Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Suya Yüzde 50 İndirim Önergesi Gündeme Alınmadı, Tartışma Bundan Sonra

Balıkesir Su ve Şebeke İdaresi (BASKİ) Kıytırık Genel Asamble Toplantısı’nda, CHP ve İYİ Partili divan üyelerinin verdiği suya yüzde 50 iskonto önergesi gündeme alınmadı. CHP ve İYİ Partili üyeler aksülamel gösterdi. AKP ve MHP’li divan üyeleri salonu tecezzi edince ışıklar söndü. Yüklülük salonun dışında bitmeme etti.

Balıkesir Akarsu ve Şebeke İdaresi (BASKİ) Kolay Umumi Asamble toplantısında, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP ve İYİ Partili üyeleri; suya yüzde 50 indirim yapılması için 13 Ekim 2022’de verilen önergenin gündeme alınmasını istedi. Elan geçmiş sunulan önergede şu ifadeler kullanılmıştı:

“Geçtiğimiz serencam tıpkı almanak süreçte su tarifesi, derece ve fiyatlarında, Balıkesir halkını kıygın edecek şekilde su istihlak fiyatlarına nazik zamlar yapıldığı ve hele kırsalda yaşayanların bu zamlardan henüz çok etkilendiği ortadadır. Bu hususu defaatle meclisimizde önergeler vererek, hemşehrilerimizin sıkıntısı namına dile getirdik. Balıkesir’de yaşayanlar dahi karışık su yararlanma hakkını bildirme az Ankara’dahi yaşayanlar kadar adalet ediyor.

Halkımızın yararına adına su tarifelerinde, 29 Ekim 2022 tarihinden itibaren yüzdelik 50 indirim yapılarak fiyatın sabitlenmesi, seçme kamer hudayinabit olarak yapılan mahiye TÜFE oranındaki meçhul zammın uygulanmadan kaldırılması ve 1 Familya 2023’ten itibaren, zammın 2023 yılı süresince yılda hele kendisine almanak TÜFE oranında artım yapılarak, yıl böylelikle akarsu ücretlerinin sabitlenmesi hususunda gereğinin yapılmasını yer ederiz.”

BASKİ Süssüz Genel Kurulu’nda, CHP ve İYİ Partili şehremaneti divan üyelerinin tenzilat önergesi, gündeme alınmadı. Toplantıda CHP ve İYİ Partili üyeler ile AKP ve MHP’li üyeler arasında ağız dalaşı çıktı. Gerilim, toplantının yapıldığı salonun dışına taştı.

Tartışma bitmeme ederken, AKP ve MHP’li uray meclis üyeleri derinti salonunu tecezzi etti. İYİ Öğür ve CHP’li üyeler, salonu terk eden üyeleri alkışlarla protesto etti. AKP ve MHP’li üyelerin salonu terk etmesi ile birlikte salonun ışıkları kapatıldı. Görüntüleri calip benzeri organ, “Bizi karanlıkta bıraktılar, hem insanları kandırıyorlar, alacak yaratıyorlar, sahtekarlık yapıyorlar. Işıkları birlikte kapattılar” dedi.

CHP ve İYİ Partili üyeler, elan bilahare şehremaneti başkanlığı binasının önünde izah yaptı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li üyesi, Burhaniye Şehremini Ali Kemal Deveciler; şehremaneti sedir üyeleri ile birlikte yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yönetemiyorlar. Diyet şansları namevcut. Anne indirimi tığ istiyoruz. Onlar zam istiyor. Zaman buraya geldik. Balıkesir vatandaşlarına akarsu indirimi yapılsın diye… Ayrımsız dakika önce indirimin gerçekleştirilmesini istiyorduk. Amma olmadı. Beyefendiler gündeme değil… Okumadılar de. Uyarmamıza karşın.”

Share: