Balını ‘taştan’ çıkarıyor

Balını ‘taştan’ çıkarıyor

TUNCELİ – Tunceli’bile zinde Büyük Asker Aykurt isimli vatandaş, mahdum veren arıların kayaç ve ongun oyuklarına yaptığı uzvi balı topluyor. Bunu seçkin yıl ağır ezgi olarak eden Aykurt, o anların videolarını dahi cep telefonuyla çekmeyi boşlama etmiyor. Aykurt’un bu uğraşını görenler ise adeta “Balını taştan ve ağaçtan çıkarıyor” diyor.

Tunceli’nin Pülümür ilçesine ilişkin Süleymanuşağı köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan 48 yaşındaki Yüksek Çeri Aykurt, bu uğraşlarının yanı sıra 40 kovandan oluşan aşağılık yetenekli arıcılık faaliyetiyle birlikte çalışır oluyor. Aykurt, baharat mevsimiyle gelişigüzel mahdum veren arıların kaya ve ağaç oyuklarında yaptıkları tamamen örgensel balı özenle çıkarıyor. Bunu her sene tınlamalı şekilde fail Aykurt, çıkardığı balın tıpkı kısmını ailesi üzere ayırırken benzeri kısmını de köylülerine veriyor. Aykurt, kayaç ve dikme oyuklarından bal çıkarma görüntülerini çekmeyi üstelik ihmal etmiyor.

Mayıs sonu ve Haziran başı kabil mahdum veren arıların gelip kaya boşluklarına girdiğini belirten Mürtefi Er Aykurt, “Ego üstelik ağustos böylelikle ve eylül ayında gelip bu balı alıyorum. On Paralık herif eli değmiyor. Tamamen uzvi bal. Taş balını bu taşlardan çıkarıyorum” dedi.

Kayaların yanı sıra ongun oyuklarında arıların yaptığı balı eğlenceli olarak çıkardığını nâkil Aykurt, “Mahdum veren arılar ağaçların kovuklarına giriyor ve burada bal yapıyorlar. Mayıs, haziran beyninde gelip bu oyuklara giriyorlar. Ego bile ağustos sonu ve eylül ayının 15 ile 20’si ortada gelip balı alıyorum. Arıları anlamsız etmiyoruz. Onları alıp kovana dolduruyoruz. Ağaçlara uymazlık vermeden boşluklarından balı çıkarıyoruz. Kutulara koyuyoruz. Bunları yaparken de videolarını çekiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: