BENDE’den Türkiye’ye teşekkürname! Köle takasında iki KUL askeri bile özgürlüğüne kavuştu

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 21 Eylül’bile Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Büyüklük Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yürüttüğü diplomatlık trafiği sonucunda Rusya ve Ukrayna ortada 200 esirin mübadelesinin gerçekleştiğini açıklamıştı.

300 ESİRİN TAKASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rusya ile Ukrayna tek umulmayan ayrımsız şekilde 10’u ecnebi 200 kavga esirinin takasını gerçekleştirdi. Üzerine idam cezası kararı çıkan İki İngiliz ve bir Faslının bile olduğu tutsak takasında 3 İngiliz elan, iki ABD’li tıpkı Hırvat ve tıpkı İsveçli dahi azade bırakıldı.

2 ABD ASKERİ DAHI ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞTU

Jean-Pierre, günce matbuat toplantısında, Rusya ile Ukrayna beyninde gerçekleşen tutsak takasına ilişik soruyu yanıtladı. KÖLE’nin, Ukrayna ile Rusya arasındaki köle takasını kıvançla karşıladığını tamlayan Jean-Pierre, takasla 2 ESIR vatandaşının da özgürlüğüne kavuştuğuna meni etti.

TÜRKİYE HÜKÜMETİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Jean-Pierre başıboş mütezayit ABD’lilerin aynı an önceki evlerine dönmesini sabırsızlıkla beklediklerini belirterek, “Ayrıca, Suudi Arabistan ve Türkiye hükümetine, Rusya ve Ukrayna arasındaki hava takasında arabuluculuk yaptıkları amacıyla teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı.

SEYEHAT ETMEYİN UYARISI

MEMLUK Dışişleri Bakanlığının Ukrayna’ya müteveccih “yolculuk etmeyin” uyarısına de dikkati çeken Jean-Pierre, “Ukrayna’ya mücadele etmek üzere müracaat etmek doğru değil ve bu kişiler tehlikeli risklerle yüz yüze kalıyor. MEMLUK, sizin güvenliğinizi garanti edemez.” mesajını verdi.Share: