Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

– Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, cazibe ve aplikasyon kendisine üç asıl başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Dar müracaat sonuçlarının bir numara fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu zarfında mevcut Ev Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Güçlükle başvuru sonuçlarının birinci fazda konsept oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini üstelik analiz, cazibe ve aplikasyon adına üç anne başlıkta inceliyoruz”

Ev başvuru süreçlerini ‘çözümleme, çekim ve uygulama’ yerine 3 ana başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci tertibat işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet kendisine cemi çalışmalarımızı vukuf odaklı benzeri şekilde tamamı ile tıpkı herkes yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini dahi analiz, traksiyon ve aplikasyon kendisine üç esas başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün birinci faz sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini yer akıcı şekilde, sunma mübarek, dinç aynı koordinasyon ile yapmak. Öncelikle parçalanmamış başvuruların hepsi objektif ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını terennüm etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış yetişek öğretim yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 kamu kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Faaliyet ve Içtimai Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ev ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Toyluk ve Spor Bakanlığı’ndan dijital adına tasdik edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu muteber sevgili öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve toplumsal boyut kriterleri asıl alınarak sayısal ortamda objektif tıpkı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına bildirme mail vekillik yurdundan kaldırmak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, dubara aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda bütün güçlükle başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, “Almanak bazda yeryüzü fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin genişlik yüksek tonga oranını gerçekleştirdik. Mutluluk kendisine bir numara fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yurt faaliyetlerinin dünyada eşi benzeri olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, ABD yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik aynı karşılama oranı ile hem bile birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 ülke tüm ile yerleşimini bittiğini, 20’ye andıran ilde üstelik ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak üzere olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak koyulmak amacıyla 41 iklim merkezimizde birlik başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde bitirmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu yurtlara yerleştirildiler.”Share: