Bakan Ersoy : ” Türk Dünyası Ekin Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan ekin ve sanatının en mehabetli merkezlerinden Şuşa şehrine…

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) bodur sürede Türk dünyasında ve uluslararası camiada etkili tıpkı manzara kazandığını belirterek, “Bu konumuyla bile kültür ve laf alanlarında değerlerimizin, varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi amacıyla Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü haline gelmiştir.” dedi.

TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 39. Gün Toplantısı, 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’bile Merinos Atatürk Kurultay ve Kültür Merkezi’nde başladı.

Bakan Ersoy, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, ?TÜRKSOY’un, toplumları kuma tıpkısı yapı altında buluşturan, geçmişin işlek bağlarını bugüne ve geleceğe taşıyan hars olgusunun temelleri konusunda kurulduğunu söyledi.

Teşkilatın, eş hars ve musahabe zenginliği ile Türk dünyasını koçmak, halklar arasında kontak, el birliği ve beraberlik duygularını doldurmak ve tıpkı zamanda arkadaş ve kardeş ülkelerin musahabe eserlerini, sanatçılarını, ekin adamlarını farklı ülkelerde lanse etmek misyonunu hesabına getirme gayreti içre olduğunu anlatan Ersoy, şöyle devam etti:

“Antrparantez kültürümüzün bağıntı, zihin ve hoşgörü ilkelerine dayandığının bilinci zarfında Türk kültürünün arsıulusal düzeyde tanınması ve yaygınlaştırılması üzere çalışmaktadır. Kültürel dezenformasyon ve çarpıtmalarla mücadele ederek uygarlığa, acun barışına ve eş haklarına katkıda bulunmaktadır. ?Böylesi mehabetli bire bir görevi yürütme fail TÜRKSOY, gelişmemiş sürede Türk dünyasında ve uluslararası camiada hatırlı benzeri hava kazanmıştır. Bu konumuyla üstelik kültür ve konuşma alanlarında değerlerimizin, varlıklarımızın ve dilimizin yüceltilmesi üzere Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü haline gelmiştir. ?Coğrafyamızın jeopolitik konumu ayn önüne alındığında TÜRKSOY’a bundan sonraki dönemde üstelik büyük görevler düştüğü ve düşeceği açıktır. Her birini başarıyla ödeme edeceğinden ise şüphemiz yoktur. ?Bugünkü birlikteliğimiz vesilesiyle, gelecek dönemlerde mevzuat üstünde yapılması beklenen düzenlemelere Bakanlık adına seçkin soy desteği vermeye amade olduğumuzu dahi burada açıklamak isterim.”

“Arsıulusal Türk Dili Günü” üzere 15 Meyan üstünde uzlaşma sağlandı

Ersoy, serbest bir coğrafyada ayrımlı lehçeleri konuşulan Türk dilleri hesabına UNESCO nezdinde arsıulusal dönüş ilan edilmesi için TÜRKSOY üyesi ülkelerin UNESCO Milli Komisyonları yoluyla özveren icraat yürütüldüğünü dile getirdi.

Türk tarihinin eşsiz mukayyet kaynakları olan Orhun Kitabeleri’nin dilbilimci William Thomsen tarafından çözülüşünün zar edildiği 15 Açıklık haset üzerinde uzlaşma sağlandığını aktaran Ersoy, “Bahis Konusu günün UNESCO gözetiminde kabulünün Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. sene dönümü olan 2023 yılında zar edilmesini umuyoruz. O zamana kadar ülkelerimizin UNESCO Milli Komisyonları arasındaki işbirliği ve eşgüdümün birlikte güçlenerek artacağına, haddinden fazla uluslu kuma çalışmalarımızın çoğalacağına ve ‘Arsıulusal Türk Dili Haset’ ilanı sonrasında düzenlenecek etkinliklerde aksiyon birliğimizin sürdürüleceğine olan inancım tamdır.” ifadesini kullandı.

Bakan Ersoy, dünyanın yer şümullü görüşme etkinliklerinden olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nde gelecek yıl dahi Türk dünyasından görüşme gruplarıyla benzeri araya geleceklerini bildirdi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya’dahi bu yıl 7 festival kapsamında 20 binden fazla sanatçının 362 mekanda gerçekleştirdiği 4 bini aşkın etkinliğe 33 milyon kişinin katıldığını ifade fail Ersoy, bu şehirlere 2023’te İzmir, Adana, Gaziantep, Trabzon ve Erzurum’u ekleyerek etkinliklerin 10 ile yayılacağı bilgisini verdi.

“Türk Dünyası Firez Başkenti projesi bu sene bile hedefine ulaşmıştır”

Ersoy, ?TÜRKSOY’un “Türk Dünyası Ekin Başkenti” uygulamasıyla, kentlerin kültürel tıpkısı bellik değeri kazanmasının sağlandığına meni ederek, bu kapsamda 2013 yılında Eskişehir’da, 2018’bile Kastamonu’de karı sahipliğini yaptıkları Türk halkları hars şöleninin sonuncusunu Bursa’de tıpkı el daha gururla hayata geçirdiklerini belirtti.

Dünyanın ciharıyek yanından artist, öğretim üyesi ve entelektüellerin kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımında bulunduklarını anlatan Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kıvançla tabir ediyorum kim yerel yönetimlerimizin ve Bakanlığımızın işbirliği ve siz altın kardeşlerimizin katılımı ile Türk Dünyası Kültür Başkenti projesi bu sene üstelik hedefine ulaşmıştır. ?Medeniyetler şehri ve Osmanlı’nın başkenti Bursa, mucibince taşıdığı ‘Türk Dünyası Ekin Başkenti’ sancağını 2023 yılında, Azerbaycan kültür ve sanatının yer mefret merkezlerinden Şuşa şehrine devredecektir. Şuşa ensesi kalın tarihiyle, Azerbaycan halkının geleneklerinin sembolü niteliğindedir. Türk dünyasının işgalden kurtarılan bu bayrı firez beşiği yeniden diriltilecek ve dünyayı kendine hayran bırakacaktır.

?Bu sene Daimi Konsey Toplantımız ile eş zamanlı gerçekleştirilen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’yle üstelik hanek alanındaki kardeşliğimizi perçinlediğimize inanıyorum. Türk milletinin özünü oluşturan insani ve kültürel değerleri, asırlardır dilden gönüllere nakşeden Türk’ün hakim atası Ata Korkut anısına düzenlediğimiz curcuna sebebiyle ortak dil ve istem coğrafyamızın sinema sanatını, profesyonellerin birlikte gailesiz kuşakların da ilgisine sunuyoruz. Türk dünyasının kültürel kodlarını taşıyan eserleri seyirci ile buluşturup beraberinde tarihi, kültürel ve içtimai değerlerimizi beyaz perde sanatı aracılığıyla güçlendirmeyi, ayrıca sektörde işbirliği olanaklarının artırılmasını amaçlıyoruz. ?Geçtiğimiz yıl festivale katılan siz kızıl dostlarımız ile sinema alanında eş tıpkısı deklarasyona imza atmıştık. Önümüzdeki dönemde da işbirliğimizi konkre projelerle hayata geçirmemize imkan verecek ortak imal anlaşmalarının imzalanması amacıyla müzakerelerimizi arz bodur sürede sonuca vardırmayı arzuluyoruz.”

TÜRKSOY Genel Sekreteri Melik Raev üstelik toplantının Türk dünyasında ekin ve hanek hayatına yan verecek heybetli kararlara açacak olmasını diledi.

Teşkilatın 30 almanak geçmişiyle Türk kültürünün gelişimi, aktarılması ve tanıtılmasına direkt ulama sunduğunu vurgulayan Raev, “TÜRKSOY halklarımız arasında ayrımsız zer köprüdür. Sorumluluğumuzu adına değirmek üzere canla başla çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Toplantının açım programına, Azerbaycan Hars Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Firez, Bilgelik, Spor ve Toyluk Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Ekin Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başvekil Yardımcısı, Turizm, Firez, Cahillik ve Mekân Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Hars ve Spor Bakanlığı Ekin Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Türk Devletleri Milletvekili Asamblesi (TÜRKPA) Umumi Sekreteri Mehmet Ülker Asker, Uluslararası Türk Akademisi Komutan Vekili Boşuna Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü, DOĞRU Öğür Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile TÜRKSOY üyesi ülkelerin heyetleri katıldı.

Share: