Batman’da anız yakanlara üst sınırdan ceza uygulanacak

Batman Valisi Ekrem Canalp, firez yangınlarıyla mücadelede cezai müeyyidelerin en üst sınırdan uygulanacağını ifade etti.

Vali Canalp başkanlığında Vilayet Güruh Salonu’nda planlı toplantıda firez yangınları savaş çalışmaları masaya yatırıldı.

Toplantıda firez yakılmasını geciktirmek, tabii dengeyi destek olmak ve arazilerde bulunan enerji ve danışma ısı yayımı hatlarının engel görmesini engel olmak amacıyla Batman ile Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde firez yangınlarıyla uğraş çalışmaları değerlendirildi.

Vali Canalp, toplantıda, firez yakanlara en son sınırda cezai yaptırım uygulanacağını söyledi.

Kent suret ve ilçelerinin yanında Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde çiftçilere firez yangınlarının zararları üzerine bilgilendirici faaliyetlerin yürütülmesini isteyen Ilbay Canalp, anız yangınlarının doğaya, yaban hayatına, mekân ve herif sağlığına verdiği zararların etkili tıpkı şekilde vatandaşlara anlatılmasını istedi.

Bu kapsamda bilgilendirici broşürlerin hazırlanması, reklam panosu, toplumsal medya ve genel ağ mecralarında mukteza bilgilendirmelerin yapılması üstüne ilgili kurumların koordineli benzeri şekilde çalışması talimatı veren Canalp, “Vatandaşlarımız firez yangınına cebin duyarlı ve tetik olmalı. Anız yangınları ile mücadelede cezai müeyyidelerin en son sınırda uygulanacağını hikâyelemek istiyorum.” dedi.

Toplantıda alınan karar gereği, 2022 yılı üzere anız yakanlara dekar başına 109,49 lira idari para cezası uygulanacak.

Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerlerle meskun mahallelerde işlenmesi durumunda ukubet 5 itmam artırılacak.

Toplantıya Ilbay Yardımcısı Valör Tığ, Sason, Kozluk, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Bismil ve Silvan kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, İl Açıkgöz Başbuğ vekili, ilişik hava müdürleri, ilçe açıkgöz komutanları ve kaymakamlık tarım müdürleri dahi katıldı.

Share: