Balık ve karides ölümlerini önledi, Çin’e ihracat yapacak

Balık ve karides ölümlerini önledi, Çin’e ihracat yapacak

Çin’in yem katkıları Manisa’dan

Ağızotu katkılarında Türkiye’de benzeri önce

MANİSA – Tayland’daki balık ve karides çiftliklerinde erken ölümleri karşıcı Manisa’nın Salihli ilçesi Organize Endüstri Bölgesi’nde mevcut bire bir firmanın Çin El Cumhuriyeti’nde 2 sayı “Balık ve Karides Beslek Ürünü” ruhsatlandı. Yem ve yem katkı maddeleri üzerinde canlılık gösteren firma, aldığı bu onay ile Türkiye’de bire bir önceki imza attı.

Bölgenin parlayan yıldızı Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde 2013 yılında Ar-Ge Üretim Tesisleri ile faaliyete güzeşte ve Türkiye’nin bildirme köklü ağızotu ulama firmaları ortada kayran düz Farmavet A.Ş, Ağızotu Katkıları ve Hayvan Besleme ürünleri alanında Çin’e ihracat ika yetkisi düzlük geçmiş firma oldu.

Farmavet International Umumi Heyet Başkanı Doktor Ercan Petekkaya, firma namına eskimemiş ihracat kapısı açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Petekkaya, alınan ruhsatın arkası sıra Çin’den evvel siparişi aldıklarını söyledi. İlk etapta 3 konteynır ısmarlama aldıklarını tamlayan Petekkaya “Bu siparişleri 2 sefer fiilen Ara sonuna kadar tamamlayıp, 2022 yılı böylelikle önceki ihracatımızı akdetmek istiyoruz” dedi.

Bu nişane üstüne çalışmalarını 6-7 yıldır sürdürdüklerini anlatan Petekkaya “Tayland’daki Karides üreticilerinin gâh hastalık sorunlarını saf yollarla giderebilmeleri amacıyla bize bakir ayrımsız yapıt talebi ile geldiler. Yaptığımız bilimsel icraat sonucunda ürünlerimizin Karideslerin çok koskocaman sorunları olan erken ölüm ve parafin dışkılamayı giderdiği veri insanları yoluyla ortaya konuldu. Sonrasında ticari anlamda Tayland’a ürünümüzü sunmaya başladık” diye niteleyerek konuştu.

Talebin kendilerine Çin’den geldiğini anlatan Petekkaya, “Çin’e yem katkısı ihracat söylemek oldukça zordur. Önce Çin Ekincilik Bakanlığı’ndan ürününüzü ruhsatlandırmanız, elan sonradan birlikte Çin Gümrükler Umumi İdaresi’nin zait listesine girmesi gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Aut İşleri Bakanlığı Pekin Büyükelçiliği ve Çin Gümrükler Umumi İdaresi arasındaki yazışmalar, T.C. Pekin Ticaret Müşavirimiz destekleri ile gerçekleştirildi. Pekin Büyükelçiliğimizdeki Tecim Ataşemizin Çin otoriteleri ile yaptığı görüşmeler sonrasında ürünlerimiz Çin’de ruhsatlandı ve Gümrük Birliği’ndeki artı listede yer aldı. Biz ayrımsız Türk firması yerine yemleme katkıları alanında bunu başaran önceki firma olmanın rast gururunu yaşıyoruz. İnşallah bundan sonra dahi Türkiye’deki bambaşka firmalarda bizi izleme yazar, ülkemize döviz getirecek böylesine karmaşık AR-GE’ye dayalı mahsulat üretirler” dedi.

Çin pazarının oldukça degaje tıpkı veriş olduğunu vurgulayan Petekkaya, “Bu ürünlerimizin ihracatını gerçekleştirirken, ülkemiz kaynaklı ürünleri kullanacağız. Hammaddeden, ambalajına kadar bir nice sektöre katkımız olacak. Ülkemizde istihdamı artıracağız. Yeni kadro arkadaşlarımız ile bakir ürünlere yelkenli açacağız” şeklinde konuştu.

Share: