Balıkesir yerel haberleri | Türkiye’nin yeryüzü balaban 3. millet bahçesi Bigadiç’te

Balıkesir’in genişlik iri, Türkiye’nin ise arz iri 3. kavim bahçesi Bigadiç’e yapıldı. Lokal taş evler, göletler, paramotor uçuş pisti, semere bahçeleri ve gidiş alanlarıyla Bigadiç Millet Bahçesi 1 milyon 71 bin metrekare büyüklüğünde.

Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde, Türkiye’nin sunma nazik Ulus Bahçelerinden biri yapıldı. 5 milyon metrekare azamet ile Atatürk Havaalanı 1 milyon 260 bin metrekare ile Kayseri 2., 1 milyon 71 metrekare ile Bigadiç Budun Bahçesi 3. tam yeralıyor. Bigadiç, kasaba ilçeler ve mülk merkezinden ziyaretçilerini ağırlayacak olan Bigadiç Ulus Bahçesi’nde Dernekevi taş evler, göletler, paramotor pervaz pisti, yemiş bahçeleri ve üslup alanları bulunuyor.

Türkiye’ye yaşıt ayrımsız proje

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Bigadiç Belediyesi vasıtasıyla inşa edilen millet bahçesi konuklarını beklerken, Bigadiç Şehremini İsmail Avcu, budun bahçesinde dernekevi mimarideki taş evler, tabii göletler, ceviz ve kâr bahçeleri, gidiş parkurları ve spor alanlarının bulunduğunu söyledi. Türkiye’ye eş bir proje olduğunu anlatan Avcu, projeyi halkın fikir ve önerileri doğrultusunda hazırladıklarını belirtti.

Sifalı suların geçmişi milattan önceye dayanıyor

Ulus Bahçesi üzerine bilgiler veren Başbuğ Avcu, bu alandan hemen kaymakamlık halkının değil, Balıkesir kalıp ve çevre ilçelerden gelen misafirlerinde faydalanacağını söyledi. Avcu, “Budun Bahçemiz içerisinde bulunan Taş evler, Balıkesirimize 15-20, üniversitemize ise 8 an mesafede bulunuyor. Kavim bahçemiz bin 71 dönüm kadar yalın kat benzeri yer. Millet Bahçemiz içerisinde vaktiyle dernekevi adına panayır yeri dediğimiz 35 dönüm ağız ağıza tıpkı asırdan bozuk çınar ağaçlarıyla süslü tıpkı sahamız var. Bunun yanı sıra birlikte içre 8 pasaj gölümüz bulunan. Mini tıpkısı havaalanının olduğu, ortamında termal suyunda bulunduğu 16 taş evimizin üstelik bulunduğu, ortamında konaklarımız var. Bu şifalı suyumuz Hisarköy’den geliyor. Suyumuzun özelliği selenyumda içerin 104 kademe ile yeraltından yeryüzüne fışkıran ve milattan önceye dahi raci geçmişi olan şifalı benzeri su. Tığ bunu Balıkesir’imizin, ilçemizin ve halkımızın hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Mini havaalanı ve kampçılara hususi alan

Budun bahçesi içerisinde gençlerin faydalanabileceği 55 bin metrekare büyüklüğünde çim düzlük bulunduğunu hatırlatan Komutan Avcu, “Bunun üzerinde rastgele türlü sportif aktivitenin yapılabileceği tesisler bulunacak. Yoz uçakların inip kalkabileceği ayrımsız yarışlık, birlikte hangarı, kamp ve karavan turizminin yapılabileceği, toplumsal donatıların olduğu aynı alanımızda kâin. Çiftteker ve tutum alanları, bunun zarfında da 4 almanak henüz önceden hazırladığımız sazan balıklarımız bulunuyor. Simav Çayı’ndan aldığımız suyu bu 8 gölete ulaştırarak yeniden çayımıza enjekte ediyoruz. Doğamıza dahi sahip çıkıyoruz. Çok büyük tıpkısı balık popülasyonı oluştu. 15 bin meyve ağacı diktik. 400 dekar henüz önceleri dikilmiş koz ağaçlarımız bulunuyor. Bunların gölgesi ve verimliliği ile halkımızın hizmetinde olacak. Huy ile beraber kalkmak istiyorum diyenler, tatil yapmak istiyorum, özgür tevessül etmek istiyorum diyen insanlarımız buraya bekliyoruz” diyerek konuştu. – BALIKESİR

Share: