Bartın haberleri! TBB heyeti ve 13 ilin baro başkanı Amasra Adliyesi’ni müzakere etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) heyeti ve 13 ilin baro başkanı, Amasra Adliyesi’ne ziyarette bulundu.

TBB Başbuğ Yardımcısı Sibel Suiçmez’in başkanlığını yaptığı yıldız bilimi, Amasra Adliyesi’ne gelerek Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcısı Faruk Temel ile görüştü.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilgili eroin ocağında meydana mevrut patlamayla ilgilendiren soruşturmaya ilgilendiren görüşlerini ileten Suiçmez, çıkışta gazetecilere, TBB ve 81 iklim barosu namına Amasra halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Patlamanın meydana geldiği andan itibaren Bartın Barosunun görüngü hesabına anbean lazım çalışmayı yaptığını nâkil Suiçmez, Amasra’daki maden kuyusu patlamasının, Türkiye’bile türe tarihinin mefret benzeri dönüm sürecini oluşturacağını söyledi.

Suiçmez, faal tıpkısı sormaca yürütülerek sonuçların yargıya iletilmesi görevinin yargının tam sacayaklarına düştüğünü ifade etti.

Soruşturma aşamasından yargının özge süreçlerine kadar ulama sunacaklarını tamlayan Suiçmez, “Şunun bilinmesini istiyoruz ki Türkiye’üstelik imdi tek yurttaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliğinin ve 81 baromuzun bu konudaki görüşü budur. Bu söylemle de fariza başına geldik. Eminim burada yapılacak soruşturmada hepimiz üzerine düşeni yaptığımız noktada hak yerini bulacaktır. Bizler burada görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız.” diye konuştu.

Açıklamada, Suiçmez’e, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak barolarının başkanları zevcelik etti.

Heyet, henüz sonra maden ocağındaki patlamada hayatını kaybeden madencilerin ailelerini musahabe etti.

Share: