BBP Genel Başkanı Destici İl başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi

Büyük Irtibat Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilgilendiren eroin ocağında meydana gelen patlamaya ait, “daha çok benzerlerinin yaşanmaması için temas makule tedbirin alınması gerekmektedir.” dedi.

Destici, Mersin’in Toroslar ilçesindeki Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen partisinin Çarpık Çurpuk 2. İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, maden ocağında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, ailelerine, yakınlarına ve gelişim arkadaşlarına başsağlığı, yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Patlamanın duyulduğu önce andan itibaren devletin, hükümetin, hep ilgililerinin, herkesin orada olduğunu tabir fail Destici, bunun balaban aynı ilişki ve tesanüt örneğinin göstergesi olduğunu belirtti.

“Şu anda o familya kapatıldı, üretim durduruldu”

Dünyada kömür, maden ocaklarındaki aksiyon kazaları ya de patlamaların ve bundan sonrasında yaşanan ahiret yolculuğu oranlarında Türkiye’nin hele Avrupa ve ümranlı ülkelerle kıyaslandığında maalesef haddinden fazla can kaybı verdiğini dile getiren Destici, şöyle devam etti:

“Bizim bu patlamadan, bu kayıplardan tıpkısı posta henüz mukteza dersi çıkarıp, daha çok benzerlerinin yaşanmaması amacıyla seçme cins tedbirin alınması gerekmektedir. Bakın şu anda o familya kapatıldı, üretim durduruldu. 5 savcımız şu anda bu hadisenin zahir meydana geldiği, burada bire bir vebal ihmal, ayıp var mıdır, bunu araştırıyorlar. Ayrımsız vebal, ihmal, eksiklik varsa bu kesin ortaya çıkarılmalı ve türe edenler de adalet ettiği muameleyle yüzleşmelidirler. Tekrar tıpkısı şekilde bundan sonra hayatiyet gösteren mecmu eroin ocaklarımızda hareket güvenliği, iştirakçi sağlığı noktasında şayet dünya standartları evet da iş sağlığı konusundaki seçim, yönetmelikler, dünya standartlarını yakalanamamışsa oralarda çalışmaya cevaz edilmemelidir. Baştan mühürlenmelidir. Iş şartları aksiyon şart koşulları, iştirakçi sağlığını ilişkin bütün hususlar tamamlandıktan sonraları çalışmasına izin edilmelidir.”

Sazak’deki yıldırı saldırısı

Destici, ülkenin etraflı süredir temel belası benzeri yıldırı örgütüyle savaşım ettiğini, terörün Türkiye’nin başına güçlenmesini, büyümesini engellemek üzere bela edildiğini söyledi.

Terörün örgütünün 26 Eylül’dahi Mezitli ilçesindeki polisevine düzenlediği saldırıya birlikte değinen Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ domestik seçimlerde ‘ Ulus İttifakı, HDP ile iş birliği yapıyor’ dediğimizde ‘hayır’ diyenlerin hangi kadar domates dolması söyledikleri bu pahal şeylerle ortaya kullanılmış olur. Özellikle İstanbul oluşmak için Ankara’dahi, Mersin Ağacı’dahi, Adana’üstelik, Antalya’de, İzmir’dahi yani Cumhuriyet Ahali Partisi’nin büyükşehir şehremaneti komutan adaylarının olduğu seçkin yerde HDP aday çıkarmadı, PKK’yla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nin şehremaneti başkan adaylarını desteklediler. Cumhuriyet Altını Ahali Partisi’nin ilkin Sazak Büyükşehir Belediyesi tutmak amacıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başlamak amacıyla bu belediyelerde seçimi, HDP’nin, PKK’nın desteğiyle kazandılar ve karşılığında da belediyelerde takım verdiler, aksiyon verdiler işte onlar üstelik geldi, polisevimize akın yaptı, polisimi şehit etti. Hala bunları konuşmaya bitmeme ediyor. Halen savunmaya devam ediyor. Bibi iş birliğine bitmeme ediyor.”

Destici, CHP’nin başörtüsü konusundaki girişimlerinin içtenlikle olmadığını belirtti.

CHP’nin 2008 yılında başörtüsü ile ilişik yasalı düzenlemeyi Kanunuesasi Mahkemesi’ne anbean halel ettirdiğini hatırlatan Destici, şunları kaydetti:

“Tamam Esas Mahkemesi’hangi o değişikliğin iptali amacıyla başvuran kimdi? Yeniden Eksiksizlik Kılıçdaroğlu. O zamanki CHP Kadro Başbuğ Vekili Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Onun için biz onların geçmişini biliyoruz, ama deminden bizim Türe Bakanlığımızın hazırladığı Topluluk İttifakı’mızın imzasıyla meclise ati kanunuesasi değişikliği teklifini destekleyeceğiz. Biz CHP’nin bunu desteklemeyeceğini biliyoruz. Bu konuda sabrı olmadığını biliyoruz. Deminden göreceğiz, o 6’lı masada oturan Sayın Akşener hangi yapacak? Sayın Karamollaoğlu hangi yapacak? Sayın Babacan hangi yapacak, Sayın Davutoğlu ne yapacak? Onları dahi göreceğiz.”

Destici, konuşmasının ardından partiye kullanılmamış katılan 200 emanet adına kâh üyelere rozet taktı.

Kongreye, BBP Genel Başkan Yardımcısı Mehabetli Kerki, AK Parti Sazak Mebus Hacı Özkan, Akdeniz Belediye Reisi Mustafa Gültak da katıldı.

Destici, kongrenin arkası sıra partisinin Mersin Ağacı İl Başkanlığı ve Mezitli İlçe Başkanlığı binaları ile Derviş Ocakları İl Başkanlığı binasının açılışlarını gerçekleştirdi.

Share: