Balıkesir yerli: Balıkesir’de Karı Kooperatif sayısı 23’e yükseldi

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın öncülüğünde İl genelindeki eş girişimcileri kooperatifler vasıtasıyla semirtmek ve güçlendirmek için benzeri sene evvel başlatılan Avrat Kooperatiflerinin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi Çalışması için yapılan faaliyetler değerlendirildi. Balıkesir’da Kadın Kooperatiflerinin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi çalışması başladığında 8 olan karı kooperatif sayısının 23’e yükseldi.

Kadınlar, Kooperatiflerle Güçlendi

Toplantının açılışında konuşan Vali Şıldak; kadının üretim sürecinin içerisinde saha alarak hesaplı anlamda güçlenmesi, toplumsal hayatın zarfında bulunması, sülale ekonomilerine yardım sağlaması, el birliği ruhunun gelişmesi ve tıpkısı zamanda üretime, istihdama katkı sağlaması itibarıyla kadın kooperatifçiliğinin emsal bir yapı olduğunu söyledi. Şıldak, “İmrenilecek tıpkısı evolüsyon olan Eş Kooperatiflerinin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi Çalışmasının; sizlerin cesaretiyle, girişimiyle ve önderliğiyle kudretli bir aşamaya geldiğini görüyoruz. Biz eş kooperatiflerimizin sayılarının artmasını, standartlarının yükselmesini, bulundukları iskân yerinde kucaklayıcı, ayrıntılı tıpkısı perese rapor etmesini ve üretimden pazarlama sürecine büyüklüğünde dolgunca bir seviyeye ulaşmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bir Yılda 15 Artış

Katılımcıların düşünüm alışverişinde bulunduğu toplantıda aynı banak işleyen Tecim İl Müdürü İlhan Güreşçi Karı Kooperatiflerinin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi Çalışması başladığında 8 olan kadın kooperatif sayısının 23’e yükseldiğini söyledi. Mevcut durumda canlılık gösteren kadın kooperatifleri ile ilişkin hikmet veren Pehlivan, eş kooperatiflerinin giderlerini tenkis etmek, gelirlerini arttırmak, kadınlara ihracat desteklerini henüz gani anlatabilmek ve e-tecim paylarını arttırabilmek namına Nezaret bünyesinde Eş ve Tendürüst Girişimciler Daire Başkanlığı kurulduğunu ifade etti.

Eş kooperatif sayılarının ve verimliliklerinin arttırılması ile sürdürülebilirliğin sağlanması için yol haritası belirlenmesi için paydaş kurumların temsilcileri ve kooperatif yöneticilerinin paylaşım ve değerlendirmede bulunduğu toplantıda aynı yıllık süreçte yapılan icraat

görüşüldü. Çalışmanın paydaşı olan kurumların temsilcileri zat alanlarında kooperatiflerin güçlenmesi için yürüttükleri çalışmalar için hikmet verdi.

Şıldak, “Kadınların Gücünü Teşhir Zamanı”

Kooperatif ürünlerinin eş ve pazarlamasını arttıracak planlamaların birlikte ele alındığı toplantıda kadına bunaltıcı kazandıran çalışmaya öncülük eden Vali Şıldak, örgen sayısını ilave, bölgeye çıkma ve kadınların gücünü gösterme zamanı olduğunu vurguladı. Şıldak, “Yöresel iz modellerinin dışına çıkan emsal gösterilecek çok farklılık unsuru taşıyan yenilikçi modeller sizi bekliyor. Kayran çokça degaje, yeter ki üretmeye ve yeniliklere zahir olun. Kurumlarımızdan istifade edin, kurumlarımız düşünüm üretmeye, sizlere proje desteği sunmaya amade. İlimizdeki gelgel dayanışması, enerjisi çok yüksek. İlimizin bundan ahir tıpkısı yıllık periyotta karı kooperatifleri açısından yıpranmamış ayrımsız kadem ikmal edeceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz bir sene sayısal adına nema dönemi iken şimdi hem nema hem dahi yeniliklerle genişletme, elan kucaklayıcı olma zamanı diyoruz.” şeklinde konuştu.

Ilbay Hasan Şıldak başkanlığında Balıkesir Öğretmenevinde yapılan toplantıya İl Ticaret Müdürü İlhan Güreşçi, Aile ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Hatice Bacanak, İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Himmet ve İş Kurumu İl Müdürü Koşuk Balcı, Ekincilik ve Rustik Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Garaz Kar, AKARSU ve Aut İlişkiler Bürosu Koordinatörü Tülin Akgül ve İl genelindeki karı kooperatiflerinin yöneticileri katıldı. – BALIKESİR

Share: