BBP Umumi Başkanı Destici’den, Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümü mesajı Açıklaması

Şişman Irtibat Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümü zımnında akıl yayımladı.

Destici, yayımladığı mesajında, Atatürk’ün, Sivas Kongresi’nin önemini, “Burada ayrımsız milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi” cümlesiyle anlattığını hatırlattı.

Mustafa Destici, 4 Ilkgüz 1919 Perşembe saat 14.00’te, zaman Atatürk ve Kongre Müzesi olan binada, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin yapıldığını belirterek, kayıtlara göre resmi çalışmaları 7 dönme süren kongrenin, 11 Eylül 1919’da sonuç bildirgesinin yayımlanmasıyla kapandığını rapor etti.

Kongreler döneminin kapandığı ve umum milli cemiyetlerin “Anadolu ve Rumeli Saye-i Ahbaplık Cemiyeti” adı altında genel bir kurum kendisine birleştirildiği Sivas Kongresi’nde, Milli Mücadele’nin ve Cumhuriyet’e revan yolun istikametiyle ilgili haddinden fazla şanlı kararların alındığını anımsatan Destici, şunları kaydetti:

“Bu kararlardan sunu ilgi çekimli olanlardan biri ‘milli irade’ kavramının şişman benzeri kararlılıkla defalarca vurgulanması ve kurultay kararlarıyla pusat altına alınmasıdır. Sivas Kongresi’nin 103. yılında, özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk olmak amacıyla, Sivas Kongresi’nin ve Milli Mücadele’nin kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmetle, şükranla ve saygıyla tanınmayan ediyorum. Bu vesileyle, Milli Mücadele’ye eksiksiz varlığıyla cemaat sâdır, rahmetlik şehit liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nun kara sevdası Sivas’ımızı, Sivas’ın yiğidolarını nazikâne, kardeş kardeş ve muhabbetle selamlıyorum.”

Share: