ücretsiz müzelere methal yapılıyor. Bunlar da ayrı harcama sonuçta. Bunlar ortadan kalkınca yalnız kez ve araç parası kalıyor. Bazen yurtlarda aşçı kısmı de yıldızlı. Burada akıllıca fiyata kemirmek yiyebiliyorlar.” ifadelerini kullandı.Share: