Balıkesir’de, ‘En İyi Uyuşturucu Polisi: Anne’ semineri yapıldı

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı hayata geçirilen ve esrar kullanımının önüne geçmede anne duyarlılığından faydalanılmasını amaçlayan ‘En İyi Uyuşturucu Polisi: Temel’ Projesi dahilinde düzenlenen seminere katıldı.

Salih Tozan Kültür ve Görüşme Merkezinde düzenlenen seminerde istişare işleyen Ilbay Şıldak, Esrar kullanımının yaygınlaşmasıyla şehirlerden yavaş yavaş kırsala de yayılan balaban bir felaketin yaşandığını söyledi. Ilbay Şıldak programda yaptığı konuşmada, “Bu mızrap maddeler maalesef gençliğimizi sömürüyor ve namevcut ediyor. Aktarılma geçtikçe bağımlı olan çok insanımız var. Bu bela derece derece benzeri hastalığa dönüşüyor. Ama hastalık vakit kaybetmeden kişinin kendisine engel vermekle kalmıyor ailesine, andıran çevresine birlikte takı ediyor. Uyuşturucuyla mücadelede devletimiz balaban ayrımsız çabalama gösteriyor. Hep manşet birimlerimiz adına büyük bir uğraş var. Amma aynaz kurumuyor. Zira alıcısı de var, satıcısı dahi var. Hakeza bire bir sürecin tamamen polisiye tedbirlerle önlenmesi ne efsus ki cins değil. Yapılan savaş, planlı operasyonlar yıldan yıla mütezayit sayılarla anlatım ediliyor. Amma kullanıcı ve vandöz tükenmiyor. Evet ne yapmalıyız? Aslında buradaki sunumda da rapor edildiği üzere sağlam çokça kullanıcı metal maddeyi öz evinde alıyor. Bunu annesi, babası, kardeşi, abisi, ablası it canlı çoğu biliyor fakat baş edemiyorlar” dedi.

Toplum yerine gösterebilecek genişlik balaban desteğin duyar yekinmek olduğunu vurgulayan Şıldak, “Özellikle okul müdürlerimize, öğretmenlerimize sıkça bunu hatırlatıyorum. Öğrencilerimizdeki gördüğümüz farklılıkları, değişiklikleri, ruhiyat durumunda, davranışlarında ayırt edilir şekilde hissettiğiniz değişiklikleri kesinkes dikkate alın ve bunları andıran strateji altında tutun. Asıl cet ilgili olursa, çocuğundaki her an yaşanan değişiklikleri gözleyebilir ve bununla ilgilenebilir. Bunu yarmak durumundayız. Çağımızda sağlam çok iletişim kaynağıyla birlikte maatteessüf bu felaket büyüyor. Annelerin çocuklarını haddinden fazla yakından gözlemlemeleri ve duyar olmaları gerekiyor. Duyarlı tıpkı çizi ve vaktiyle tıpkı hareketle bu önlenebilir” şeklinde konuştu.

Balıkesir’bile uyuşturucuyla mücadele dahilinde ölçülü ‘Umuda Başlık Açıyorum, Hayata Tutunuyorum’ projesiyle ilişkin vukuf veren Vali Şıldak, “Projemizle bağımlı olan gönül ya da aileleri gelip Vilayet ve Kaymakamlıkların Açık Husus Birimlerine başvurma ettiklerinde onlara bire bir vesile tanıyoruz. Umuda Husus Açıyorum, Hayata Tutunuyorum Projesi’nin dört aşaması var. Önce tedavileri yapılıyor, iyileştirme çalışması yapılıyor. Aylar süren yorucu ama sonuçları itibariyle haddinden fazla umut veren çalışmada psikologlarımız, toplumsal çalışmacılarımız ve uzmanlarımız eliyle ölçülü biri merkezde biri Bandırma’üstelik ve benzeri başkası Edremit’te olan uyuşturucuyla mücadele birimlerinde bu keder alışkanlıktan uzaklaşmaları amacıyla onlara ruhsal tıpkı süreç uyguluyorlar. Bunun böylece toplumsal neva süreci bile tamamlandıktan bilahare bu gençlerimizi işe yerleştiriyoruz. İlimizde şu dakika tedavi olup rehabilitasyonu tamamlanıp, toplumsal harmoni çerçevesinde işe yerleştirilmiş olan 26 gencimiz var. Yeni ayrımsız uygulamayla gençlerimizi mesleksel kurslara yönlendirip onlara hususi patika edindirme kursu açıyoruz. Tığ bu insanları topluma vermek için şeş kamer, bazen yedi ay, sekiz kamer uğraşıyoruz. Sosyete içindeki davranışları düzeliyor, iyileşiyorlar. Bu projede hepinizin bize destek olacağına de inanıyorum. Balıkesir’bile bu konuda ümitli olalım, gençlerimize cemaat çıkalım diyorum” ifadelerine vadi verdi. – BALIKESİR

Share: